Fialova cesta do Kyjeva vychází z politiky EU a NATO
Premiéři ČR, Polska a Slovinska vyrazili vlakem z Polska do Kyjeva na jednání s ukrajinskými vrcholnými politiky. Vyjeli proto, aby je podpořili během současného konfliktu na Ukrajině. Vlak, který vezl Petra Fialu, Mateusze Morawieckého, Janeze Janšu a polského vicepremiéra Jaroslawa Kaczyňského, přejel polsko-ukrajinské hranice kolem 8.30, řekl mluvčí polské vlády Michal Dworczyk. Polské příhraniční město Přemyšl je od Kyjeva vzdáleno přes 600 kilometrů a cesta trvá zhruba sedm až devět hodin.
Premiéři se v Kyjevě měli setkat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Šmyhalem. Jde o první návštěvu takto vysoce postavených zahraničních činitelů na Ukrajině od začátku ruského vstupu 24. února. Politici chtěli jako představitelé zemí EU vyjádřit evropskou podporu napadené Ukrajině a představit konkrétní balík pomoci, řekl Dworczyk. »Návštěva je zorganizována po konzultacích s prezidentem Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Jejím cílem je vyjádřit jednoznačnou podporu Evropské unie Ukrajině a její svobodě a nezávislosti,« uvedl Fiala.
Podle něj je o cestě informováno mezinárodní společenství včetně OSN. Podle vysoce postaveného unijního činitele Morawiecki informoval Michela a von der Leyenovou o možnosti návštěvy na okraj summitu pořádaného minulý čtvrtek a pátek ve francouzském Versailles. O termínu konání návštěvy se unijní špičky dozvěděly v pondělí večer. »Předseda Michel uznal potřebu dát Ukrajině najevo podporu a poukázal na bezpečnostní rizika takovéto cesty,« sdělil zdroj. Podle něj nejde o cestu, jež by měla mandát schválený všemi lídry zemí EU. »Evropa musí garantovat nezávislost Ukrajiny a ujistit, že je připravena pomoci při její obnově,« napsal na Twitteru Morawiecki. »V tak klíčové chvíli pro celý svět je naší povinností být na místě, kde se píšou dějiny,« citovala polského premiéra PAP. »Jsem rád, že můžeme Zelenskému a Šmyhalovi doručit i vzkaz od generálního tajemníka OECD Mathiase Cormanna. OECD podpoří obnovu a rekonstrukci na Ukrajině,« napsal na Twitteru Janša.
Milan Krajča, místopředseda ÚV KSČM k cestě českého premiéra řekl: »Cesta Petra Fialy do Kyjeva je politickou demonstrací, jež vychází z politiky EU a paktu NATO vůči Ukrajině. Ta přitom byla bezpochyby jednou z klíčových příčin eskalace konfliktu ve východní Evropě. Dnes ji představují především masivní zbrojní dodávky na Ukrajinu nejen z ČR, ale i dalších zemí Unie a NATO. S těmi KSČM rozhodně nesouhlasí. Komunisté oproti tomu prosazují řešení stávajícího konfliktu mírovou cestou skrz diplomatická jednání na základě mezinárodního práva a principů Charty OSN. Zároveň jsme plně solidární s ukrajinskými komunisty a antifašisty, kteří nyní čelí nové vlně brutálních represí ze strany kyjevského režimu. Proto mj. požadujeme okamžité osvobození bratrů Kononovičových, kteří byli před několika dny uvězněni ukrajinskou tajnou službou pro svou činnost v komunistickém hnutí mládeže a nyní jim reálné hrozí, že budou zavražděni.«
Čtvrtý balík sankcí proti Rusku
Evropská unie formálně přijala čtvrtý balík sankcí proti Rusku, na jehož podobě se zástupci členských zemí dohodli v pondělí. Oznámila to Rada EU. Unijní země mj. zakázaly vývoz luxusního zboží včetně aut či jakékoli investice do ruské energetiky. Do Evropy se nově nesmí dovážet ruská ocel či železo. »27« také zakázala transakce s některými ruskými státními podniky či poskytování ratingových služeb ruským subjektům. Zmrazila i majetek skupiny oligarchů včetně majitele fotbalového klubu Chelsea Romana Abramoviče. EU už od ruského vpádu na Ukrajinu potrestala stovky ruských činitelů a desítky firem a uvalila bezprecedentní sankce na bankovní a finanční sektor. »Čtvrtý balík sankcí je další těžkou ranou pro hospodářskou a logistickou základnu, na niž Rusko spoléhá při invazi na Ukrajinu,« uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Kromě zmíněných opatření se EU rozhodla připojit ke kroku řady dalších členů Světové obchodní organizace (WTO), kteří zamýšlejí odebrat Rusku status nejvyšších výhod v rámci WTO, což otevře cestu k uvalení cel na ruské zboží. EU podpořila i přerušení přijímacího procesu Běloruska, které se mělo stát členem WTO.
