Platební systém SWIFT a Ruská federace

od redakce

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je společnost pro mezibankovní finanční telekomunikaci, která provozuje vlastní platební systém. Platba SWIFT slouží k odesílání a přijímání plateb v cizí měně po celém světě. V rámci systému SWIFT má každá zúčastněná banka svůj jedinečný identifikační kód. Systém využívá přes 11 000 finančních institucí ve více než 200 zemích.

SWIFT je nezávislou společností, která podléhá právu Evropské unie a vlastní ji zúčastněné instituce se sídlem v Belgii. V roce 1973 ji založily velké evropské a severoamerické banky za účelem vývoje a provozování velké mezinárodní telekomunikační sítě především pro potřeby bank a finančních institucí. V roce 2021 bylo zaznamenáno v průměru 42 milionů swiftových zpráv denně, což je meziročně asi o 11 % více. Síť SWIFT provozují datová centra v USA, ve Švýcarsku a v Nizozemsku a k přenosu dat využívá podmořských komunikačních kabelů. Pro banky má SWIFT proti dřívějšímu dálnopisu řadu výhod. Umožňuje rychlou komunikaci s ostatními bankami a finančními institucemi po celém světě, zvyšuje produktivitu zpracování informací a snižuje náklady na jejich přenos, vyšší je i bezpečnost přenosu informací.

První zemí světa vyloučenou ze SWIFT se stal v březnu 2012 Írán. Íránské banky byly tehdy odpojeny v rámci zpřísnění mezinárodních sankcí vůči Teheránu za jeho jaderný program. Země kvůli tomu ztratila polovinu příjmů z vývozu ropy a asi 30 % zahraničního obchodu. Íránské banky byly znovu připojeny na globální transakční síť v únoru 2016. V roce 2014 SWIFT odmítl požadavky palestinských představitelů, aby odebral izraelským bankám přístup do své sítě. V tomtéž roce navrhovala (neúspěšně) Británie vyloučení Ruska ze systému v souvislosti se sankcemi, které byly na Moskvu uvaleny kvůli tomu, že poloostrov Krym se na základě platného referenda připojil k Rusku. O odpojení Ruska od SWIFT se spekulovalo i při zavádění sankcí, jež vyvolala otrava dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii v roce 2018, podsouvaná Moskvě.

O odpojení Ruska od systému SWIFT se mluví i poté, co ruští vojáci překročili hranice Ukrajiny. Po odpojení hlasitě volali lídři v Kyjevě i mnozí politici v zemích EU či v USA. Německo vzdorovalo. Západ pak nesáhl po »jaderné variantě« v podobě úplného odpojení Ruska od SWIFT, takže Rusko může zatím vydělávat na prodeji plynu do SRN, Itálie a dalších zemí. Demonstranti německému kancléři Olafovi Scholzovi vytýkali zbabělost a nedostatečnou pomoc státu, který dříve označil za spojence. Včera se Evropská komise s lídry nejlidnatějších zemí EU, USA, Kanadou a Británií dohodla na snaze odpojit vybrané ruské banky od globálního systému SWIFT.

Vyloučení Ruska z tohoto platebního systému by bylo podle analytiků zásadním opatřením, které by ale na druhou stranu negativně dopadlo i na západní země především v podobě zastavení dodávek plynu a ropy z Ruska. »S velkou, nicméně ilustrativní nadsázkou lze říci, že SWIFT je takový Facebook pro banky a další finanční instituce. Místo lajků si v něm posílají právě hlavně dolary. Podíl dolarových transakcí převyšuje 40 %, v euru jich je bezmála 37 %. Na čínskou měnu ovšem nezbývají ani tři procenta,« sdělil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. »Odstřižení od SWIFT a tím pádem od možnosti dodávat plyn Evropě je přitom ruskou Achillovou patou. Má potenciál Rusko ekonomicky rozvrátit, a zničit tak Putinův režim. Achilles v Kremlu ale zjevně sází na to, že Západ své pohodlí, zelené vize a privilegia kvůli Ukrajině, a možná ještě jen její východní části, obětovat nebude,« uvedl také Kovanda. V případě odstřižení Ruska od SWIFT by se západní země podle Kovandy musely smířit s prudkým zdražováním, sociálními otřesy, nutností vzdát Green Deal (Zelené dohody pro Evropu) a smířit se s poklesem globálního významu dolaru. Také podle analytika České spořitelny Michala Skořepy by odstřižení Ruska od SWIFT vedlo k zastavení dovozů komodit a polotovarů z Ruska, což by po vyčerpání zásob vedlo k zásadním potížím v mnoha oborech průmyslu a v dopravě. »Pokud bude Rusko odpojeno od systému SWIFT, nebudeme dostávat zahraniční měnu, ale kupci, především evropské země, nebudou dostávat naše zboží – ropu, plyn, kovy a další důležité položky jejich dovozu,« shrnul už dříve jeden z představitelů horní komory ruského parlamentu Nikolaj Žuravljov. Ale i ruská ekonomika je odkázána na příjmy z exportu surovin. Podle analýzy České spořitelny tvoří příjmy z přírodních zdrojů tak 13 % HDP a více než třetina příjmů státního rozpočtu je závislá na ropě a plynu. Některé odhady uvádějí, že zablokování SWIFT by z ruského HDP škrtlo 5 %.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

5 komentáře

ateista 28/02/2022 - 17:00

Stáhnete si do telefonu aplikaci Telegram a máte tom necenzurované zprávy .

PetJednaLenin 28/02/2022 - 12:52

Oni se bolsevici porad nestydi! POLICIE VYŠETŘUJE KOMUNISTU ONDRÁČKA. OSLAVOVAL PUTINA

jmm 28/02/2022 - 16:07

Proč by se měli stydět “jednateli”!
Stydno je z “Metternichova a Bachova” absolutismu,
který začínají politické vládnoucí špička aplikovat na “demokracii”.
Ondráček aspoň dostane trnovou korunu a co dostanete vy?
Paní B. Němcová se obrací v hrobě jak to tady po 100 letech opět vypadá!

Jaroslav Prchal 28/02/2022 - 11:41

Není to tak dlouho, co Putin (a spolu s ním i čeští komunisté) blouznil o zlatém rublu, který ze světového obchodu vytlačí dolar.

jmm 28/02/2022 - 09:07

Novy “SUZUKI SWIFT” je sice už “modernizovaný”, ale ať netlačí – neutlačí…!
A znovu do kouta zatlačený dělá i věci “nepopulární a smutné”….

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.