Na Zemi rostou neznámé stromy

od redakce

Na Zemi je asi 73 000 druhů stromů, přičemž přes 9000 z nich zatím nebylo vědecky zdokumentováno. Plyne to z globálního odhadu, na němž spolupracovali výzkumníci po celém světě a k němuž byly použity britské dešifrovací techniky z 2. světové války, píše list The Guardian.

Výzkumníci v devadesáti zemích shromažďovali informace o 38 milionech stromů. V některých případech přitom museli tábořit ve velmi odlehlých oblastech, aby se ke stromům dostali. Podle zjištění badatelů je ve světě o čtrnáct procent více druhů stromů, než se původně předpokládalo. Většina ze vzácných druhů se přitom nachází v tropických pralesích, které rychle mizí kvůli odlesňování a globální změně klimatu. »Zdokumentovat naše lesy je pro celý svět obrovská výzva,« uvedl spoluautor studie Jingjing Liang, který se zabývá kvantitativní ekologií a působí na Purdueově univerzitě v americké Indianě. Počítání druhů stromů přitom přirovnal ke skládačce, na které se podíleli výzkumníci z různých částí světa. »Vyluštili jsme to spolu jako tým, každý přispěl svým kouskem,« poznamenal.

Návrat k Enigmě

Autoři studie, která byla publikována v odborném časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), předpokládají, že ve světě je 9200 druhů stromů, které dosud nebyly zdokumentovány, přičemž 40 procent z nich se nachází v Jižní Americe. Domorodé komunity některé z těchto dosud nezdokumentovaných stromů zřejmě znají, některé druhy však mohou být ve velmi odlehlých oblastech, kde je dosud nikdo nespatřil, píše The Guardian. Největší rozmanitostí se zřejmě pyšní Amazonská nížina, kde na jeden hektar připadá zhruba dvě stě druhů stromů. Výzkumníci předpokládají, že rozmanitost druhů v této oblasti je dána především teplým a vlhkým klimatem. Vědci k odhadu počtu dosud nezdokumentovaných druhů stromů použili statistickou techniku, kterou britský vědec Alan Turing a jeho asistent Irving Good vytvořili, když se za druhé světové války snažili prolomit německé rádiové depeše šifrované strojem Enigma. Metoda, kterou vyvinula tchajwanská statistička Anne Čaová pro použití k odhadu neodhalených druhů, pomohla výzkumníkům zjistit výskyt neznámých druhů stromů pomocí dat o pozorovaných vzácných druzích. Kód v podstatě používá informace o druzích, které jsou v datech detekovány pouze jednou nebo dvakrát, k odhadu počtu nezachycených druhů.

Na začátku byl jenom smích

Myšlenka udělat inventarizaci stromů na planetě se zrodila před deseti lety, když Liang ve svém šuplíku objevil dokumenty o stromech na Aljašce. Zjištění na něj zapůsobila a předsevzal si, že tato data dostane na internet. Následně přišel s návrhem spočítat druhy stromů na celé planetě. »Lidé se mi ze začátku smáli,« poznamenal. Není zdokumentováno, jak se celkový počet druhů stromů ve světě měnil v průběhu času. Předpokládá se však, že mnoha druhům stromů hrozí vymření v důsledku odlesňování a klimatické krize. Vědci se přitom obávají, že tyto druhy zmizí, než je budou schopni zdokumentovat. Liang doufá, že tato studie to pomůže změnit.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

1 komentář

PetJednaLenin 04/02/2022 - 16:33

Soudruzi, jeste co kozy Rolincove a recepty Bohdalove. A muzete sem zase dat lez od Kojzara, Filipa a cele vasi bandy

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.