15 let za kolaboraci
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal nedávno přijatý zákon, který hrozí až 15 lety vězení za kolaboraci s Ruskem. Oznámila to ukrajinská média s odvoláním na místopředsedu parlamentu. »Zákon o kolaborantství prezident už podepsal a bude zveřejněn v úředním věstníku,« řekl v televizi první místopředseda sněmovny Oleksandr Kornijenko. Zákon rovněž umožňuje rozpouštět politické strany a organizace, usvědčené z kolaborace s agresorem.
Zákaz vycházení v Kyjevě
Starosta Kyjeva Vitalij Kličko vyhlásil 35hodinový zákaz vycházení od úterního večera do zítřejšího rána. Obyvatelé ukrajinské metropole nesmějí opouštět domovy s výjimkou cesty do krytu. Pohyb po městě bude možný pouze se zvláštním povolením.
Dělostřelecký útok v noci na úterý zasáhl v Kyjevě obytnou patnáctipatrovou budovu, kde vypukl požár. Rakety zasáhly i další budovy a rodinný dům, útok zničil i vchod do stanice metra v centru.
Bariéry v Oděse
Obyvatelé Oděsy v pondělí vytvořili lidský řetěz, aby dostali těžké pytle s pískem z pláže do nákladních aut. Přístavní město horečně buduje obranu proti ruským jednotkám. Lidé hned po ruském vstupu na Ukrajinu začali plnit pytle pískem a převážejí je do města, kde slouží k budování bariér a ochraně památek. »Pracujeme tady, protože neumíme zabíjet,« řekl Viktor Skrypnik, který akci fotil. »Nejsme profesionální válečníci, ale můžeme naší armádě pomoci. Asi 60 procent vítězství tady zajišťují obyčejní lidé,« dodal Skrypnik. Zelenskyj občany vyzval, aby se jakýmkoliv způsobem zapojili do válečného úsilí. Výzvu vyslyšely desetitisíce lidí, zatímco ruská armáda postupuje jihem a severovýchodem země a je blízko Kyjeva.
Ruské jednotky zatím do Oděsy nedorazily, ale britské ministerstvo obrany v neděli uvedlo, že ruské námořní síly vytvořily blokádu ukrajinského černomořského pobřeží. Mnozí Oděsané si myslí, že je jen otázkou času, kdy se boje dostanou i k nim. Místní jsou na město hrdí. S historickými budovami a širokými bulváry bývala Oděsa oblíbenou prázdninovou destinací lidí z celého Sovětského svazu. Je to místo, kde v roce 1905 carské síly potlačily povstání podporované ruskými námořníky, přičemž tuto událost zachytil režisér Sergej Ejzenštejn ve slavném filmu z roku 1925 Křižník Potěmkin.
Organizátoři plážové akce uvedli, že do Oděsy zatím převezli 400 000 pytlů plných písku, denně lidé zvládnou pytlovat na 700 tun písku.
Ukrajina: Mír nejpozději v květnu
Ukrajina dosáhne dohody o příměří s Ruskem nejpozději v květnu, uvedl vojenský poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Oleksij Arestovyč. Podle něj přichází v úvahu několik možností dalšího vývoje. »Myslím, že nejpozději v květnu, začátkem května, bychom měli dosáhnout mírové dohody, možná i mnohem dříve. Mluvím o nejhorším scénáři,« řekl Arestovyč na videu, které sdílela mnohá ukrajinská média. Ukrajina by mohla dosáhnout mírové dohody i stažení nepřátelských vojsk velmi rychle, během týdne nebo dvou. Na řadu by ale mohl přijít i scénář, kdy se Moskva rozhodne do konfliktu zapojit třeba žoldnéře ze Sýrie. V takovém případě by pak dohoda přicházela v úvahu spíš v polovině či na konci dubna. V nejhorším možném scénáři by Rusko mohlo začít s odvody a vyslat vojáky na Ukrajinu po asi měsíci výcviku. »Ale i když brance připraví během jednoho měsíce a na začátku května je nasadí do boje, tak válka skončí v polovině května,« citoval Arestovyče web 24tv.ua. Poradce ale upozornil, že i po dosažení příměří by mohly během roku na území Ukrajiny přetrvávat lokální střety. Několik kol ukrajinsko-ruských jednání o příměří, která pokračují, zatím mnoho výsledků nepřineslo.
