Obránci Severodoněcka dál odrážejí útoky ruské armády

od redakce

Frontová linie mezi ukrajinskými a ruskými silami na východě Ukrajiny se výrazněji nezměnila, vyplývá z dnešního ranního hlášení ukrajinského generálního štábu. Speciální operace Ruska proti Ukrajině dnes pokračuje 105. dnem a často protichůdné informace bojujících stran nelze ověřit z nezávislých zdrojů. Generální štáb se nezmínil o osudu Svjatohirska, o jehož dobytí v úterý hovořil ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

V klíčovém městě Severodoněck ukrajinští vojáci dál kladou odpor ruským útokům, uvádí ukrajinské velení. Ruské pokusy obsadit obce Toškivka a Ustinivka a postoupit od nich severně k Lysyčansku a Severodoněcku se podařilo odrazit. Ruská armáda pokračuje v bombardování obcí na důležité trase mezi Bachmutem a Lysyčanskem, z čehož podle BBC vyplývá, že Rusové tuto silnici dosud neobsadili.

Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj uvedl, že v centru Lysyčansku při dělostřeleckém ostřelování přišel o život místní obyvatel, raněnou ženu evakuovali na západ Ukrajiny. K situaci v Severodoněcku, sousedícím s Lysyčanskem, jen napsal, že boje tam pokračují, Ukrajinci kladou odpor.

Ruské útoky pokračují u Slovjansku a ruské jednotky současně upevňují obranná postavení u Izjumu, aby nepřipustily ukrajinský protiútok. U Izjumu a Doněcka také pokračuje velmi intenzivní ostřelování a bombardování.

U Charkova se ruská armáda snaží hlavně udržet ve stávajících pozicích a pokračuje v pokládání minových polí, bránících ukrajinským silám v postupu, konstatoval ukrajinský generální štáb.

Britské ministerstvo obrany s odvoláním na poznatky vojenské rozvědky uvedlo, že ruské síly se pokoušejí útočit ze tří směrů proti ukrajinskému uskupení v Severodoněcku, ale ukrajinská obrana prozatím odolává. “Je nepravděpodobné, že by některá strana dosáhla významnějších zisků během posledních 24 hodin,” píše na twitteru. Rusko se podle Britů soustřeďuje na ofenzívu v centrální části východoukrajinského Donbasu, zatímco na křídlech zůstává v obraně. Ukrajinské síly v poslední době dosáhly jistých a nepatrných úspěchů při protiútocích vedených na jihozápadě Chersonské oblasti, dobyté Rusy. Obě strany čelí podobným problémům s udržení obranných linií, zatímco se snaží uvolnit z nich bojeschopné jednotky pro útočné operace.

TASS: Více než 1000 obránců Azovstalu bylo převezeno do Ruska

Více než 1000 ukrajinských vojáků, kteří se podíleli na obraně oceláren Azovstalu v Mariupolu, bylo kvůli vyšetřování převezeno na území Ruské federace, citovala dnes agentura TASS nejmenovaného ruského bezpečnostního činitele.

Agentura Reuters k tomu napsala, že pokud se tyto zprávy potvrdí, bude to znamenat další překážku pro mírová jednání mezi oběma znepřátelenými stranami. Kyjev usiluje o to, aby obránci Azovstalu byli vyměněni za ruské vojáky zajaté na Ukrajině, nicméně ruští poslanci požadují, aby někteří z ukrajinských bojovníků z Mariupolu byli postaveni před soud. Je to pochopitelné z důvodu podezření z nacismu, které bylo jednoznačně u některých příslušníků pluku AZOV prokázáno.

“Více než 1000 lidí z Azovstalu bylo převezeno do Ruska, pracují s nimi bezpečnostní orgány,” řekl činitel agentuře TASS. Uvedl také, že převoz do Ruska později čeká i další ukrajinské zajatce a že se v Moskvě nachází více než 100 lidí, mezi kterými jsou “žoldnéři z cizích zemí, kteří se vzdali v Mariupolu”.

