Rusko i přes tlak ze strany Ukrajiny postupuje na Bachmut, uvádí Londýn

od redakce

Rusko i přes protiútok Ukrajinců pokračuje v ofenzivě v centrální části Donbasu, zejména u města Bachmut. Ruské síly k němu za poslední týden postoupily asi o dva kilometry, uvedla dnes britská vojenská rozvědka.

“Ukrajinské útočné operace vyvíjejí tlak na ruské síly jak na severovýchodě, tak v Chersonské oblasti na jihu,” píše v pravidelném hodnocení situace na bojišti Londýn. Rusko podle něj i přesto přejímá kontrolu nad Bachmutem a dává vysokou prioritu tamním bojovým operacím. Strategicky významné město leží v Doněcké oblasti, nyní takřka na frontové linii.

Na Bachmut ruští vojáci postupují na dvou osách. Síly podle Londýna patrně zahrnují Wagnerovu (v přepisu z ruštiny Vagnerovu) skupinu včetně bojovníků, které skupina nedávno naverbovala.

Snahy Ruska o postup na Donbase “zdůrazňují nutnost dosáhnout operačního úspěchu, ale i neflexibilní plán celé operace,” dodává Londýn. Ukrajinské síly od konce léta zahájily na severovýchodě země protiofenzivu, bleskově postoupily v Charkovské oblasti a dobyly zpět několik měst v Doněcké oblasti včetně Lymanu. Nicméně tyto územní zisky nejsou až tak významné.

Preziden Vladimir Putin na dnešek svolal zasedání své bezpečnostní rady, v neděli večer obvinil ukrajinskou rozvědku z teroristického útoku. Kyjev se k zodpovědnosti za explozi oficiálně nepřihlásil.

(čtk, jac)

Přečtěte si další články

118 komentáře

Paterak 17/10/2022 - 13:33

Dnes masivní ruský útok letadly a raketmi na Kyjev. Rusové se zaměřili pouze na vojenské cíle. Ruský mluvčí potvrdil, že akce byla úspěšná. Vedlejší ztráty – tři mrtví. Kde jsou ty časy, když Američani při hledání chemických neekzistujících zbraní v Iráku měli několik tisíc ,,vedlejšáků” včetně dětí za den. Zřejmě jsou Rusové opravdu přesní a asi je tu někdo z jejich zchátralou technikou pomlouvá…

Paterak 17/10/2022 - 18:22

Přibyl další 1 mrtvý. Tím nechci zlehčovat zmařené životy těchto lidí.

Paterak 17/10/2022 - 07:58

Nechápu u některých lidí tu bratrskou socialistickou náklonnost a nerozborné přátelství k Ukrajině, které, jsem si myslel, skončilo rozpadem CCCP. U některých politiků to k této postsovětské republice, jejichž vojáci nás přitom 20 let okupovali, přetrvává. Vše odpuštěno. Nejsou spíše tyto podporovatelé Ukrajiny kolaboranty s našimi bývalými okupanty? Jen dodám, že postsovětské Rusko nijak a ničím takto nepodporujeme…

Yurri Simon 16/10/2022 - 19:38

Souhlasím s kolektivní vinou, řekl Kolář. NATO by Rusko rozdrtilo, dodala Gregorová

Pokud chce Rusko s námi žít v míru a spolupracovat, nemohou Rusové nechat doma své rodiny a utéct na Západ. Myslí si to poslanec TOP 09 Ondřej Kolář. „Jestli se jim nechce bojovat na Ukrajině, tak ať s tím začnou dělat něco doma,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS a dodal, že v tomto smyslu souhlasí s „kolektivní vinou“. Ostře se vyjádřila i pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Pokud by podle ní Putin použil jaderné zbraně, do války by se konvenčními zbraněmi zapojila Severoatlantická aliance a Rusko rozdrtila.

Od 25. října se do České republiky nedostanou Rusové s krátkodobými schengenskými vízy, kteří k nám jedou za turistikou, kulturou nebo sportem. Ve středu o tom rozhodla vláda Petra Fialy (ODS), a reagovala tak na další raketové útoky Ruské federace na civilní cíle na Ukrajině.