(ava, čtk)
24 komentáře
Ten Fiala by si spíš měl říkat Hnědala, ne?
To je pokus o komoušský “humor..”? Myslel jsem, že už máš po základce, ty ruskej vidláku..?
Zdá se, že Lu Yuguang z čínské zpravodajské stanice Phoenix TV získal exkluzivní přístup k moskevské straně invaze na Ukrajinu.
https://www.theguardian.com/world/2022/mar/16/im-on-the-frontline-in-mariupol-the-chinese-reporter-embedded-with-russian-troops
Konerc globální dominance USA.
Moskva nemá přístup k téměř všem svým 640 miliardám dolarů ve zlatě a devizových rezervách, ale stále drží část těchto rezerv v jüanech, takže Peking bude moci zasáhnout a poskytnout okamžitou pomoc.
Ve Washingtonu panuje pesimismus ohledně možnosti odvrátit Čínu od toho, aby se vrhla na Rusko, především proto, že vidí partnerství jako řízené shora.
„Je to skutečně projekt Si Ťin-pchinga. Je zcela, zásadně za tímto užším partnerstvím s Ruskem,“ řekl americký představitel. V nižších řadách panuje větší skepse, ale Xi a Putin se spojili se svým společným názorem na USA jako na těžkopádné a povýšené a odhodlané ukončit období globální dominance USA.
https://www.theguardian.com/world/2022/mar/15/china-has-already-decided-to-send-economic-aid-to-russia-in-ukraine-conflict-us-officials-fear
Ta rusácká špína už nemá ani jídlo a cigára…
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/rusti-vojaci-na-ukrajine-drancuji-domy-a-rabuji-po-lidech-po/r~570b7a40a43c11ec9136ac1f6b220ee8/
Ta rusácká žebrota vyrazila dobývat cizí zemi jenom s bramborami, cibulí a 7 let (!!!) prošlými potravinovými balíčky..! :-)))))))))))))
https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/457127-ukrajinci-natocili-video-z-ruske-polni-kuchyne-jsou-v-ni-jen-tri-ingredience
Ale jdi ty mazlíku … :o) … https://youtu.be/zHOyOvVV7o4
FIALO KONEJ !
Ceny benzinu a nafty klesají. Ale pomaleji, než když letěly nahoru
16.3.2022
Nafta byla dražší už jen v Německu
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáš Kovandy je tak zjevné, že paniky na trhu někteří zpracovatelé ropy, distributoři pohonných hmot a čerpací stanice využili k neobjektivnímu navýšení svých marží.
„V Česku podle údajů Evropské komise ve dnech 21. února až 7. března nafta zdražila po přepočtu do eur druhým nejvýraznějším tempem ze všech zemí EU, o 20,1 procenta. Výrazněji v daném období rostla cena nafty už jen v Německu Růst cen pohonných hmot v ČR je tedy od začátku ruské invaze v rámci EU vysoce nadprůměrný, až extrémní,“ podotkl Kovanda.
„To lze jen těžko vysvětlit jinak než maržovou politikou. Ropa totiž zdražuje všem zemím EU a z důvodu přepočtu cen do eur jsou zohledněny také změny národních měn členských zemí EU k euru,” dodal.
Je zcela zřetelné, jak **neviditelná ruka trhu (NRT)** řádí jak pominutá. Ta NRT jsou ruce někoho, kdo má eminentní zájem o co největší bohatství a tím i vliv na politiky. A také to tak vypadá. Demokracie je až na druhém nebo ještě na dalších místech v žebříčku politických žebříčků.
Kdyby jste se při útoku na Polsko nepřidali k Hitlerovi, ale Polsku pomohli, tak mohl být Hitler poražen během pár měsíců aniž by jediný voják wehrmachtu vstoupil na území SSSR. Vám ale na lidech nezáleží. Tak nic.
Kdyby před II. světovou válkou nebyli u moci byrokratické strany, tak by všechno vypadalo jinak. Bohužel KSČ nastoupila do státní politiky **AŽ** po II. světové válce.