V mariupolských ocelárnách Azovstal, které byly poslední baštou ukrajinské obrany v tomto přístavním městě, se ve druhé polovině května vzdalo ruským silám více než 2400 bojovníků. Ukrajinské vedení se obává, že jsou vystaveni krutému zacházení. Rusko tvrdí, že mezi obránci Azovstalu je mimořádně vysoký počet neonacistů, příslušníků pluku Azov, který je součástí ukrajinské Národní gardy, nikoliv armády. Moskva tvrdí, že jedním z cílů její nynější vojenské operace na Ukrajině je sousední zemi “denacifikovat”.

Světová banka schválila Ukrajině finanční pomoc za 1,5 miliardy USD

Výkonná rada Světové banky (SB) schválila další finanční pomoc Ukrajině, tentokrát za 1,49 miliardy dolarů (34,5 miliardy Kč). Peníze jsou určeny na vyplácení mezd vládním a sociálním pracovníkům. S odvoláním na oznámení banky o tom v úterý informovala agentura Reuters. Celkem SB Ukrajině přislíbila pomoc za čtyři miliardy dolarů.

Další pomoc Ukrajině podpořily finančními zárukami Británie, Nizozemsko, Litva a Lotyšsko. Souběžně k projektu přispěly Itálie a svěřenský fond více dárců.

Prezident SB David Malpass na konci května varoval, že speciální operace ruských vojsk na Ukrajinu a její dopady na ceny potravin a energií a na dostupnost hnojiv by mohly vyvolat globální recesi.

Ruský soud zakázal zveřejňovat seznamy vojáků zabitých na Ukrajině

Několik regionálních médií v Rusku muselo odstranit seznamy ruských vojáků, zabitých ve speciální vojenské operaci. Všechna jména na seznamech sice média získala z otevřených zdrojů, často z oficiálních prohlášení gubernátorů a starostů, ale okresní soud v Kaliningradské oblasti dospěl k závěru, že spojení různých oznámení do jednoho seznamu porušuje prezidentův výnos o utajení ztrát ruské armády, uvedl dnes na svém webu list Kommersant.

Soud rozhodoval na základě žaloby, kterou podala vojenská prokuratura Baltského loďstva ruského vojenského námořnictva. Té se původně nelíbila “stránka paměti”, kterou vytvořil pskovský server 60.ru jako připomínku místních rodáků zabitých v bojích na Ukrajině. Server sice vycházel z informací, zveřejněných pskovským gubernátorem, nicméně prokuratura i tak měla podezření na porušení státního tajemství, špionáž, porušení ochrany osobních údajů a dokonce i na nezákonné šíření údajů o soukromém životě a porušení rodinného tajemství.

Vojenskou prokuraturu podpořil u soudu i cenzurní úřad Roskomnadzor, a tak nakonec soudce rozhodl, že stránky s informacemi o vojácích zabitých v operacích odporují zákonům a také “rozvracejí základy ústavního zřízení a mravnosti”.

Server 60.ru následně soupis odstranil a počátkem tohoto týdne jej následovala i další regionální média. Učinily tak po výstraze od Roskomnadzoru. V neděli rostovský web DonDay zveřejnil koláž se snímky 39 zabitých ruských vojáků, ale ta hned v úterý zase zmizela. Redakce důvody svého rozhodnutí nevysvětlila. A v úterý soud v Petrohradu na základě žaloby vojenské prokuratury omezil přístup k osmi webům “s údaji o ztrátách v ozbrojených silách”. V tomto případě šlo ale hlavně o ukrajinské stránky.

Kommersant připomněl, že dříve se prezidentův výnos o utajení armádních ztrát týkal jen válečných dob. V roce 2015 se však v médiích objevily informace o ztrátách v řadách ruských vojáků v bojích s ukrajinskými jednotkami v Donbasu na východě Ukrajiny.

Moskva o svých ztrátách v nynější válce informovala jen dvakrát, na začátku a na konci března, kdy přiznala 498 respektive 1351 zabitých vojáků. Ukrajinský generální štáb dnes odhadl ruské ztráty za 105 dní války na 31.500 osob. Je však velmi problematické tyto informace ověřit.

Kostely na ukrajinském Krymu přešly pod ruskou pravoslavnou církev

Ruská pravoslavná církev se rozhodla převzít eparchie na ukrajinském poloostrově Krym, které dosud patřily pod Ukrajinskou pravoslavnou církev. Informoval o tom synod Ruské pravoslavné církve na svém webu.

