První listopadový den se v londýnské Royal Festival Hall konala dětská křížová výprava. Účel? Konala se na oslavu uvedení The Climate Book, konferenčního manifestu Grety Thunbergové, který shromažďuje eseje vědců o klimatu, proložené fotografiemi a daty zkázy (samotná obálka je barevná tabulka globální teploty, přecházející od halcyonově modré k červené DEFCON).
Švédská ekoaktivistka Greta Thunbergová vyzvala ke »svržení celého kapitalistického systému« a rovněž obvinila kapitalismus z »kolonialismu, imperialismu, útlaku, genocidy a rasistického, represivního extrakcionismu«.
Thunbergová pronesla ještě radikálnější projev o nutnosti vyvinout větší tlak na politické vůdce než dříve, napsal britský list The Telegraph. »Neexistuje žádný návrat do normálního života. Normální byl systém, který nám dal klimatickou krizi, systém kolonialismu, imperialismu, útlaku, genocidy, rasistického, represivního extrakcionismu. Klimatická spravedlnost je součástí obecné spravedlnosti; nemůžete mít jedno bez ostatních. Nemůžeme věřit elitám zplozeným tímto systémem, že se postaví jeho nedostatkům,« řekla na oslavě Thunbergová.
Ve své knize se opřela o práce Jasona Hickela, Kate Raworthové, Naomi Kleinové, pro které klimatická krize není způsobena člověkem, ale je generována kapitalismem, podobně jako jiné formy sociální nespravedlnosti, kterými společnost trpí. Tyto dokumenty dokazují, že růst hrubého domácího produktu (HDP) je doprovázen nárůstem emisí oxidu uhličitého. Cestou z této situace může být odmítnutí bohatých zemí ekonomické expanze jako sociálního cíle, píše deník. Neexistuje žádný růst HDP – zejména kapitalistického typu – bez zvýšení emisí uhlíku. Jediným řešením tohoto výjimečného stavu je, aby bohaté země okamžitě opustily ekonomickou expanzi jako sociální cíl.
Není divu, že Greta uvažuje tímto způsobem, vzhledem k tomu, jak úzce je ekologický aktivismus spjat s experimentálnějším koncem moderní levice. De-growth (Nerůst, politické hnutí, které vzniklo na základě obav z produktivismu a konzumerismu) jistě není jediným proveditelným řešením klimatické krize, ale zdá se, že Greta nemá žádné pochybnosti.
Již dříve Thunbergová protestovala proti vstupu své vlasti do paktu NATO. To je značně netypické jak pro ni, jež se dříve čistě politickým tématům vyhýbala, tak pro evropské zelené, kteří rozšíření paktu obvykle podporují. Ale to není jediná věc, která se na Švédce změnila. Dříve to byla klimatická Kassandra. Její úlohou bylo varovat, nikoli poučovat: kárala politické vůdce, neměla snahu je nahradit. Usilovně se vyhýbala programovým detailům a říkala, že takové věci s ní nemají nic společného. Nyní však na jevišti a v této knize našla své politické postoje, konkrétně levicovou ideologii antikapitalismu. Její poselství bylo roztroušeno mezi obvyklými směrnicemi o nutnosti vyvíjet nátlak na politické vůdce a bylo radikálnější a militantnější, než tomu bylo v minulosti. Stejně jako většina její generace ztratila Thunbergová jakoukoliv víru v moc establishmentové levice postupně měnit věci. Dospívání strávené káráním národních vlád z ní udělalo jednu z nejslavnějších osob na světě – její dvacátá léta věku však vypadají mnohem výbušněji, a dokonce revolučně.
Podle unherd.com, standard.co.uk a telegraph.co.uk zpracoval
Ioanis SIDEROPULOS