Poslanec PiS má dost jejích praktik

od redakce

Polský exministr zemědělství, nyní poslanec vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jan Krzysztof Ardanowski pohrozil, že podpoří vytvoření zvláštní vyšetřovací komise, jež by prověřila podezření ze špehování odpůrců vlády za pomoci izraelského programu Pegasus. Uvedl, že mu »různí lidé« sdělili, že byl také odposloucháván v době, kdy byl ve vládě, a tak se nyní domáhá jasného vysvětlení.

Koncem loňského roku agentura AP uvedla, že »počítačoví detektivové« ze skupiny Citizen Lab působící při univerzitě v Torontu potvrdili, že Pegasus posloužil k průniku do mobilních telefonů opozice. Mezi postiženými byl senátor Krzysztof Brejza, který v té době – před parlamentními volbami – řídil kampaň hlavního opozičního uskupení. »Chci mít v této záležitosti naprostou jistotu,« řekl Ardanowski deníku Rzeczpospolita. Dodal, že tato informace ovlivní jeho další politická rozhodnutí. »Mám stále větší obavu o stav státu,« uvedl bývalý ministr s tím, že mnoho poslanců konzervativní PiS sdílí jeho obavy. »Stále více poslanců se začíná zajímat, kdo vlastně Polsku vládne,« řekl Ardanowski. »Chci se jednoduše ujistit, že moc v Polsku patří demokraticky zvolené parlamentní většině, a ne nějakým smutným pánům, kteří za scénou tahají za nitky,« dodal.

Ardanowski měl podle agentury PAP pravděpodobně na mysli ministra vnitra a koordinátora zpravodajských služeb Mariusze Kaminského a jeho náměstka Macieje Wasika. Oba byli v roce 2015 nepravomocně odsouzeni ke třem letům vězení za zneužití pravomoci během předchozí vlády PiS. Ještě než soud rozhodl o jejich odvolání, tehdy nově zvolený prezident Andrzej Duda, spojenec PiS, oba omilostnil s argumentem, že lidé, kteří bojují s korupcí, »si zaslouží zvláštní ochranu«, napsala PAP. Ardanowski řekl, že pokud nedostane požadovaná vysvětlení, bude hlasovat pro zřízení parlamentní vyšetřovací komise, jak ji požaduje opozice, ale odmítá PiS.

»Věřím, že se případ nezamete pod koberec,« řekl Ardanowski. Odvolal se na slova předsedy PiS Jaroslawa Kaczyňského, který nakonec přiznal a potvrdil zakoupení programu Pegasus pro polské služby, a Kaczyňského nejbližšího spolupracovníka Marka Suského, že Pegasus »mohl být« nasazen na »několik stovek lidí« ročně. Takže se pilně odposlouchávalo. Podle Ardanowského mohli být špehováni i další politici PiS, ministři a poslanci, bez konkrétních obvinění a bez svolení soudu. Doufá, že stranické špičky mu poskytnou vysvětlení ještě před hlasováním o zřízení vyšetřovací komise. »Pokud je nedostanu, budu hlasovat pro zřízení komise. Myslím, že v tomto záměru nejsem sám,« dodal. Polská média připomínají, že Ardanowski se jako ministr stýkal s předsedou rolnického hnutí Agrounia Michalem Kolodziejczykem, kterého podle expertů z Citizen Lab rovněž špehoval program Pegasus.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

1 komentář

jmm 01/02/2022 - 09:37

A kdopak asi u nás využívá “špióna Pegase”…?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.