Odhalená příprava puče v Německu. Neonacisty čeká další zatýkání

od redakce

Další vlnu razií a zatýkání očekává šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch v souvislosti s přípravou převratu, který v Německu chystali příznivci krajní pravice. Münch to řekl veřejnoprávní televizí ZDF. Uvedl, že zatím je obviněno 54 lidí. osob. Spiklence, které němečtí vyšetřovatelé označují jako teroristické uskupení, sledovaly bezpečnostní úřady od jara.

Extremisté se hlásili k hnutí Říšští občané (Reichsbürger), které neuznává legitimitu současné spolkové republiky a vyzývá ke svržení spolkových institucí. Skupina měla podle německého nejvyššího státního zástupce Petera Franka své politické vedení, tzv. radu, a ozbrojené křídlo, které shromažďovalo zbraně a chystalo útoky proti státu. Proti uskupení zakročila policie ve středu rozsáhlými raziemi v SRN, Rakousku a Itálii. Thomas Haldenwang, který vede Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), tedy německou civilní kontrarozvědku, uvedl že extremisté byli sledováni od jara, takže vyšetřovatelé získali jasný přehled o jejich postupu a plánech. Plány byly stále konkrétnější a byly obstarávány zbraně, řekl Haldenwang v ZDF s tím, že německé bezpečnostní úřady měly situaci po celou dobu pod kontrolou a že skupina radikálů představovala skutečné nebezpečí.

To, že policie nezakročila proti uskupení dříve, bylo podle Müncha nezbytné kvůli shromažďování důkazů. Dodal, že se ale se zátahem nečekalo do posledního okamžiku. O datu, kdy chtěla skupina s útoky proti Německu začít, zatím jasno není. Je to otázka dalšího vyšetřování.

Při rozsáhlých raziích v 11 německých spolkových zemích provedla policie přes 150 prohlídek a ve zhruba 50 objektech našla i zbraně. Münch uvedl, že obviněno bylo už 54 lidí, část z nich skončila ve vazbě. Původně jich zatkla 25. Doplnil, že počet obviněných se zřejmě v nadcházejících dnech ještě zvýší, stejně tak lze podle něj vzhledem k pokračujícímu vyšetřování očekávat i další zátahy.

Podle spolkové prokuratury se skupina Říšští občané – která má dvacet tisíc podporovatelů a nejvíce jich je v Bavorsku – snažila získat pro svůj plán i příslušníky německé armády. Mezi zadrženými je podle DPA a ČTK také člen elitní armádní jednotky Komando speciálních sil (KSK), jejíž část už v roce 2020 ministerstvo obrany kvůli podezřením z pravicového extremismu zrušilo. Členové extremistické skupiny Říšští občané chtěli podle spolkové prokuratury svrhnout státní zřízení a nahradit ho svým, jehož základy na bázi Německé říše z doby kancléře Otto von Bismarcka už měli neonacisté vypracovány. Chtěli převzít veškerou moc.

Členové sdružení si byli dobře vědomi, že tento projekt lze realizovat pouze za použití vojenských prostředků a násilí proti představitelům státu včetně páchání vražd a vyvolání chaosu v zemi, uvedla prokuratura podle agentury DPA. Násilím chtěli okupovat Bundestag. V jejich čele stál šlechtic ze starého rodu v Durynsku, 71letý princ Heinrich XIII., s nímž se počítalo jako s budoucí hlavou státu. Princ Reuss se dosud věnoval obchodu s nemovitostmi a finančnímu poradenství. Spolupracovala s ním i exposlankyně ve Spolkovém sněmu za AfD, krajně pravicovou Alternativu pro Německo, a soudkyně Birgit Malsacková-Winkemannová (58).

Pravicový extremismus z Německa nezmizel. To dokládají nejen Ŕíšští občaní, ale i vznik protiimigrační strany AfD (2013) a plíživý růst jejích preferencí.

(ava)

ILUSTRAČNÍ FOTO – ČTK

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.