Rusko v roce 2014 po vyhlášení referenda připojilo Krym a postupně nad ním upevňuje svoji kontrolu. Ukrajina a většina ostatních zemí světa referendum neuznává.

Ruská pravoslavná církev uvedla, že se na ni s žádostí o připojení obrátily tři krymské eparchie, což jsou územní správní jednotky pravoslavné církve. Ty nyní budou podléhat přímo moskevskému patriarchu Kirillovi.

Na konci května Ukrajinská pravoslavná církev vyjádřila nesouhlas s postojem moskevského patriarchy Kirilla, který odmítl odsoudit válku na Ukrajině, a odtrhla se od Moskevského patriarchátu.

(čtk, jac)

Přečtěte si další články

19 komentáře

fronda 09/06/2022 - 01:22

Pročpak Naše pravda šíří “jejich lži”?

Paterak 09/06/2022 - 07:16

No až vyleze pravda o masakrech vlastních lidí prováděných Ukrajinci a zločiny zelináře, to pak budeme dělat mrtvého brouka… Nakonec nezbyde nic jiného, než ze zelináře udělat agenta Kremlu…Dočkej času

Paterak 09/06/2022 - 09:02

Je to moc dlouhý……

fronda 09/06/2022 - 01:21

Americký režim se zapojil do první světové, protože to bylo ekonomicky výhodné. Nezachraňoval žádnou “civilizovanou Evropu”. To je jen propaganda Dohody.

Druhá světová, to byla v dějinách USA snad jediná “spravedlivá” válka. Tedy naprostá výjimka až exces. Možná jen díky osobě F. D. Roosevelta.

Sovětský svaz nevraždil o nic více, než ostatní velmoci včetně USA, spíš daleko méně. Ano, Západ nesmyslně vyházel obrovské peníze a nám také způsobil velké problémy (třeba chyběly některé léky, díky Ameriko), ale stejně to bylo marné, protože socialismus nakonec zvítězí.

Miloševič nepáchal žádnou genocidu, byl to demokraticky zvolený politik bránící svou vlast. Genocidu páchaly nedemokratické režimy podporované Západem. Tak prakticky zaniklo dávné srbské osídlení v Chorvatsku nebo v Američany ukradeném Kosovu.

Saddám i bin Ládin byli odchovanci amerického režimu.

To ovšem neospravedlňuje agresivní války USA a jejich satelitů.

rozvědčík 08/06/2022 - 23:01

NEMECKO “BOJUJE” U KYJEVA PROTI FASISTUM ZA EVROPU.
26. únor, pouhé dva dny po začátku invaze. Německo ústy Scholze oznamuje, že UKONCI svoji desítky let trvající politiku neposílání zbraní do konfliktů. Scholz slibuje 1000 protitankových zbraní a 500 Stingerů (dosud nejvíc po USA). 23000 helem, velke tisice protitankovych strel, desitky obrnena vozidla, raketomety, houfnice, skoleni, vystroj atd adt.
SHRNUTÍ: 🇩🇪 pomoc tak rozhodně není malá a na cestě jsou i těžké zbraně, ať už přímo či nepřímo.
DOBRE TI TAK, RUssKO

fronda 09/06/2022 - 01:10

Německý režim se chová jako poslušný vazal režimu amerického. Bojuje na straně fašistů proti demokratickým silám.

cislo25085 08/06/2022 - 21:36

Vyborne Vondraceku proti piratum.
Ty by sem chteli migrante a sdilet je.
Nasi lide, (co me ty babke sezerou kolacku).
To nemuzeme s kolegou Okamurou dopustit.
Nakupovani v Polsku ano, ted se hodi rvat a jakoby nemyslet na vlastenecke potraviny a Agrofert, co mi nepatri.
Pochvala vsem zamestnancum ze snemovny a ty Vondracku, v jako vodka, budou premie.
Maro zapiste to.
A jsme za MIR, proti utokum na ZBOZI.

fronda 08/06/2022 - 18:50

KSČM je dle mého řízená opozice. Prvky přímé demokracie neprosadili. Utrácení peněz občanů ČR na valecna DOBRODRUZSTVI NATO nezastavili. Evropské integraci a jejímu efektu západních cen při východních příjmech nezabranili, americké helikoptéry za 60mld polkli. Prázdná hesla.

rosemil71 08/06/2022 - 17:58

GAZETA RU:

Více než 60% ruských automobilistů by v budoucnu chtěla nový automobil značky MOSKVIČ…. Tak nezbývá než popřát, aby se jim to splnilo.
🎄🎄🚙🚙👩‍🔧👩‍🏭

Valcovaný 6 mm jemný plech je už taký ľahší pancier naviac neprehrdzavie ani za 20 rokov.