O pomoc nestál ani polský režim, ani jeho západní “spojenci”. Německo kromě toho nabídlo navrácení území okupovaných během intervence.
Kdyby Sovětský svaz pomoc poskytl, mnozí by ho zřejmě označili za agresora a viníka války.
Yurri Simon – výrobce jakýchsi screen shotů jak se tady stále chlubí. Můžeš si těmi screen shoty vytapetovat latrínu Yurri Simon, ale oni tě tam stejně nepouštějí, abys jim nepodělal celý blázinec. Tak si těmi tvými screen shoty můžeš vytapetovat svoje klecové lůžko, nebo je posílat na policii, tzn. do klecového lůžka vedle.
Nauč se vyjadřovat jako středoevropan, ty vidláku, a ne jako buranskej tatar z rusácký stepi.
Už ti přišlo předvolání, ko.kote..? ))
POLSKO
Snížilo DPH na pohonné hmoty z 23 na 8 % a DPH na základní potraviny na 0 %, plyn také 0 % a elektřina 5 %.
BELGIE
Snížila DPH na elektřinu z 21 % na 6 % a taky dali jednorázovou slevu 100€ pro každou domácnost.
ŠPANĚLSKO
Snížilo DPH na elektřinu z 21 % na 10 % už v červnu minulého roku.
BULHARSKO
Zakázalo zvýšení cen, které chtěl energetický úřad. Od prosince až do konce března.
RAKOUSKO
Pozastavuje ekologickou daň a vynakládá 1,7 miliardy eur na zmírnění dopadů stoupajících cen elektřiny. Každá domácnost má dostat 150 €.
VELKÁ BRITÁNIE
Navýšila maximální sazbu za energie o 50 % a nejvíce zasažené rodiny dostaly slevu na dani až 5800 korun.
FRANCIE
Limituje zvyšování cen elektřiny a vrací 100 eur šesti milionům domácností. Maximální zdražení cen energií jsou čtyři procenta.
Motoristům s nižšími a středními příjmy dala 100 €. To je asi polovina Francouzů.
NIZOZEMÍ
Snížilo daně za energie pro domácnosti.
NORSKO
Dotovalo účty za elektřinu sumou 20,04 miliardy korun.
MAĎARSKO
Reguluje ceny potravin a zastropovalo ceny pro pohonné hmoty. Zavedli také limity na ceny energií a hypoték. Snížilo cenu u šesti základních potravin.
NĚMECKO
Snížilo povinné odvody do fondů na obnovitelné zdroje a uvolnilo 3,17 miliard korun na pomoc nízkopříjmovým rodinám.
CHORVATSKO
Snížilo DPH na plyn a tepelné energie z 25 % na 13 %, u plynu ještě dočasně na 5 %.
A co naše vláda? Zrušila povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot a silniční daň. To je strašně málo!
Ke včerejšímu výročí vpádu německých nacistických vojsk do Československa dne 15.března 1939:
https://youtu.be/nnMZZwkvg90
Jede jede mašinka – https://youtu.be/Amj7SzpU4UU
Falklandy – https://youtu.be/gfkD7b4Nz6c
Když v roce 1592 anglický mořeplavec John Davis Falklandy objevil, byly neobydlené. Argentina vyhlásila nezávislost v roce 1816.
STRUČNÉ DĚJINY
Kapitán John Strong se u falklandských břehů vylodil v roce 1690 a dal souostroví jeho současný název na počest Anthonyho Caryho, 5. vikomta z Falkland. Tou dobou už ovšem Evropané území znali bezmála sto let – poprvé tam dorazily anglické lodě roku 1592. Méně používané pojmenování Malvíny pak odkazuje k francouzským námořníkům z bretaňského přístavu Saint Malo, kteří k jihoamerické pevnině rovněž dopluli.
Právě Francouzi založili na ostrovech v roce 1764 první trvalé osídlení. O dva roky později vznikl první britský přístav Port Egmont, dnes je však jeho význam zanedbatelný – 85 % obyvatel Falkland žije v metropoli Port Stanley, bývalé základně pro velrybářské a tuleňářské výpravy. Druhé největší město Darwin nese jméno slavného přírodovědce, který ostrovy navštívil při jedné ze svých cest.
