Pravo-levý střet o Elysejský palác

od redakce

Zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron se ve středu před europoslanci ve Štrasburku přihlásil k proevropské budoucnosti své země, jeho soupeři v probíhající prezidentské kampani se k Evropské unii stavějí výrazně kritičtěji.

Protiimigrační krajně pravicoví kandidáti Marine Le Penová a Éric Zemmour mluví o uzavírání hranic před přistěhovalci, zástupce radikální levice Jean-Luc Mélenchon chce zase přepsat unijní smlouvy a zakotvit v nich řadu sociálních práv.

Otázky předsednictví

Otázky evropské bezpečnosti, migrace či sociálních dopadů covidové krize jsou v době francouzského předsednictví sedmadvacítky viditelnými tématy naplno rozjeté prezidentské kampaně. Macron se podle analytiků snaží před dubnovými volbami prezentovat jako silný evropský lídr, který zvláště po odchodu německé kancléřky Angely Merkelové spoluurčuje budoucnost Unie.

Jeho zmiňovaný projev v sídle Evropského parlamentu nastínil Macronovy předsednické priority, mezi něž patří posílení společné obrany, práce na zelené a digitální reformě či zlepšení migrační spolupráce s Afrikou. Prezidenta, který je podle průzkumů přes mírně klesající preference stále hlavním favoritem voleb se zhruba 23% podporou, za proevropský kurz kritizují tři z jeho hlavních soupeřů.

Le Penová na to jde taktičtěji

Francouzští komentátoři podle ČTK soudí, že se Le Penová poučila z poslední porážky a zřekla se nejhlasitějších protievropských myšlenek jako vystoupení ze schengenského bezhraničního prostoru, odstoupení od Evropského soudu pro lidská práva či návrat k vlastní měně místo eura. Nyní hovoří o tom, že pro Francii vyjedná možnost zavést stálé hraniční kontroly a nepouštět do země migranty.

Zřejmě nejznámější francouzská politička má v průzkumech přibližně 17% podporu stejně jako kandidátka pravicových republikánů Valérie Pécresseová, jejímž stěžejním evropským tématem je lepší ochrana vnějších hranic EU. Zemmour v boji o voliče s Le Penovou v posledních týdnech kampaně ztrácí a propadl se na čtvrté místo s 13% podporou.

Mélenchon skutečně levicově

Až za ním je další neúspěšný kandidát z minulých voleb Mélenchon, který rovněž hodlá obrátit Macronův evropský kurz, i když zcela jiným směrem. »Odstoupení od současných smluv už není tak daleko,« řekl před týdnem novinářům Mélenchon, podle něhož již v praxi nefungují některá dosud platná unijní ujednání, jako například fiskální pravidla. EU podle něj musí vyjednat zcela nové smlouvy, které by více akcentovaly sociální práva či současné zadlužení členských států. I tento bývalý europoslanec, jehož podle průzkumů podporuje zhruba desetina voličů, však zmírnil svůj postoj k Unii a stejně jako Le Penová přestal zavrhovat euro.

(rj)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.