Emil Novák 08/06/2022 - 17:16

Nemuselo se to stát. Konflikt na Ukrajině zavinili USA, NATO, EU, za Českou republiku pak profašistická vláda Petra Fialy.

fTiPy 08/06/2022 - 15:05

Ministryně financí USA Janet Yellen má nově zákaz vstupu do Ruska.
“Konečně. Už jsem se bála, že na mě zapomněli,” svěřila se.

RASPUTIN 08/06/2022 - 14:34

V litevském městě Trakai se konalo koncem května setkání ruských opozičních činitelů, kteří diskutovali o účinnosti hospodářských sankcí a podpoře ruské společnosti. Rozebírali také, jak by mohla vypadat poválečná budoucnost země v sociální, hospodářské a politické oblasti.

Konference se zúčastnily osobnosti jako Michail Chodorkovskij, někdejší oligarcha, kterého nechal Vladimir Putin zbavit majetku a poslat do kárného tábora, bývalý ruský premiér Michail Kasjanov a opoziční politik Vladimir Milov, spolupracovník Alexeje Navalného a bývalý náměstek ministra energetiky Ruské federa
Účastníci konstatovali, že válka, kterou Rusko rozpoutalo proti Ukrajině, odhalila nejcharakterističtější rysy ruské vlády i společnosti. Ruská sekce Hlasu Ameriky, která o konferenci přinesla zprávu, píše: „Čtvrtý měsíc po začátku plnohodnotné invaze se realita, která se objevila po 24. únoru, již stává normou, což není překvapivé. Válka je totiž přirozeným pokračováním běžných ruských dějin. Válka v Rusku v různých podobách nikdy nepřestala, probíhala a probíhá na ulicích, v dopravě a tak dále.“

Vladimir Milov v rozhovoru pro ruskou službu Hlasu Ameriky říká, že ekonomické sankce uvalené západními zeměmi mají na život v Rusku velmi silný dopad:

„K takové deglobalizaci velké ekonomiky ještě nikdy v historii nedošlo, protože koneckonců Írán nebo Severní Korea jsou ekonomiky, které nejsou příliš integrované do světového prostoru. Zatímco Rusko poskytlo svým občanům relativní prosperitu díky své otevřenosti a zapojení do globální dělby práce. A skutečnost, že se odpojuje od všech systémů, včetně finančních, od všech trhů, technologií, logistiky a tak dále, způsobí nebývalou ránu. Zatím nevidíme její plný rozsah, protože existuje setrvačnost některých stávajících smluv, stále jsou zásoby, ale velmi brzy se projeví,“ domnívá se ruský opozičn
K pochopení toho, jak vážně již sankce ovlivňují každodenní život Rusů, stačí podle Milova zadat do počítačového vyhledávače slovo „nedostatek“ různého zboží a služeb a zjistíme, že všechna klíčová odvětví se podle jeho odhadu potýkají s „kolosálními problémy“. Hovoříme o zastavení výroby a projektů a v důsledku toho o drastickém zhoršení kvality života.

„Vidíme například zprávy o tom, že se velmi prudce zvýšil dovoz tlačítkových telefonů a poklesl prodej chytrých telefonů, protože společnosti, které je vyrábějí, se stahují z ruského trhu. A jak vtipkuji, i když to není tak úplně vtip, ‚přejdeme na psací stroje jako v 80. letech‘.

Nebo zde jsou údaje z nedávného průzkumu: Rusové zaznamenali vážný pokles kvality výrobků v obchodech. Takže celkově se kvalita života velmi zhorší – a to se neměří poklesem HDP nebo příjmů – bude to proto, že se budeme muset vrátit k životní úrovni, kterou jsme opustili před několika desetiletími, a myslím, že se to setká s negativní reakcí společnosti,“ říká politik.

