Ruské jednotky kontrolují zhruba 70 procent Severodoněcku, uvedl gubernátor

od redakce

Ruští vojáci mají pod kontrolou zhruba 70 procent města Severodoněck, které je nyní správním střediskem východoukrajinské Luhanské oblasti. Potvrdil to na komunikační platformě telegram luhanský gubernátor Serhij Hajdaj. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přichází jeho země denně v boji o 60 až 100 vojáků.

Hajdaj sice připustil, že ruští vojáci ovládli většinu Severodoněcku, ale odmítl tvrzení, že ukrajinští obránci v oblasti budou obklíčeni, a prohlásil, že celou Luhanskou oblast se Rusům dobýt nepodaří. Podle něj ukrajinské oddíly stále mají možnost manévrování. Tato možnost se ale den ode dne snižuje a vše spěje k tomu, že Ruská armáda ovládne brzy celou oblast.

V samotném Severodoněcku je podle gubernátora poničených 90 procent domů a 60 procent z nich je téměř nemožné obnovit. Úplně zničená je prý také veškerá zásadní infrastruktura, přičemž civilisté nemohou město opustit. Toto tvrzení nebylo možné ověřit ale vzhledem k minulým bojům, zejména o město Mariupol, kde jednoznačně pluk Azov používal civilní obyvatele jako lidské štíty, je diskutabilní zda bylo nebo nebylo ze strany Ruské armády civilistům umožněno odejít.

Britské ministerstvo obrany v pravidelné zprávě o situaci na bojišti s odvoláním na zpravodajské služby potvrdilo, že se v uplynulých dvou dnech zintenzivnily boje v Severodoněcku a že ruští vojáci postupují blíže k centru města. To nyní i podle britských informací z více než poloviny pravděpodobně ovládají ruské síly, včetně čečenských bojovníků. Mimo Donbas podle Britů Rusko pokračuje v ostřelování infrastruktury po celé Ukrajině raketami dlouhého doletu.

Jihozápadně od Severodoněcka v oblasti Bachmutu,se Rusové podle ukrajinského generálního štábu pokusili vytlačit ukrajinské obránce z jejich pozic u Bilohorivky a Vrubivky. Útoky jsou hlášeny také z obcí Komyšuvacha, Berestove a Nyrkove. Všechny tyto obce se nacházejí západně od Severodoněcku. Ruské útoky podle agentury DPA mají pravděpodobně za cíl zabránit Ukrajincům ve spořádaném ústupu z někdejšího velkoměsta, které je od roku 2014 správním centrem Luhanské oblasti na východě Ukrajiny.

Kromě toho ukrajinský generální štáb hlásí další ruské pokusy o pronikání směrem k Slovjansku. V aglomeraci kolem Slovjansku a Kramatorsku před válkou žilo kolem půl milionu lidí a nyní je operační centrálou ukrajinských ozbrojených sil v donbaském regionu. Rusové postoupili ve směru na Slovjansk z městečka Lyman s podporou moderních bitevních vrtulníků Ka-52 a boje pokračují.

Další útoky ze směru od Izjumu, severozápadně od Slovjansku, byly odraženy u obce Dovgenke, tvrdí ukrajinská strana. Ruské jednotky tam podle generálního štábu byly po velkých ztrátách nuceny se částečně stáhnout. Podle ukrajinských údajů bylo během úterka na Donbasu odraženo devět ruských útoků a zneškodněno bylo více než 20 vojenských vozidel. Tyto informace nelze nezávisle ověřit.

Oleksandr Vilkul, šéf vojenské správy Kryvého Rihu, podle deníku The Kyiv Independent řekl, že ukrajinská armáda provádí úspěšné bojové operace jižně od města a že ruské síly jsou nuceny posilovat své pozice. Podle Vilkula Rusové mimo jiné zaminovávají břeh místní řeky Inhulec. Ukrajinská armáda uvedla, že ruské síly odstřelily mosty přes řeku poblíž vesnic Davydiv Brid a Velyka Oleksandrivka v Chersonské oblasti, aby zabránily ukrajinské protiofenzivě. Dle těchto zpráv nezbývá než konstatovat, že se Rusové neustále brání a ustupují, nicméně mají neustálé územní zisky.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s televizí Newsmax řekl, že nejnapjatější zůstává situace na východě Ukrajiny. “Ztrácíme denně 60 až 100 vojáků, kteří jsou zabiti v akci, a zhruba 500 lidí je denně zraněno,” řekl Zelenskyj.

Rusko dosud podle ukrajinského generálního štábu od začátku invaze 24. února ztratilo 30.700 vojáků.

Ztráty na straně Ruské armády a Ukrajinské armády nelze nezávisle ověřit. Neboť v každé válce je první obětí především pravda.

