Podle novinářské organizace ve světě loni zabili 45 novinářů kvůli jejich práci

od redakce
Podle novinářské organizace ve světě loni zabili 45 novinářů kvůli jejich práci

Ve světě loni zavraždili 45 novinářů v souvislosti s výkonem jejich povolání, je to o dvacet méně než v roce 2020. Informovala o tom v pátek Mezinárodní federace novinářů (IFJ). Podle ní jde o jeden z nejnižších počtů vražd novinářů za rok za dobu vedení těchto statistik IFJ. Od roku 1991 podle federace ve světě z profesních důvodů přišlo o život 2721 žurnalistů.

“Ačkoli pokles vražd novinářů je dobrá zpráva, je to malá útěcha tváří v tvář pokračujícímu násilí,” komentovala IFJ nové údaje. Podle ní jsou novináři zabíjeni zejména kvůli odhalování korupce, zločinu či zneužívání moci. Hrozba žurnalistům od zločineckých gangů a drogových kartelů roste podle IFJ od Mexika po Řecko či Nizozemsko.

Nejvíce novinářů loni takto přišlo o život v Afghánistánu (devět), na druhém místě je Mexiko (osm). Téměř polovina obětí připadá na Asii a Tichomoří (20), následuje Amerika (deset) a Afrika (osm). V Evropě bylo loni zavražděno šest novinářů.

Nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) před dvěma týdny informovala o 46 zabitých novinářích ve světě v roce 2021, což byl podle ní nejnižší údaj od roku 1995.

(čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.