2019 – Argentinská vláda si za svým názorem stojí velmi pevně. V roce 1994 dokonce vlastnictví ostrovů zakotvila v ústavě a nedávno zaslala Organizaci spojených národů stížnost na jednání Britů. Atmosféra se tak opět vyhrocuje, Británie totiž mezitím investuje v přepočtu deset miliard korun na posílení své vojenské přítomnosti v regionu.
Hlídkující ozbrojené síly přidělávají starousedlíkům vrásky na čele zejména proto, že odrazují turisty – vedle chovu ovcí a rybolovu nejvýznamnější zdroj jejich příjmů. Většinu turistických výprav přitom přivážejí výletní lodě a život v souladu s mořským příbojem je pro Falklandy zcela typický.
Ani po desítkách let a oficiálním uzavření příměří si nicméně místní obyvatelé nemohou zcela oddechnout: Část ostrovů dosud pokrývají miny. V poslední době navíc z jihoamerického státu opakovaně zaznívají diplomatické hlasy volající po obnovení jednání a Argentina vyzývá Británii, aby se svého nároku na Falklandy dobrovolně vzdala.
Souostroví, sestávající zhruba ze sedmi set menších či větších ostrovů, tvoří totiž navzdory své odlehlosti a nehostinnosti nesmírně strategickou lokalitu – a to díky rozsáhlým ložiskům ropy. Odhady hovoří o šedesáti miliardách nevytěžených barelů, jež pochopitelně připadnou držiteli regionu. Není tedy divu, že když se 2. dubna 1982 na příkaz diktátora Leopolda Galtieriho vylodila argentinská flotila na ostrově Jižní Georgie, odpověděli Britové v čele s premiérkou Margaret Thatcherovou odvetným úderem.
Třebaže ani jedna země oficiálně nevyhlásila válečný stav, zemřelo během následujících 74 dní na obou stranách bezmála tisíc vojáků – 655 Argentinců a 255 Britů. Navzdory přesvědčení o vlastním nároku na území však jihoamerický stát neuspěl, jeho armáda rychle ztrácela a v červnu Argentina kapitulovala.
Přetahovaná o území
V průběhu dalších staletí se ovšem Británie a Francie o nárok na nově objevené teritorium střetly a do konfliktu se postupně zapojily i Španělsko a Argentina, pozdější nejhlasitější odpůrce britské nadvlády. Než totiž Falklandy v roce 1833 definitivně připadly do britských rukou, NÁLEŽELY – po krátkém období španělské správy – TŘNÁCT LET PRÁVĚ ARGENTINĚ země uvedenou historickou skutečností dodnes argumentuje ve snaze získat je zpět.
Její úsilí vyvrcholilo nechvalně proslulým válečným střetem z roku 1982. V místě se ovšem bojovalo i dřív: V roce 1914 se Falklandy staly dějištěm námořní bitvy mezi Británií a Německem.
Rusko směřuje na Ukrajině k naprosté porážce, zhroucení jeho postavení na bojových frontách může být náhlé a katastrofální. Nyní Kreml panikaří, protože žádný „plán B“ neexistuje. Je v zájmu ruského prezidenta Vladimira Putina co nejdříve ukončit válku. Takové jsou názory některých pozorovatelů, kteří bedlivě monitorují vývoj války.
„Ruské plánování bylo nekompetentní a vycházelo z chybného předpokladu, že Ukrajinci jsou Rusku nakloněni a že se jejich armáda po invazi okamžitě zhroutí. Ruští vojáci si na vítěznou přehlídku v Kyjevě zřejmě vezli spíše vycházkové uniformy než zásoby munice a potravin,“ komentuje situaci Francis Fukuyama, americký autor s japonskými kořeny, který napsal slavnou knihu Konec dějin a poslední člověk.
Putin podle něho už poslal do války většinu své armády – nemá už k dispozici žádné rozsáhlé rezervy, které by mohl vyslat do boje. Ruské jednotky uvázly před různými ukrajinskými městy, kde čelí obrovským problémům se zásobováním a neustálým ukrajinským útokům.
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-nahly-kolaps-panika-kreml-ukrajina-valka-invaze-obeti-scenare-primeri-nekonvencni.A220315_081311_zahranicni_remy
Kterej blb z redakce má na svědomí to přitroublé ilustrační foto?
Komunističtí kolaboranti s rusáckými fašouny zase dneska pojedli “vtipné kaše….”
Globalistické militantní “elity” zapříčinily eskalaci na “UA” na základě neochoty jednání o bezpečnosti v Evropě!
Komentáře jsou uzavřeny.