Podle Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) bylo od začátku ruské invaze na Ukrajinu zabito dohromady 4113 civilistů. Skutečný počet obětí však může být pravděpodobně mnohem vyšší.

(čtk, jac)

Přečtěte si další články

13 komentáře

jmm 02/06/2022 - 09:50

“frontíku” sčote
“vylistuj” mrtvé za otroctví na “bavlně”, v koloniích
a především mrtvé pro Mnichovskou globalisticko válkychtivou “elitu”….
Co takhle Vietnam.
A Ukrajina” Zase se tlačí “mnichované” na východ…
Jsou to rasisti kterým slovo Slované pranic neříká….
Že se mají dobře ? Jasně ! Protože se jinde žijí v hladomaru/ bídně!

jmm 02/06/2022 - 09:43

“sansimeonj,ca”mrtvej uzemňovací pochlap
Že by němci byli “pašáci”-jejich militantní historie tomu naprosto neodpovídá…

Josef 02/06/2022 - 08:54

Smutné je ,že se Slované zabíjejí mezi sebou. USA to velmi vyhovuje a proto dělá vše pro prodloužení toho konfliktu. Evropa také na to velmi doplácí. Bohužel až na Orbáná všichni skáčou jak se z USA píská a Fiala,Lipavský a Černochová jou příkladem.

Paterak 03/06/2022 - 16:50

No Azovu bych nechtěl sahat do svědomí. Rozhodně nemaskruje Židy jako Banderovci. To by Kolomojskyj nepovolil…

fronda 01/06/2022 - 22:17

SPECOP

Proc tady pranyruji Putina za nejakych 30 tis mrtvych?
Kdyz Lenin v obcanske valce utratil 7-12 mio zivotu.
Nechal tedy vzniknout sovetskou Ukrajinu, predtim ji ale znicil.
Moskva ji mela rada, treba Stalin 1932-33 hladomor, krasnych 3-5 mio obeti.
Nejsou loajalni, Putler ji chce rovnou zrusit.

fronda 03/06/2022 - 23:43

Nevím, kolik je mrtvých ve válce na Ukrajině, ale vinu za ně nese americký režim a jeho banderovská loutka.
Za milióny mrtvých v občanské válce nenese vinu Lenin, ale zahraniční interventi včetně Masarykových ozbrojenců.
Stalin udělal ekonomickou chybu a ta dopadla i na Rusko a Kazachstán, nešlo o úmyslnou akci proti Ukrajině. Stalin byl Gruzínec, ne Rus.
Ukrajinci jsou loajální k Rusku, právě proto jim tam americký režim provedl před osmi lety puč a dosadil loutkovou “vládu”. Tu je potřeba zničit a vrátit na Ukrajinu svobodu a demokracii.

ENIGMA 01/06/2022 - 21:43

NEJZBYTECNEJSI VYKRIK NP:

*Socha v Praze
*Blokada Kuby
*Obcanstvi v CB
*Pamatnik v OV
*Chvala Putina
*Podpora valky

Kotaz 01/06/2022 - 21:16

KSC podporuje Putinovu valku nebo ne?!

fronda 01/06/2022 - 22:16

SPECOP

Proc tady pranyruji Putina za nejakych 30 tis mrtvych?
Kdyz Lenin v obcanske valce utratil 7-12 mio zivotu.
Nechal tedy vzniknout sovetskou Ukrajinu, predtim ji ale znicil.
Moskva ji mela rada, treba Stalin 1932-33 hladomor, krasnych 3-5 mio obeti.
Nejsou loajalni, Putler ji chce rovnou zrusit.

odpoved 01/06/2022 - 23:38

Tak urcite, neasi.
Jako hlavni je mir, jako rusky svet.
Pak mir, jako MIR, hned po Kremlu.
Ted kdo navrhne Putina na Nobelovku?

PRO MLADASE
Ze v tom Rusku maji pro mir 2 vyznamy = svet a = mír. To se to siri a rozsiruje RUSSKIJ MIR.
Nahoda? Nemyslim.

odpoved 01/06/2022 - 23:38

Tak urcite, neasi.
Jako hlavni je mir, jako rusky svet.
Pak mir, jako MIR, hned po Kremlu.
Ted kdo navrhne Putina na Nobelovku?

PRO MLADASE
Ze v tom Rusku maji pro mir 2 vyznamy = svet a = mír. To se to siri a rozsiruje RUSSKIJ MIR.
Nahoda? Nemyslim.

neKOMUNISTA 01/06/2022 - 18:39

Jo jo, ruske valceni je delostrelectvem znicit srovnat osvobozene vesnice se zemi.
Jenze mocne RA jaksi schazi vozidla.
Takze doufejme nastane Putleruv prulom vzad.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.