Vladimir Milov konstatuje, že jednání v rámci EU o embargu na ruské uhlovodíky probíhají těžce, ale nepochybuje o tom, že embargo nakonec bude uvaleno. „A za prvé, Rusko se nebude moci plně přeorientovat na asijské trhy, protože k tomu potřebuje vytvořit superdrahou logistiku a infrastrukturu, které nejsou k dispozici. A za druhé, asijské země jsou velmi pragmatické, vidí, v jaké situaci se nacházíme, a požadují od nás obrovské slevy. A to je jen začátek, to znamená, že bude méně peněz, náklady budou vyšší a z obchodu s Asií nebude žádný zisk. A na evropský trh s uhlovodíky se už pravděpodobně nikdy nevrátíme. Protože pak bude následovat přechod na zelenou energii, a tak bude muset Rusko v budoucnu vybudovat zcela jinou ekonomiku, a úřady, jak jsem pochopil, nemají v tomto ohledu žádné nápady,“ předpovídá Vladimir Mil
Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis v závěrečném projevu řekl: „Když se v roce 2014 sešlo první Vilniuské fórum o Rusku, řešila se anexe Krymu. V roce 2015 šlo o vraždu Borise Němcova. Dnes je téma mnohem těžší: lidé umírají, města jsou ničena. Musíme udělat víc. Hlavní je zastavit ruskou agresi na Ukrajině. Doufám, že se příští rok sejdeme znovu a budeme mít nová témata k diskusi.

čtenář 08/06/2022 - 14:45

Raspo prekopiruj cele noviny a s tydennim zpožděním. 👍

fronda 09/06/2022 - 01:08

A jestlipak litevský režim umožní setkání litevské opozice? Leda tak ve vězení. Pobaltské nedemokratické režimy se otevřeně prohlašují za následovníky předválečných fašizoidních diktatur. Lidská práva jsou pošlapávána, komunistické strany jsou pronásledovány. Takže zrovna oni jsou “ti praví” demokrati.

Co to plácají o budování nové ekonomiky? Copak nevědí, že v kapitalismu tohle není věcí vlády, ale trhu? :P

rozvědčík 08/06/2022 - 13:52

Nyní máme vysvětlení, proč LNR nemá v boji #Severodoněck žádnou pěchotu.🚶

Všichni jejich vycvičení předváleční pěšáci jsou mrtví nebo v nemocnici. ⚰️

A není dost jejich nevycvičených náhradníků, jsou ochromeni od 24. února 2022, aby udrželi současnou přední linii LNR. 👇

Ale nepocita se to do ztrat RA, ze ne?! 🤕

rozvědčík 08/06/2022 - 14:08

„Syrské dobrodružství“ nemohlo vyzkoušet „high-tech“ zbraně jejich použitím na partyzány ISIL.
Su-34 svým „nejnovějším zaměřovacím a navigačním systémem“ jednoduše vypočítá trajektorii pádu levné neřízené bomby.

Bombardování Ukrajinců, kteří mají plnohodnotnou protivzdušnou obranu…
Stíhačky a vrtulníky začaly rychle docházet a nepřátelé… možná se smáli.

Paterak 08/06/2022 - 13:09

Mjě ten Severodoněck připadá jako soulož. Jednou jeden odráží, pak zase přiráží a nikdo neví kdo je vespod, navrchu, nebo na koni. Ukrajinci se stáhli do předem připravených pozic, pak zase v před, no je v tom nějaký maglajz. No musíme si počkat, kdy přijde vyvrcholení…

Paterak 08/06/2022 - 17:33

Ty ho nějak nemáš rád. Ať ti nepraskne žilka…

MUDrc 08/06/2022 - 13:09

Stale nam motaji hlavy zimnim/ letnim casem, ale je to komplexnejsi.
V New Yorku je vzdy o 8 hodin mene nez v Moskve.
Jak ma Rusko bojovat proti nacistum na Ukrajine, kdyz ji Amerika dava informace o jeho aktivitach min 8 hod dopredu?!!!!
Kdo to vymyslel a komu to vyhovuje?!!!!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.