O spolupráci Vietnamu a východní Evropy

od redakce

Předseda Národního shromáždění Vietnamu uskuteční na konci června první oficiální návštěvu Maďarska. Akce se koná na základě pozvání svého maďarského protějšku.

Návštěva předsedy vietnamského Národního shromáždění Vương Dình Hue v Maďarsku se uskuteční v době, kdy se světová ekonomika zotavuje a mnoho zemí se znovu otevřelo a uvolnilo. Kromě toho země uplatňují uvolnění měnové politiky. Zároveň však jsou – kvůli konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou a v důsledku covidové pandemie – ekonomiky důležitých partnerů Vietnamu vážně postiženy. Ceny ropy a potravin prudce kolísají v situaci stoupající inflace. Zato se Vietnam může pochlubit tím, že šíření COVID-19 má pod kontrolou a dosáhl v této oblasti mnoha významných úspěchů na domácím i zahraničním poli.

Vietnam nedávno úspěšně zorganizoval mnohé významné politické akce: Byl to celostátní XVIII. sjezd komunistické strany (25. ledna až 2. února 2021), volbu XV. Národního shromáždění a Lidové rady na všech úrovních 2021-2026.

Vietnam zvládá souběžně dva úkoly – covid má pod kontrolou a současně dochází k rozvoji ekonomiky i sociálních jistot. Šíření pandemie COVID-19 ve Vietnamu prudce pokleslo a země uvolnila omezení na hranicích i domácí opatření a znovu otevřela mnoho mezinárodních tras. Zmíněné úspěchy této asijské země pomáhají upevnit důvěru obyvatel a podnikatelů, aby se mohli soustředit na svou práci a ekonomický rozvoj.

Podle odborníků je díky kampani na očkování vakcínou proti covidu a díky silné poptávce ve světě po vietnamských produktech tažena domácí poptávka a FDI. Mezinárodní měnový fond předpovídá, že HDP Vietnamu vzroste v roce 2022 o 6 %, o 7,2 % v roce 2023.

Zahraniční aktivity

Vietnam pokračuje v prohlubování vztahů efektivně a aktivně ve třech úrovních: Komunistická strana Vietnamu, statní diplomacie – Senát–sněmovna, komunikace s obyvateli. Představitelé Vietnamu uskutečnili v posledním období řadu zahraničních návštěv, z nichž byla významná návštěva premiéra Pham Minh Chinha, který se účastnil summitu USA-ASEAN (od 12. do 13. května 2022) ve Washingtonu. Premiér uskutečnil mnoho dalších zahraničních návštěv.

Vietnam také úspěšně organizoval Mezinárodní sportovní hry jihovýchodní Asie (SEAGAMES 31). On-line zahraniční aktivity i ty přímé jsou silně motivovány. Prostřednictvím diplomatických aktivit Vietnam prokazuje iniciativu, pozitivní přístup a odpovědnost v bilaterálních i multilaterálních diplomatických vztazích, čímž posiluje svou roli a postavení na mezinárodní scéně.

Předseda Národního shromáždění studoval v Bratislavě

Návštěva předsedy Národního shromáždění Vietnamu ve východní Evropě má zvláštní význam ve vztazích mezi Senátem Vietnamu a Senáty v zemích Evropy. Návštěva znovu potvrdila význam přátelských vztahů a spolupráce Vietnamské socialistické republiky s evropskými zeměmi a význam Vietnamu na multilaterální a bilaterální úrovni.

Významnou roli v nich sehrává předseda Národního shromáždění Vuong Dinh Hue, jenž absolvoval v letech 1986-1990 postgraduální studia na ekonomické univerzitě v Bratislavě. Když se vrátil domů, zastával mnoho funkcí a v současností je jedním z nejvlivnějších lidí ve Vietnamu. Mnoho odborníků uvedlo, že vztahy Vietnamu se zeměmi východní Evropy, zejména s Českou republikou a Slovenskem, mají pod vedením Vuong Dinh Hua předpoklad se v nadcházející době ještě dále rozšiřovat.

Diplomatické vztahy od roku 1950

Vietnam a ČSR navázaly diplomatické vztahy 2. února 1950. Od té doby ČSR, ČSSR, ČSFR a dnes Česká republika vždy uplatňovaly, resp. uplatňuje, politiku rozvoje kooperativních vztahů s Vietnamem ve všech oblastech. V roce 2020 dosáhne vietnamsko-český obchodní obrat 1,5 mld. USD, což je nárůst o více než 22 % oproti roku 2019, z toho má Vietnam obchodní přebytek – především s komoditami jako káva, pepř, květiny, čerstvé sušené ovoce, arašídy, ořechy, čaj, rýže, pryž, mořské plody, obuv, textil, řemesla, komponenty na počítače atd. Vietnam dováží z České republiky elektroniku, chemikálie, oděvy, textil, koženou galanterii, stroje a zařízení, mléko, mléčné výrobky, léčiva, mechanické výrobky, plasty, skleněné výrobky atd.

Z hlediska investic má ČR 38 investičních projektů ve Vietnamu, je v pořadí 42. ze 101 zemí a území investujících ve Vietnamu, s celkovým základním kapitálem 90 mil. USD se zaměřením na nemovitosti, pivo, elektrozařízení či stavební materiály.

(za)

Přečtěte si další články

1 komentář

jmm 24/06/2022 - 07:57

Jo Vietnam to je legenda….
Ale “ušáci” jsou za “Orange Agent a napalm” symbolem genocidní války a zabíjejí dodnes!
Jen z historie se člověk může poučit!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.