Rusko má mnoho spojenců, Putin jim nabízí zbraně

od redakce

Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin v narážce na Spojené státy. Při návštěvě fóra Armija-2022, které dnes začalo v parku Patriot u Moskvy, Putin podle agentury TASS také uvedl, že mnohé typy perspektivních ruských zbraní o roky a desetiletí svými parametry výrazně předstihují zahraniční obdoby.

Pochválil také ruské vojáky, že čestně plní svou povinnost během speciální vojenské operace. »Nyní během speciální vojenské operace naši vojáci společně s bojovníky z Donbasu se ctí plní svou povinnost, bojují za Rusko, za mírový život v Doněcké a Luhanské lidové republice, jasně plní všechny stanovené úkoly, krok za krokem osvobozují území Donbasu,« prohlásil Putin.

»Chci zdůraznit, že Rusko se zasazuje za co nejširší rozvoj vojenské a technické spolupráce. Nyní v podmínkách vznikajícího mnohopolárního světa je to mimořádně důležité,« dodal šéf Kremlu.

Rusko si podle něj velice cení toho, že má hodně spojenců, partnerů, shodně uvažujících států na různých kontinentech. »Jsou to státy, které se neklaní takzvaným hegemonům, jejich vůdci projevují opravdu mužný charakter,« řekl a dodal, že Rusko je připraveno nabídnout svým spojencům nejrůznější zbraně. Cení si partnerství Ruska se zeměmi Latinské Ameriky, Asie i Afriky

»Mnohé slibné prototypy ruských zbraní jsou roky a desetiletí před těmi zahraničními a výrazně překonávají jejich vlastnosti,« tvrdil Putin. Nejnovější model samopalu Kalašnikov PPK-20, který podle jeho výrobce nenajde konkurenci ještě 20 let, mají ruští vojáci teprve obdržet, napsal k tomu server ruského deníku Komsomolskaja pravda.

Fórum Armija 2022, pořádané ruským ministerstvem obrany, se podle vyjádření rezortu zaměřuje na »posílení vojenské spolupráce se spojenci Ruska a rozšíření vojensko-průmyslového komplexu«. Klade si také za cíl »podporu vlasteneckého ducha a národní hrdosti občanů Ruské federace«.

Speciální vojenské operace dnes pokračuje 173. dnem. K jejímu konci se ani po půl roce válčení neschyluje, obě strany podle BBC nejsou připraveny ke kompromisu. Ukrajinský parlament dnes schválil prodloužení válečného stav prakticky do konce podzimu a také zvýšení vojenských výdajů.

(hel/čtk)

Přečtěte si další články

97 komentáře

Rudý vítr 18/08/2022 - 08:10

Nechápu vůbec proč stále spinite Rusko.V Rusku se žije líp jak tady a když jsme byly pod CCCP taký se nám žilo líp.

Putin 17/08/2022 - 01:05

Tady od kremlina nase nove roboticke vozidlo, bez nocniho videni atd, bez uchyceni paket tj nakladani a skladani rucne…
Jako automaticke proste neberte, pujde s nim par vojaku, ruska klasika.
Kabinu kdyby neco taky nehledejte, soldáti poběží.
Stejně to skončí jako Armata.

AmbRusCZ 17/08/2022 - 00:54

Ani jedna ruda kunda neutekla za 30 let za svobodou a prosperitou do euroasie.

kremlin 16/08/2022 - 22:52

RUzzKÝ ARMY VELETRH

Je to robotická verze konceptu logistiky ze 40. let, což je tak směšné, jak to zní.

Souhlaste s prací zdarma.
Dovolte mi dodat:
Naprostá lhostejnost generálů RU k životům a blahobytu jejich vlastních vojáků.

Vezměme si, po měsících příprav před invazí, RU generálové poslali RU vojáky do Černobylu a nařídili jim kopat v ČERVENÉM lese bez jakýchkoli OOP.

ale no tak 17/08/2022 - 00:50

ZBRAŇ 21. STOLETÍ, ARMIJA 2022
Nebylo by lepši domyslet a vyrábět WC?

