Neobjektivní vyšetřování plynovodů Nord Stream

od redakce

Zdá se, že žádná ze zemí Evropské unie řádně nevyšetřuje zářijové úniky plynu z plynovodů Nord Stream, prohlásil ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Evropské státy už dříve vyjádřily podezření, že se jednalo o záměrné poškození, a některé z nich obvinily Moskvu. Ta je ale přesvědčena, že sabotáž provedl Západ. Vyšetřování se ujaly dánské a švédské úřady.

»Po explozích na Nord Streamu – které, jak se zdá, v Evropské unii nikdo objektivně nevyšetřuje – Rusko zastavilo dodávky plynu severní cestou,« citovala agentura TASS Lavrova, který hovořil na virtuálním summitu Organizace černomořské ekonomické spolupráce (BSEC). Švédská prokuratura ve druhé polovině listopadu na základě vyšetřování uvedla, že zářijové úniky plynu z plynovodů Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři způsobila sabotáž. Na poškozených plynovodech byly podle ní objeveny zbytky výbušnin. Dánsko v říjnu oznámilo, že podle předběžných výsledků vyšetřování byly úniky plynu způsobeny mohutnými explozemi.

Vlastní vyšetřování vede i Německo. List The Washington Post ve středu napsal, že neexistují přesvědčivé důkazy, že za incidentem stála Moskva. Odvolává se přitom na několik anonymních úředníků a diplomatických a zpravodajských představitelů z několika zemí včetně Německa či Spojených států amerických. Podle některých za výbuchy Rusko nestálo. Ddalší se domnívají, že získat důkazy k obvinění jakékoliv země bude nemožné. Nikdo ale nepochybuje, že poškození bylo úmyslné, napsal list.

(ava, čtk)

Popiska k foto:

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov

FOTO – ČTK/AP

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.