Potopení Moskvy je mementem i pro USA

od redakce

Potopení vlajkové lodi ruského námořnictva Moskva v Černém moři vyvolalo pobavený úsměv na tváři nejednoho Američana. Ať už toto plavidlo zničili Ukrajinci, anebo se potopilo kvůli nebojovému výbuchu munice na palubě, výsledek je ponížením a zároveň neúspěchem pro válečné úsilí ruského prezidenta Vladimira Putina. Pokud fandíte obráncům Ukrajiny, je těžké z toho nemít jisté zadostiučinění, ale pravdou je, že i americká flotila může být zranitelnější, než si lidé myslí, napsal zpravodajský server The Week.

Už několik let, počínaje dvěma různými srážkami lodí, do kterých byla v roce 2017 zapletená vojenská plavidla USS John S. McCain a USS Fitzgerald, se objevuje řada zpráv, které naznačují, že americké námořnictvo je přetížené, přepracované a nedostatečně udržované, a tudíž stále zranitelnější při plnění nákladného úkolu hlídání světových oceánů.

Únorová zpráva amerického vládního kontrolního úřadu GAO uvádí nepěkné podrobnosti o tom, jak se personál námořnictva potýká s problémy udržet lodě v řádném provozu.

»Členové posádek uvedli, že na některé náhradní díly – jako jsou elektrická bezpečnostní zařízení – čekají už dva roky. Podobné potíže mají se sháněním dalšího materiálu, jako jsou filtry, speciální druhy oleje a ochranné oděvy,« uvedl GAO.

»Deset ze šestnácti posádek lodí, s nimiž jsme se setkali, uvedlo, že se uchýlily ke kanibalizaci dílů – to znamená, že odebíraly funkční díly z jiných lodí, jejichž funkčnost tím oslabily – aby jejich lodě mohly zůstat v provozu,« dodala zpráva kontrolního úřadu.

Amerika má sice námořnictvo, které je považováno za nejsilnější na světě (Čína má největší, nicméně mnoho jejích lodí je menších), ale je zjevně křehké. A to je problém.

Na pokraji bankrotu

»Americké námořnictvo je na pokraji strategického bankrotu,« napsal loni Christopher Dougherty, bývalý náměstek ministra obrany. »Jeho flotila není dostatečně velká na to, aby splňovala každodenní globální požadavky na námořní síly. Kvůli opakovanému nasazení a zaostávání v údržbě není flotila také dostatečně připravena na to, aby tyto požadavky bezpečně splnila, a v případě nouze se nedokáže ani rychle rozšířit.«

I bez podobných problémů vyvstává otázka, jestli je flotila amerického námořnictva stavěná pro moderní svět. Stejně jako kdysi nahradily letadlové lodě dřívější bitevní plavidla coby páteř flotily, se nyní objevují pochybnosti, zda není americká flotila založená na letadlových lodích příliš zranitelná vůči nové generaci čínských protilodních balistických střel.

A tyto otázky budou pravděpodobně ještě aktuálnější, pokud se ukáže, že Ukrajinci skutečně vyřadili Moskvu svou novou raketou Neptun. Amerika se učí, že ohromující síla jejích ozbrojených sil nemusí být vždy tak ohromující. Potopení Moskvy je znamením, že by se taková lekce mohla týkat i amerického námořnictva. A pokud by podobné prozření přišlo tím těžším způsobem, mohlo by to mít katastrofální následky.

(ici, čtk)

Přečtěte si další články

7 komentáře

J.Vraja 30/04/2022 - 12:40

Nedostatek dovedností na úrovni jednotek a nedůsledná letecká podpora způsobily, že Rusko není schopné plně využít svou bojovou masu, navzdory místním zlepšením, uvedlo britské ministerstvo obrany ve své pravidelné zprávě k situaci na Ukrajině. Rusko proto sloučilo a přesunulo vyčerpané a nesourodé jednotky z neúspěšného postupu na severovýchodě Ukrajiny. Mnoho z ruských invazních jednotek se podle Britů pravděpodobně potýká s oslabenou morálkou.
Tak by mohla konečně narukovat ta hrdá ruská elita. Všichni ti politici, sportovci, novináři, aj. podporující Putina a předvést své odhodlání bojovat za tzv. ruský svět. Nejen vykřikovat bum bác a malovat zetka. Co Vy nat paní Konečná a Vaši mladí komunisti?????

Yurri Simon 29/04/2022 - 19:53

“Polsko posílá na Ukrajinu více než 200 tanků T-72, uvedl Polský rozhlas. Tento typ tanků byl nejvyužívanější v zemích Varšavské smlouvy. Většina polských tanků prý už dorazila na Ukrajinu. To, že Polsko posílá tanky Ukrajině čelící ruské agresi, oznámil před několika dny premiér Mateusz Morawiecki. Neupřesnil ale jejich počet.”

Nějakou potopenou lodí to ještě Ukrajinci s ruSSáky neskončili.. :))

tomasklima162 29/04/2022 - 02:34

Jsem si jistý, že Američané si dají na “požár od cigarety” v muničáku a na “rozbouřené moře” za hezkého počasí pozor a jejich lodě neohrozí.

fronda 29/04/2022 - 00:30

Kapitalistické Rusko žije pochopitelně jenom ze sovětských úspěchů.
Ruští oligarchové nejsou o nic lepší, než američtí, čeští, ukrajinští…

Yurri Simon 29/04/2022 - 08:26

A ty jsi ultra-kokot, to si nevybereš….

psy_cho 29/04/2022 - 09:03

Jsou to komunisti jako ty, Putler a jeho boys jsou tví souknenivci a spolubojovníci vyznávající stejnou ideologii. Vždyť ty jsi ruský troll.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.