OSN potvrdila evakuaci z Azovstalu, Kyjev navštívila Pelosiová

od redakce

Z oceláren Azovstal a jejich blízkého okolí v jihoukrajinském Mariupolu se o víkendu podařilo evakuovat desítky civilistů. Evakuace z ostatních částí města bude pokračovat v pondělí. Kyjev mezitím navštívila delegace amerického Kongresu vedená šéfkou Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, jež prezidentovi Volodymyru Zelenskému poděkovala za boj, který Ukrajinci svádějí. Podporu Kyjevu znovu vyjádřili i další zahraniční činitelé.

Na evakuaci Azovstalu, který je zablokován ruskými jednotkami, se podílí Červený kříž a akce je koordinována s ukrajinskými a ruskými představiteli. Mluvčí OSN situaci označil za “velmi složitou”. Odhaduje se, že pod hutním komplexem, který zůstává poslední částí Mariupolu dosud neobsazenou ruskými silami, je ukryto přibližně 2000 ukrajinských bojovníků a až 1000 civilistů. Kolem 500 vojáků je podle Kyjeva zraněných.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že první skupina zhruba 100 civilistů už míří na území kontrolované Ukrajinou. Fotograf agentury Reuters zase sdělil, že do ubytovacího centra ve městě Bezimenne dorazilo přes 50 civilistů. Bezimenne leží asi 30 kilometrů východně od Mariupolu na území Doněcké oblasti ovládaném proruskými separatisty. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že v sobotu z domů u Azovstalu odešlo humanitárním koridorem cekem 46 lidí.

Pelosiová, která Kyjev navštívila jako nejvýše postavená politička USA od začátku války, uvedla, že se tam vydala, aby světu vyslala vzkaz, že Spojené státy stojí pevně na straně Ukrajiny. Zelenskyj podle ní jasně vyjádřil, že Ukrajina potřebuje více bezpečnostní, ekonomické a humanitární pomoci. Americký prezident Joe Biden tento týden požádal Kongres mimo jiné o dalších 33 miliard dolarů (zhruba 770 miliard korun) na pomoc Ukrajině.

Zvýšení vojenské a humanitární pomoci slíbil Zelenskému v sobotu francouzský prezident Emmanuel Macron a také britský premiér Boris Johnson. Dnes se s příslibem další pomoci, včetně vojenské, připojil německý kancléř Olaf Scholz.

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že ruská armáda pokračuje ve stahování sil k ukrajinským hranicím. Jednotky se podle Kyjeva rovněž pokoušejí dosáhnout administrativních hranic ukrajinské Chersonské oblasti a vytvořit tam podmínky pro ofenzivu na Mykolajiv a Kryvyj Rih. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že raketami s plochou dráhou letu zasáhlo vojenské letiště u Oděsy a při úderu zničilo kromě ranveje také zbraně dodané Ukrajině ze Západu.

Čtyři civilisté zemřeli a dalších sedm bylo zraněných při dnešním bombardování ukrajinské obce Lyman, uvedl Pavlo Kyrylenko, gubernátor Doněcké oblasti, kde obec leží.

Britské ministerstvo obrany se domnívá, že Moskva usiluje o dlouhodobou politickou a ekonomickou kontrolu nad Chersonskou oblastí, jejíž převážnou část Rusko obsadilo v počáteční fázi invaze.

Agentura Unian s odvoláním na vojenského novináře Olexandra Šulmana dnes napsala, že náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov byl na Ukrajině zraněn. Generála podle žurnalisty zasáhl šrapnel do pravé nohy a není v ohrožení života. Moskva informaci nekomentovala.

Od začátku konfliktu na Ukrajině byl do Ruska evakuován milion lidí, řekl v rozhovoru pro agenturu Nová Čína ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Kyjev už dříve obvinil Rusko, že jeho jednotky zavlekly na ruské území násilím tisíce Ukrajinců. Podle Lavrova mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem maří postoj Západu, například jeho dodávky zbraní Ukrajincům.

Šéf ruského vesmírného programu Dmitrij Rogozin o víkendu oznámil, že se Moskva stáhne z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Podle ruských státních médií je to důsledek protiruských sankcí zavedených kvůli vývoji na Ukrajině.

Papež František v dnešním poselství ve Vatikánu označil válku na Ukrajině za “děsivý úpadek lidství”.

V západoukrajinském Lvově se v sobotu objevila americká herečka Angelina Jolie, která je známá svým zapojením do charitativních projektů. Na lvovském nádraží se setkala s vnitřně vysídlenými Ukrajinci.

