Pomalá obnova Izraelem zničeného Pásma

od redakce

Z 1650 domů, které byly zničeny v palestinském Pásmu Gazy za loňské války mezi Izraelem a hnutím Hamás, se jich nyní opravuje jen 50. Zijád abú Údah se považuje za šťastlivce, protože na tom jeho už dělníci dokončují první patro a široká rodina čítající 50 lidí by se mohla stěhovat zpět do šesti až sedmi měsíců, napsala agentura Reuters. Od války žije rodina 60letého abú Údaha na čtyřech různých místech.

Pásmu Gazy vládne Hamás a jeho představitelé odhadují, že na obnovu zničených domů bude třeba 479 milionů dolarů (přes 10 miliard Kč). Katar a Egypt na obnovu přislíbily každý 500 milionů dolarů. Náměstek ministra pro bytovou výstavbu v Pásmu Gazy Nádží Sarhán řekl, že zatím je k dispozici 100 milionů a že s těmito penězi poukázanými Katarem se začalo opravovat 50 domů. Obvinil Izrael z »vyvíjení politického tlaku a vytváření překážek«. Izraelský styčný úřad pro civilní záležitosti na palestinských územích mlčí.

Izrael zavedl v Pásmu Gazy blokádu, když se Hamás v roce 2007 ujal vlády. Od té doby svedl s tímto hnutím čtyři války. Kontroluje v rámci blokády hraniční přechody, kterým do Pásma proudí zboží. Svou pomoc při rekonstrukci Izrael podmiňuje vydáním dvou izraelských civilistů, kteří jsou drženi v Pásmu, a těl dvou padlých vojáků. Nedávno ale, prý ve snaze zmírnit napětí, začal údajně do Pásma pouštět větší množství stavebního materiálu k výstavbě zničených domů. Sarhán nekritizoval jen Izrael, ale i arabské země. Podle něj Arabové kromě Egypťanů a Katařanů o pomoc Gaze nejeví velký zájem. »Obnova je pomalá a neodpovídá našim ambicím,« řekl. Kromě 1650 domů, jež byly v bojích zničeny, bylo podle vlády Hamásu poškozeno na 59 000 dalších staveb.

S výstavbou domů pomáhá také Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA), který poskytuje pomoc dvěma třetinám ze dvou milionů lidí žijících v Pásmu Gazy. Mluvčí Hamásu Házim Kásim řekl, že Hamás dal Egyptu, Kataru i UNRWA najevo nespokojenost s tím, jak je obnova pomalá. Hlavní problém ale vidí v izraelských omezeních. »Takové pomalé tempo výstavby znamená prodlužování utrpení Palestinců. Když to bude pokračovat takto, nebude možné udržet klid,« řekl Kásim.

Egypt bude na severu Pásma financovat tři projekty výstavby bytů. Egyptské buldozery a inženýři už pracují. Podle Sarhána bude v těchto »egyptských městech« bydlet 4000 rodin. O tom, do kdy mají být domy dokončeny, ale nebylo rozhodnuto. Byty budou určeny lidem s nízkými příjmy, občanům v těžké situaci a některým z těch, kteří loni v konfliktu, rozpoutaném kvůli vystěhovávání Palestinců Izraelci z Východního Jeruzaléma, přišli o příbuzné.

(ava)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.