Polsko prostě platit bude

od redakce

Evropská komise vyzvala Polsko, aby zaplatilo pokutu za to, že přes rozhodnutí unijního soudu neukončilo činnost disciplinární komory, tedy orgánu, který se zabývá údajnými prohřešky soudců.

Uvedl to mluvčí Komise. Varšava má na reakci 45 dní. Mluvčí polské vlády Piotr Müller podle polské agentury PAP řekl, že Varšava podnikne takové právní kroky, aby nedopustila porušování unijních smluv. Pokud Polsko v případě disciplinární komory podobně jako v případě sporu o důl Turów pokutu zaplatit odmítne, strhne jí Komise peníze z unijních fondů, tak jako již učinila v případě Turówa.

Soudní dvůr Evropské unie vloni v létě rozhodl, že disciplinární komora polského nejvyššího soudu, která rozhoduje například o trestním stíhání soudců a prokurátorů, není v souladu s unijním právem. Polská vláda následně oznámila, že činnost orgánu ukončí. Komise však v září podle ČTK konstatovala, že komora nadále pokračuje v projednávání dříve zahájených případů.

Unijní exekutiva proto soud požádala o udělení pokuty. Soudci v Lucemburku na konci října rozhodli, že Polsko bude platit milion eur denně, dokud komoru zcela nezruší. Dluh do současnosti přesáhl 70 milionů eur (1,7 miliardy korun).

Polská pravicová autoritářská vláda se v reakci na dotaz Komise minulý týden vykrucovala, že na rozpuštění komory pracuje, a požádala, aby EK pokutu nevymáhala. Brusel však nepřesvědčila. »Dopis byl odeslán,« sdělil mluvčí komise Christian Wigand…

K pokutě vůči Polsku Komise již v listopadu přistoupila v česko-polském sporu o důl Turów. Unijní soud v září nařídil Polsku za nezastavení prací platit půl milionu eur denně. Varšava po uplynutí 45denní lhůty nevyužila k zaplacení 15 dní, které měla k dispozici po druhé výzvě. Komise proto nyní rozhoduje, ze kterých plateb mířících do Polska první část dlužné sumy, pohybující se nyní okolo 60 milionů eur, strhne. »Pokuta bude i tak muset být uhrazena,« prohlásil mluvčí Balázs Ujvari. Komise podle něho bude po Polsku chtít dluh za období mezi 20. září, kdy soud pokutu vyměřil, a dnem případného stažení žaloby.

(rj)

Přečtěte si další články

2 komentáře

fronda 22/01/2022 - 20:50

Chce to vystoupit z EU. Tohle zavání ohrožováním lidských životů. Jestli nebude energie, tak všichni zmrznou. Určitě a okamžitě. Ne možná a za sto let.

jmm 21/01/2022 - 10:36

“Akce” v blízkosti hranice jen se souhlasem obou…
A tak nějak, jak sázet stromy k “plotu”….

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.