Občanskou neposlušností proti drahotě

od redakce

Lídr turecké opozice Kemal Kiliçdaroglu oznámil, že přestane platit faktury za elektřinu na protest proti výraznému zvýšení cen od letošního ledna. Vyzval také vládu, aby snížila daň z přidané hodnoty (DPH) na energie z 18 na jedno procento.

Informovala o tom agentura Reuters. Proti nárůstu cen elektřiny, které podepsal koncem prosince prezident Recep Tayyip Erdogan, se v posledních týdnech konala v zemi řada demonstrací. Někteří obchodníci a majitelé restaurací také začali vyvěšovat své faktury za elektřinu na dveře s výzvami vládě, aby jim pomohla. Některým se za měsíc platby za energie ztrojnásobily. Některé menší restaurace také podle serveru Duvar začaly poskytovat služby pouze zákazníkům, kteří utratí nejméně 40 tureckých lir (zhruba 60 korun). Jiní restauratéři si začali účtovat pět až 15 lir na hodinu za náklady na topení.

Obludný růst cen elektřiny

»Dokud Erdogan nezruší zvýšení (cen), které podepsal 31. prosince, nebudu platit ode dneška své faktury za elektřinu,« napsal na twitteru ve středu večer Kiliçdaroglu, který je lídrem největší opoziční parlamentní formace, Lidové republikánské strany (CHP). Kiliçdaroglu také vyzval občany, aby udělali totéž.

Ceny elektřiny se v Turecku od 1. ledna zvýšily asi o 50 % pro domácnosti a o zhruba 125 procent pro podniky. V zemi už déle rostou také ceny zboží a potravin. Minulý měsíc vystoupila v Turecku míra inflace na 48,7 %, což bylo nejvíce od dubna 2002. Inflace výrazně roste už několik měsíců, a zatímco jinde centrální banky v takové situaci obvykle zvyšují úrokovou sazbu, turecká centrální banka úrok naopak snižuje, a to na popud prezidenta Erdogana, který se tak snaží prosadit svůj neobvyklý plán hospodářského oživení.

Kvůli narůstajícím životním nákladům demonstrovaly tisíce Turků už na podzim, kdy v Istanbulu i Ankaře rovněž požadovali demisi vlády. Opozice také už několik měsíců vyzývá k předčasným prezidentským volbám, které se mají zatím konat v první polovině roku 2023 (nejpozději v červnu toho roku) spolu s parlamentními volbami.

K předčasným volbám vyzval tento týden znovu také Kiliçdaroglu, který v úterý oznámil kandidaturu na prezidenta.

Erdogan bude mít odzvoněno?

Ceny energií a zvyšující se další životní náklady se podle některých průzkumů už odrazily na poklesu volebních preferencí Erdoganovy vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), kterou by podle lednového průzkumu Euroasijského centra pro veřejné mínění (AKAM) předstihla právě Kiliçdarogluova CHP. Týž průzkum také ukázal, že ve volbě prezidenta by ve druhém kole Erdogana porazil Kiliçdaroglu, istanbulský starosta Ekrem Imamoglu i starosta Ankary Mansur Yavaş.

(ici, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.