(čtk)

Přečtěte si další články

12 komentáře

miro 03/05/2022 - 15:50
Miki13 03/05/2022 - 16:04

Ty ruskej kolaborante, táhni na východ.

Yurri Simon 02/05/2022 - 20:45
Yurri Simon 02/05/2022 - 20:50

Přesný výčet a popis ruSSkých generálů, kteří už na UK natáhli brka, díky skvělé práci UK sniperů. Gratulujeme. :)

Martin Volný 02/05/2022 - 20:36

“Většina medializovaných politiků, sdělovací prostředky hlavního proudu plus jimi vybíraní odborníci a umělci – ti všichni svorně posouvají veřejně sdílené hodnoty směrem ke slepému volání do zbraně, k oslavě jediné pravdy, k útokům ne proti válce, ale proti etnikům…”

petr 02/05/2022 - 18:18

miro . Už se perou – Putinovy jednotky mezi sebou bojují o kořist
Už se perou – Putinovy jednotky mezi sebou bojují o kořist| Válka na Ukrajině
01 / 05 / 2022, 09:00
V okupované Kiselivce (Černobajivské vesnické společenství v Chersonské oblasti) došlo k přestřelce mezi jednotkami ruské armády.

Konflikt vznikl mezi jednotkami čečenské a burjatské národnosti 29. dubna 2022. Nočního incidentu se zúčastnilo více než 50 účastníků z každé strany. Přesný počet zraněných a mrtvých zatím není znám.

Psali jsme
Zničení křižníku Moskva – ukázka neschopnosti ruské námořní rozvědky

Příčiny mezietnických konfliktů je neochota Burjatů vést útok a „nerovnost“ podmínek s Čečenci. Ti posledně jmenovaní nejsou vůbec v popředí, zůstávají vzadu jen jako „zátarasové oddíly“. Jejich úkolem je povzbudit okupační síly k aktivní akci. Tedy zahájit palbu na ty, kteří se snaží ustoupit.

Psali jsme
Putin rozhodl – bude se krást obilí ukrajinským farmářům

Dalším důvodem nenávisti mezi Burjaty a Čečenci je nerovnoměrné rozložení kořisti. Hlavní „zisk“ z rabování dostávají totiž Čečenci.

Kvůli neochotě zúčastnit se ofenzivy vznikl také konflikt mezi veliteli a personálem ruských ozbrojených sil v okupované Fedorovce v Záporožské oblasti. Rusové si stěžují místním na podvody během podepisování služby v armádě a zisku souhlasu s účastí v bojích proti Ukrajině . – zdroj : security

antifašista 02/05/2022 - 19:02

Bratře, nesmíš číst slinty od Ukrajinců a poslouchat ČT.Skoč si na http://www.topwar.ru a popřemýšlej.

Yurri Simon 02/05/2022 - 20:43

No tvl, na tyhle stránky skočíme hned všichni, jen co úplně zešílíme.. Nestačila by RuSSia Today a transvestit Zacharov..? :-))))) Pobavils. :))

miro 03/05/2022 - 08:18

Útěk a zajetí kanadského generála: co je v tuto chvíli známo?
3. 5. 2022 Janinna 1 komentář

Kanadský generál Trevor Kadier byl zajat při pokusu o útěk z Azovstalu, informovala média. Web shromáždil vše, co je o tom v tuto chvíli známo.

Kanadský generál Trevor Kadier byl zatčen při pokusu o útěk z území Azovstalu v Mariupolu, informují média a sociální sítě. Oficiální potvrzení neexistuje.

Podle zpráv měl generál na starosti biolaboratoř č. 1, kde se smrtícími viry pracovalo 18 lidí. Kadier byl převezen do Moskvy, kde stane před soudem, uvádí 360 ​​kanál.

Uživatelé Twitteru navrhli, že pokud je generál dopaden, ať na něm za trest testují jeho „nové léky“.

miro 02/05/2022 - 17:47

Jen pár postřehu z druhé strany aby jsme si mohli udělat skutečný obraz a ne jen vymývání mozku od naších zkorumpovaných politiků a novinářů.
Aktuality
16:44 Ukrajina ušetrila ruskej armáde niekoľko stoviek „Kalibrov“ — vyhodili do vzduchu 300 vlastných mostov
15:52 Bristkým žoldnierom hrozí trest smrti
15:25 V ukrajinskej armáde sa schyľuje k nepokojom proti Zelenskému
14:54 Vysoko presná likvidácia: Útok na základňu gruzínskych žoldnierov v Kyjeve
13:53 „Rezervy sú vyčerpané“ — politik informoval o demoralizácii v ukrajinskej armáde

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.