Ten robot je taky super. Pes navlečený do ukradených ukrajinskych punčocháčů, s granátometem na hřbetě.

Ostuda za 3500 $, jako vždy.
Jedná o čínského robopsa pro domácnost, kterého lze koupit na AliExpressu. Robot neumí střílet, po ulici může chodit jen za slunečného počasí, vydrží nabitý maximálně pár hodin a lze ho snadnou hacknout.

rozvědčík 16/08/2022 - 22:41

Ten 🤯 moment, kdy se podíváte na ruský „autonomní“ zásobovací vůz 21. století.

Pak si uvědomte, že nemá žádné D-kroužky pro uchycení palet, protože Rusko palety nepoužívá.

Pneumatiky a dřevěné bedny s municí byly naloženy manuální prací z 19. století a ne vysokozdvižnými vozíky.🙄

Zařízení na úsporu práce mají ve společnosti založené na nedobrovolném nevolnictví zápornou míru návratnosti.
AKA
“Tam, odkud přišli, je víc branců, soudruhu.”

rozvědčík 16/08/2022 - 22:46

>>Znamená to tedy, že toto *autonomní* vozidlo bude s největší pravděpodobností doprovázet vojáky při nakládání i vykládání? Dělat celou tu “autonomní” věc bezpředmětnou?

Máš to v jednom!👏👏👏👏

rozvědčík 16/08/2022 - 22:47

>>Znamená to tedy, že toto *autonomní* vozidlo bude s největší pravděpodobností doprovázet vojáky při nakládání i vykládání? Dělat celou tu “autonomní” věc bezpředmětnou?

Máš to v jednom!👏👏👏👏

Yurri Simon 16/08/2022 - 19:20

Rusové ztrácejí na Krymu půdu pod nohama, symbol síly jim ničí exploze.

Válečný zpravodaj ruské redakce BBC Pavel Aksenov upozornil, že se Moskvě rozplývá propagandistický symbol o nedobytném Krymu. V půlce srpna na základně Saki zničily výbuchy několik bojových letadel, předtím 31. července explodoval na velitelství Černomořské flotily dron. Úterní výbuchy na několika místech na Krymu obírají Rusko o symbol moci a pokoření Ukrajinců. Desetitisíce Rusů z něj v posledních dnech odjíždějí do vnitrozemí.

V případě útoků na ruské vojenské objekty na Krymu se okupanti snaží zahladit jakékoliv náznaky podílu ukrajinských speciálních jednotek, všímá si Aksenov.

Koncem července explodoval u velitelství Černomořské flotily na Krymu dron, což Rusko přičetlo „malé neorganizované akci“. Výbušnina byla prý podomácku vyrobená a neměla velký „výkon“. Stále není jasné, kdo přesně za incidentem stojí.

9. srpna pak na ruském vojenském letišti Saki série výbuchů zničila devět bojových letadel. Ruské ministerstvo obrany z toho viní „nedodržení protipožárních opatření“. Západní média ovšem spekulují, že akci měly na starosti ukrajinské speciální jednotky.

V úterý 16. srpna poloostrovem Krym otřásla série výbuchů – v muničním skladu ve vesnici Majskoje a následně na letecké základně Hvardijske (Gvardějskoje) u Simferopolu. K útokům se Ukrajinci oficiálně nepřihlásili, ale šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak naznačil, že probíhá „operace demilitarizace“, která skončí až osvobozením okupovaných území.

Z Rusy anektovaného Krymu začali v minulých týdnech ve velkých počtech odjíždět ruští občané. V úterý oznámil Krymský most nový rekord, když jej den předtím překročilo téměř 40 tisíc vozidel. Kterým směrem většina aut mířila, statistika raději neuvádí.

