Ocelárny Azovstal podle Ruska opustilo 1730 ukrajinských bojovníků

od redakce

Areál oceláren Azovstal v Mariupolu za posledních 24 hodin opustilo 771 ukrajinských bojovníků a od pondělí se tak vzdalo celkem 1730 mužů. V nové bilanci o tom informovalo ruské ministerstvo obrany. Šéf Doněcké lidové republiky Denis Pušilin uvedl, že z Azovstalu odešla už více než polovina jeho obránců, počet ale neupřesnil. Kyjev to zatím nekomentoval. Údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Mezinárodní výbor červeného kříže (MVČK) oznámil, že jeho pracovníci začali už v úterý s registrací válečných zajatců z Azovstalu. Organizace informovala, že jich zatím registruje stovky, neuvedla však, kde jsou zadržováni. Proces registrace spočívá v tom, že zadržovaní vojáci uvedou své jméno, datum narození a jména nejbližších příbuzných, aby MVČK mohl kontaktovat jejich rodiny.

“MVČK začal v úterý 17. května registrovat bojovníky opouštějící továrnu Azovstal, a to včetně zraněných, na žádost zúčastněných stran. Práce pokračovala ve středu a pokračuje i ve čtvrtek. MVČK nepřeváží válečné zajatce do míst, kde jsou zadržováni,” uvedla organizace v prohlášení.

Ukrajinská a ruská strana o osudu bojovníků z Azovstalu informují rozdílně. Zatímco Moskva označuje jejich odchod za kapitulaci, Kyjev se tomuto termínu vyhýbá a hovoří o evakuaci. Rozdílné jsou také uváděné počty ukrajinských vojáků, kteří ocelárny opustili. Je nutno však připustit, že Kyjev nijak nereagoval na prosby velitele pluku Azov o záchranu a i proto došlo k faktické kapitulaci.

Ruské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že se za poslední den vzdalo 694 bojovníků, o den dříve to bylo 265. Celkově Azovstal od začátku týdne opustilo asi 80 zraněných ukrajinských vojáků, uvedla agentura RIA Novosti.

Přes 50 zraněných skončilo podle ruských úřadů v nemocnici, zbytek byl poslán na Donbas do bývalého trestaneckého tábora v Olenivce, kterou mají už od roku 2014 pod kontrolou proruské síly, řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

Ukrajina v úterý oznámila kapitulaci 264 ukrajinských vojáků z Azovstalu, kteří po převozu skončili ve městě Novoazovsk na území Doněcké lidové republiky. Dalších 211 vojáků bylo podle Kyjeva převezeno do Olenivky u Doněcka.

Manželka jednoho z obránců oceláren Natalija Zarycká v ukrajinské televizi uvedla, že měla možnost deset minut telefonicky hovořit s mužem, který se jako příslušník pluku Azov stále nachází v ocelárnách. Pluk Azov je známí tím, že mnoho jeho členů se hlásí k extremismu a nacismu.

Zarycká je spolu s dalšími manželkami vojáků z Azovu v Turecku, kde se mimo jiné setkaly s poradcem tureckého prezidenta a prezidentovým zástupcem ve vládnoucí straně. Doufají, že je přijme i prezident Recep Tayyip Erdogan. Ukrajinky si od cesty slibovaly, že Turecko by mohlo přispět k záchraně obránců Mariupolu.

(čtk, jac)

Přečtěte si další články

5 komentáře

Paterak 21/05/2022 - 07:16

Azovstal opustilo 1700 obránců, převážně civilistů. No to je gól Pete jendále…🖕
.

PetJednaLenin 20/05/2022 - 17:29

KSČ za Putlerovu valku!
Ombudsmanka Denisová: nové zprávy o znásilnění ruskými vojáky.
🔹🇷🇺 vojáci znásilnili tři devítileté dívky před mámou. Těžká poranění genitálií
🔹 9měsíční holčička znásilněná svíčkou před mámou
🔹2 🇷🇺s znásilněný 1-letý chlapec. Zemřel
🔹2 🇷🇺s znásilněná dvouletá dívka. Přežil
🔹muži 67, 78 let znásilněni.

hogo fogo 20/05/2022 - 10:42

Unikátní záběry kapitulace některých bojovníků Azovu po opuštěni Azovstalu:
https://rumble.com/embed/v12l40f/?pub=4

(neověřená informace)

Paterak 20/05/2022 - 17:22

Už u toho nechlastej. Už máš dost! 🖕🤪

hogo fogo 20/05/2022 - 10:41

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.