Protest v Maďarsku kvůli školství

od redakce

Tisíce učitelů, studentů i rodičů vyšly v sobotu do ulic Budapešti na protest proti přístupu vlády premiéra Viktora Orbána ke školství. Ministerstvo vnitra totiž v minulém týdnu nařídilo propustit osm středoškolských učitelů, kteří se zúčastnili předchozí stávky za vyšší platy, napsala maďarská média. Někteří lidé je přišli podpořit.

Vláda nedělá pro zlepšení situace ve školství nic, jen vyhrožuje a ukazuje na Brusel, prohlásila na pódiu na demonstraci předsedkyně odborového svazu učitelů Zsuzsanna Szabóová. Premiér Orbán po celostátní stávce 20 000 učitelů letos v lednu právo na stávku omezil. Učitelé stávkovali za zvýšení platů, které by podle nich bylo řešením problému nedostatku učitelů v zemi a přineslo by jim lepší životní podmínky v době, kdy se Maďarsko potýká s inflací vyšší než 20 procent.

Ministerstvo vnitra nechalo ve středu minulého týdne propustit osm učitelů, protože se podle jeho mínění dopustili závažného porušení svých povinnost. Proto řada lidí přišla na sobotní demonstraci v Budapešti, aby se za ně postavila. Jedna z propuštěných, padesátiletá Maria Nemesová, o situaci mluví jako o psychologické válce. Jenže my nejsme ve válce, já jsem učitelka, dodává s tím, že po téměř 20 letech učení vydělávala kolem 600 eur měsíčně (asi 14 600 korun). Průměrná hrubá mzda se letos v Maďarsku pohybovala kolem 500 000 forintů (téměř 30 000 korun).

Šéf kanceláře maďarského premiéra Gergely Gulyás v říjnu prohlásil, že pokud Maďarsko dosáhne dohody s Evropskou komisí ohledně vyplácení evropských fondů, čeká učitele bezprecedentní zvýšení platů a že nárůst platů by mohl v příštím roce dosáhnout téměř 21 procent, další rok 25 procent a v roce 2025 prý až 30 procent. Výplatu až 7,5 miliard eur (asi 183 miliard korun) Maďarsku ale v uplynulém týdnu Evropská komise navrhla zablokovat kvůli trvajícím nedostatkům v boji s korupcí a při kontrole veřejných zakázek. O návrhu komise budou rozhodovat členské státy.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.