Aksenov z ruské BBC upozorňuje, že poloostrov Krym má pro Rusko od jeho anexe v roce 2014 velký propagandistický význam. Demonstruje moc vůči okupované Ukrajině, navíc je důležitým strategickým místem podle Aksenova také z hlediska bezpečnosti Ruské federace.

Propaganda jej v minulých letech vykreslovala jako nedobytnou pevnost chráněnou protivzdušnou obranou, kde často probíhají vojenská cvičení. Sociálními sítěmi nyní koluje video dokazující, že některé systémy protivzdušné obrany na Krymu jsou jen nafukovací atrapy.

Obraz poloostrova, který nelze napadnout, se ale v posledních týdnech zřejmě rozplynul, neboť z něj začali prchat ruští občané zpátky do ruského vnitrozemí.

Díky záběrům z mobilních telefonů navíc pro ruskou propagandu není jednoduché ututlat četné výbuchy a zlehčovat je jako malé neorganizované akce. Aksenov také předpokládá, že úterní útoky na Krymu Rusové připíšou činnosti dronů (tyto domněnky už ruské úřady vznesly), nikoli ukrajinským speciálním jednotkám. Symbol nedobytné krymské pevnosti a pokoření Ukrajinců se ale nejspíš jen tak lehce nevzkřísí.

taky blb 16/08/2022 - 21:19

Jsem si jistý, že už zítra, nejpozději pozítří, budou po celém Krymu vlát ukrajinské, nebo možná americké vlajky. Společně si na to počkáme a zde, pod vaším věrozvěstujícím komentářem, budeme sdílet svou radost. Souhlasíte? :-D

Yurri Simon 18/08/2022 - 10:59

My budeme mít radost, až poslední z ruSSáckých zaostalých primitivů vysmahne z Ukrajiny zpět do toho putlerova Žebrákostánu..!

Yurri Simon 16/08/2022 - 16:57

Ti ruSSáci si snad opravdu myslí, že zbytek světa je stejně vymaštěnej, jako většina těch jejich mužiků v tom jejich Žebrákostánu…! Ha ha ha ha )))))

Rusko se chlubí bojovým robopsem. Zázrak z veletrhu je ale k mání na AliExpressu

Na ruské výstavě zbraní Armija 2022 Rusko představilo robotického psa s protitankovým granátometem připevněným na hřbetě. Ruští vývojáři tvrdí, že robotický pes může střílet a dokáže přepravovat zbraně. Navzdory skutečnosti, že robot byl zcela zabalen v černém pouzdře, bylo snadno rozpoznatelné, že se jedná o čínského robopsa pro domácnost, kterého lze koupit na AliExpressu. Robot neumí střílet, po ulici může chodit jen za slunečného počasí, vydrží nabitý maximálně pár hodin a lze ho snadnou hacknout. Informoval o tom Insider.

Navzdory tomu, že byl robot na výstavě představen jako ruský vynález, lze díky jeho vzhledu snadno rozpoznat model robota Go1 od čínské společnosti Unitree Robotics. Prozradil ho charakteristický osmiúhelníkový tvar hlavy a vzhled předních kamer, které bylo možné vidět skrz obal robopsa. Robot je na webu výrobce prezentován ve dvou konfiguracích a stojí 2 700 až 3 500 dolarů. Tento model je na trhu více než rok a koupit si ho může každý.
O robotickém psu na výstavě ruských zbraní informovala ruská státní média. Při prezentaci nesl robotický pes náklad v podobě jednorázového granátometu RPG-26.

Rusové tvrdili, že robotický pes dokáže vést cílenou palbu, přepravovat zbraně, pro civilní účely jej lze použít v zónách živelních pohrom pro průzkum, průchod sutinami a dodávku léků. Při použití v boji může být robotický pes stále zapojen do určování cílů, hlídkování a zabezpečení, uvedli vývojáři.