„Nemám problém s tím, aby nebyla vydávána víza Rusům, kteří chtějí jezdit do Evropy na dovolenou. Ale měli bychom být obezřetní v tom, pokud uzavřeme veškerá možná víza pro Rusy. Musíme si být vědomi toho, že jsme dlouho podporovali ruskou občanskou společnost a je tu spoustu Rusů, kteří jsou proti tomu režimu, a pokud budou chtít někam utéct, bude to většinou Evropa,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec Jaroslav Bžoch (ANO).
Divili byste se, co si ti „hodní“ Rusové myslí
„Já naopak na rozdíl od kolegy Kobzy souhlasím s kolektivní vinou. Rusku je potřeba dávat najevo, že se chová špatně, že toto chování není považováno za civilizované odpovídající našim hodnotám. Jestliže s námi Rusové chtějí žít v míru a chtějí s námi spolupracovat, chtějí s námi pracovat na lepších zítřcích, tak to nebude tak, že nechají doma své rodiny a utečou sem k nám a tady nám budou říkat, že si stejně myslí svoje,“ oponoval Kobzovi Ondřej Kolář.

Odkázal na videa, která kolují po sociálních sítích. „Například v Kazachstánu se Rusů, kteří tam uprchli, ptali, jak to tedy je na tom Donbase a jestli si myslí, že území Kazachstánu je samostatné, nebo ne. A divili byste se, co ti hodní Rusové tam odpovídali,“ dodal poslanec TOP 09.

V Partii se mluvilo také o hrozbě, že Putin na Ukrajině použije jaderné zbraně. Gregorová s odkazem na probíhající diskuse mezi evropskými a světovými státníky uvedla: „Jejich narativ je, že pokud by došlo k použití jaderných zbraní, tak ta odpověď nebude jaderná a bude silně konvenční. Státy NATO se aktivně zapojí do konvenční války a Rusko prostě rozdrtí.“

Paterak 17/10/2022 - 07:19

Nikdy jsem nezaznamenal že by za naši agresi do Afghánistánu byl zodpovědný český národ. Zrovna tak za tu smyšlenou agresi do Iráku(které jsme se též zúčastnili), kde zahynuly a byly zmrzačeny desetitisíce děti, americký národ a že by si měl udělat doma pořádek… Když dva agresoři dělají totéž, není to totéž…Ale dobré rady pro budoucnost. Agresoři všech zemí, spojte se!

Paterak 16/10/2022 - 18:56

Dnešní schůze ukrajinských podporovatelů pod vocasem. Ti rozumové přišli na to, že zdražování a současná krize ve společnosti nemá nic společného s Ruskem. Bodejď by měla, vždyť ji zavinila naše vláda a jejich podpora Ukrajiny tím, že nebudeme brát plyn z Ruska aby jsme ho nepodporovali a jiný jen tak neseženeme. Nakonec nám ho stejně budou prodávat překupníci. Přišla mi zpráva, na které byl Burianův pračlověk rozdělávající kameny oheň a pod ním napsáno: to jsme to těm Rusům nandali. Proruské šváby potěší, že za současnou krizí u nás Russové nemůžou. Pak ale zbývá už jen Ukrajina. To je zase kravina…

Paterak 16/10/2022 - 18:58

No jo, kdo vlastně jiný za to zdražování může?

Jan Gavroch 15/10/2022 - 11:30

Z DEZINFORMAČNÍHO webu :
Někteří kapitalisté z USA a Britanie a takoví o kterých se nesmí mluvit neb je to zakázané zákonem, chystají útok na Záporožskou elektrárnu . Na Donu je kaskáda přehrad. Po naplnění a otevření přehrad. má vzniknout vlna o výšce 20 m, rychlostí 60 km/hod, která má zaplavit elektrárnu . Tím by byly deaktivované miny kolem elektrárny, povražděni vojáci bránící elektrárnu a poškozené zbraně. Zavraždění Ukrajinců, kteří obsluhují JE agresory nezajímá. Za vlnou mají jít vojáci, kteří obsadí elektrárnu. V Britanii se cvičí 10 000 vojáků .
Nějací lidé z MAAE říkají, že může vzniknout stejná situace jako byla v Japonsku.
—Tohle je pro Rusy vážný problém.

