Nouzový stav v Ottawě

od redakce
Ottawa

Starosta kanadské metropole Ottawa Jim Watson vyhlásil v neděli nouzový stav, protože demonstrace proti covidovým opatřením, které už přes týden blokují centrum města, představují nebezpečí pro obyvatele. Přístup k demonstrantům zpřísnila i policie a lidem zakázala nosit jim jídlo či palivo. V sobotu protesty zažila i další města.

Vyhlášení nouzového stavu podle starosty odráží nebezpečí a hrozbu, které pro obyvatele pokračující protesty představují. »Situace je nyní zcela mimo kontrolu, protože to jsou demonstranti, kdo si diktuje pravidla,« řekl Watson. Je podle něj nepřijatelné, aby demonstranti blokovali nákladními vozidly ulice ve středu města a rušili obyvatele soustavným troubením. »Město si musíme vzít nazpět,« uvedl starosta. Největší problémy tvoří blokáda stovek těžkých nákladních aut z tzv. Konvoje svobody, jehož účastníci protestují proti povinnému očkování řidičů, kteří cestují do USA. V centru města podle informací serveru CBC zůstává na 500 kamionů.

Šéf ottawské policie Peter Sloly řekl, že bezpečnostní složky nemají dost příslušníků, aby čelily demonstracím, a proto požádal o posily. Policisté už rozdali stovky pokut. Oznámili, že zadrží každého, kdo přinese jídlo, palivo a jinou »hmotnou podporu« demonstrantům, kteří stanují v centru města. Blokují centrum Ottawy od konce ledna. Někteří mávají konfederačními nebo nacistickými vlajkami a říkají, že jejich cílem je pád kanadské vlády. Obyvatelé metropole jsou vystaveni téměř neustálému troubení, rozbíjení oken a obtěžování kvůli tomu, že nosí respirátor. Jeden z obyvatel Ottawy podal na organizátory konvoje hromadnou žalobu, v níž požaduje milionové odškodné.

(čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.