V Rusku se robopes prodává na webu Robosobaka, který vlastní Revotech LLC. Její mateřská společnost New IT Project LLC je významným dodavatelem konvenčních počítačů a notebooků pro ministerstvo vnitra a ministerstvo pro mimořádné situace Ruska.

Rudý vítr 16/08/2022 - 19:19

Jseš totálně vymastenej.

:-) 16/08/2022 - 21:21

Nesmějte se mu, on za to nemůže. Buďte rád, že je s ním sranda.

Yurri Simon 16/08/2022 - 21:51

Tak sranda je zatím jenom s ruSSáckými “zázračnými zbraněmi..” ))))))

:-) 16/08/2022 - 22:28

Jakými “uSSáckými “zázračnými zbraněmi”? Myslíte ty, které vysílá NATO na Ukrajinu s tím, že mají zvrátit průběh konfliktu? Jevelin, HIMARS, drony, tanky apod, přičemž očekávaný obrat nenastal? Ale ty přeci nejsou ruské výroby a ani Rusové o nich nikdy nepsali jako o “zázračných zbraních”? Ostatně jak jste na takový zhovadilý termín přišel? Snad inspirace z časů drcení nacistů Rudou armádou u Berlína a čekání na “Vůdcovu zázračnou zbraň”? Vy musíte být dobré jelito. :-D
Ovšem záběry z útoků termobarickými TOS-1 na ukrajinské pozice jsou vskutku ohromující. Doporučuji vyhledat na Telegramu. Stejně ohromující byla likvidace ukrajinského řídicího štábu hluboko ve skále experimentálním nasazením hypersonického kinžalu. Bez použití nálože, pouhou energií dopadu je z místa tavenina. Nechtěl bych být vysazen na střelnici, kde lovci disponují něčím takovým.

Yurri Simon 16/08/2022 - 21:53

Robot neumí střílet, po ulici může chodit jen za slunečného počasí, vydrží nabitý maximálně pár hodin a lze ho snadnou hacknout. Informoval o tom Insider.

)))))))))))))))

kladivo na blby 16/08/2022 - 23:28

To by snad ani blbej nemohl dát na stejnou úroveň robotického psa z aliexpresu a ruského bojového robota.

detox 17/08/2022 - 09:18

Blbej asi ne, jen Yurri Simon nemá zábrany a jak je zde často prezentuje a vypotí i ty největší nesmysly, nad kterým by i středně blbej váhal.
btw. ten odkazovaný Alík je roztomilý. Ovšem ten ruský bojový je zcela jiné kafe. Také za zcela jinou cenu. https://www.youtube.com/watch?v=XCvH0ljo8w4

Yurri Simon 18/08/2022 - 11:04

:-))))))))))))

Bojujte, pionýři, bojujte.

RuSSáci na Ukrajině chcípají jak mouchy, z týdenní speciální vojenské operace je po půl roce regulérní válka, a ruSSký Zm%di zdrhají z krymu, až se jim za žigulíkama práší..
Tak kde se stala chyba, Vovane Vovanoviči..”?

:-)))))))))

lidský zdroj 16/08/2022 - 13:10

Že jsme se nechali zavléct na špatnou stranu(zejména politiky ODS, ČSSD, KDU-ČSL a ODA), to vím již dávno. Teď poneseme důsledky, před kterými nepůjde strčit hlavu do písku.

Zlatí komunisti, zlatí! 16/08/2022 - 12:38

ČSLA provozovala 16 stálých vojenských letišť. V roce 1988 provozovala celkem 687 letadel (z toho 407 bojových), 101 bojových vrtulníků, 4585 tanků, 540 protitankových raketových kompletů, 77 odpalovacích zařízení pro rakety, 4900 bojových obrněných vozidel a 3445 děl, raketometů a minometů.