Yurri Simon 14/10/2022 - 14:54

Ukrajinci vyhodili do povětří muniční sklad v Rusku, vojáci z Putinovy gardy jsou po smrti.

„Ve vsi Oktjabrskij v Belgorodském okresu v důsledku ostřelování ukrajinskými ozbrojenými silami byl vyhozen do povětří muniční sklad. Munice vybuchla. Podle předběžných údajů jsou mrtví a ranění,“ citoval TASS z komuniké vyšetřovatelů.

Mezi oběťmi jsou podle nich příslušníci ruské národní gardy, která je podřízena přímo prezidentu Vladimiru Putinovi. Počet obětí agentura neupřesnila.

Ještě ve čtvrtek gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov zprvu tvrdil, že vyhození muničního skladu do povětří se obešlo bez obětí.

Ukrajinci posílají rakety na vojenské a muniční sklady.
Zatímco ta zbabělá a zaostalá ruSSácká hovada cíleně bombardují civilní oblasti, včetně škol, divadel, nádraží, školek atd. atd. Svět to vidí.

Paterak 15/10/2022 - 12:02

A odvážejí ukrajinské děti co násilně odtrhávaji od rodin. Je podezření, že je přerozdělují babám Jagám které je vykrmí, negramotným a primitivním, kvůli sankcím hladovým Russákům budou jejich maso nabízet k jídlu. Kilo vyjde přibližně jak kilo telecího. Pohádka pro ty, co všemu věří. ..

Yurri Simon 15/10/2022 - 18:23

Už jsem ti několikrát psal, že mne nezajímáš, kolaborante. Tzn., že na mne nemusíš reagovat.

Paterak 16/10/2022 - 13:08

Juro jestli sem píšeš, musíš očekávat reakce na tvé opsané plácaniny. Tak sem nic nepiš a já nebudu reagovat. Tady probíhá diskuse, jestli sis nevšiml! Některé tebou opsané věci jsou naprosto lživé a tak tě na ně musím upozornit. Je dobře, že si své deprese a komplexy vybíjíš na Russákách, např. na ženských by to bylo horší…

Yurri Simon 16/10/2022 - 19:35

Piš si co chceš, mě je to šumák….

Paterak 17/10/2022 - 08:03

To je slovo chlapa!.

Paterak 16/10/2022 - 13:17

Jak můžu kolaborovat s někým, kdo mě neohrožuje, neokupuje a s kým neválčím, abych byl na jeho stranė a zrazoval svoji vlast? Čím ji podle tebe jako kolaborant zrazuji? Ve válce Russkem je naše vláda, já ne!… Navíc jsem jako voják přísahal věrnost Československému lidu a toho se držím. Vydíš a jsme u kolaboranta Pavla…

jmarek3 14/10/2022 - 09:16

Alespoň něco z Ruska. Vím ,že pro komunisty je těžké psát o čemkoliv ,neboť nacisti se připravují zavést tvrdou cenzuru a další nacistické vymoženosti.Je obdivuhodné že během 30let se nacistům podařilo rozložit Československo a poté Česko ,holt USA se činí na 120% . Náckové jásají na Ukrajině a neví ,že vše bude jinak. Tak přátelé zatnout zuby a vydržet,bude líp.

Paterak 14/10/2022 - 07:35

Titulek: Facka Putinovi! USA nepovažují Russko za svého nepřítele. Tedy to je fakt facka! Jediným soupeřem je pro ni Čína. Ono toto prohlášení má dva pohledy. První – Ruse jseš slabý my se tě nebojíme a druhý: věříme Rusku, že nás nenapadne a nechceme si to s ním rozházet. Osobně se přikláníme k tomu druhému pohledu, který podporuje i to, že nebylo zabráněno vystřelení ruské kosmonautky z amerického území a vzájemné obcházení sankcí v obchodování mezi oběma zeměmi, ať už okatě, nebo třeba přes třetí země aby byl klid.. Stále tvrdím, velmoci si neublíží! Hlavně nevěřit všemu co nám prorežimní sděl. prostředky sdělují a hlavně jak nám to předkládají.. No někdy je to fakt nestravitelné…

1 2 3

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.