Yurri Simon 16/08/2022 - 16:58

To ale ruSSáci připravovali útok na Západ. Co jste na tom nepochopil..? :-))

ekspert 16/08/2022 - 18:43

Jiriku, nebud agresivni.
Jsme mohli vsichni klidne spat.
Co ted nejakych 30-40 letadel a tanku?
Nezadrzis ani zdivocele tyto, vocad.
A urcite to nestalo 2% rozpoctu

Yurri Simon 16/08/2022 - 19:06

Lehce si cintáte pentli, vážený pane.. :)

V lednu 1989 začali i komunisté redukovat armádu.

Jen nedlouho před pádem komunistického režimu došlo v lednu 1989 k výrazné změně v oblasti obrany československého státu. Jednalo se o bezprecendentní krok směřující k demilitarizaci. Jaké bylo pozadí a obsah této změny?

Michail Gorbačov oznámil 7. prosince 1988 na 43. zasedání Valného shromáždění OSN jednostranné snížení stavu sovětských jednotek v Evropě. Do konce roku 1990 měla být stažena do SSSR desetina vojáků (padesát tisíc) a šest tankových divizí s pěti tisíci tanky (téměř polovina stávajících) a 230 bojových letounů (asi pětina celkového počtu rozmístěných). Ostatní členské země Varšavského paktu (s výjimkou Rumunska) poté rovněž oznámily redukci svých ozbrojených sil. Formálně se tak stalo na základě závěrů 23. zasedání výboru ministrů obrany členských zemí Varšavské smlouvy v Sofii.

V reakci na Gorbačovovu iniciativu a na vlastní předcházející rozhodnutí z listopadu 1988 projednalo předsednictvo ÚV KSČ 27. ledna 1989 návrh ministra národní obrany armádního generála Milána Václavíka na dílčí reorganizaci ČSLA. Celkový rozpočet na obranu a bezpečnost na léta 1989-1990 se snížil o 15 %. Pro orientaci – například pro rok 1982 činil rozpočet ČSSR na položku „obrana a bezpečnost“ 35 453 milionů Kčs. Snížení o 15 % by představovalo úsporu 5 317 950 000 Kčs. Pro devátou pětiletku počítalo ministerstvo národní obrany s rozpočtem 188,1 miliard, což ale představovalo ročně nadále vysokou částku 37,62 miliard.

Přitom ještě v červenci 1987 schválila vláda ČSSR dokonce zvýšení výdajů v kapitole „obrana a bezpečnost“ na rok 1988 a souhlasila s nárůstem o 8,4 miliard Kčs oproti roku 1985 a v roce 1990 dokonce o 14,9 miliard.

Sovětská iniciativa ale tento záměr změnila. V lednu 1989 bylo rozhodnuto o vyčlenění 18 000 vojáků do tří organizačních celků v rámci armády pro stavební činnost. Další dva tisíce vojáků se měly převést do železničního vojska, které se zabývalo zejména rekonstrukcí civilní železniční sítě. Počet vojáků převáděných od bojových útvarů k stavebním činnostem činil 10 % celkového počtu příslušníků ČSLA. Celkový počet příslušníků armády ale zůstával stejný.

Dosavadní počet pěti divizí stálé bojové pohotovosti byl snížen na čtyři (2., 19., a 20. motostřelecká divize a 1. tanková divize). V každé z motostřeleckých divizích byl snížen počet tanků (z 214 na 187) a u každé ze sedmi tankových divizí byl zrušen jeden takový pluk, takže počet tanků se snížil z 323 na 220. Tak se projevoval postupný přechod na výslovně obrannou strukturu armády v souladu se změnami vojenské doktríny Varšavské smlouvy.

Vyřadit se tak mělo postupně 850 tanků (17 % současného stavu), 165 obrněných transportérů a 51 bojových letounů. Samozřejmě se předpokládala likvidace zejména zastaralé (či zastarávající) techniky, jako tanků T-54 a T-55A, obrněných transportérů OT-810 a letounů Mig-21 a SU-7. Výzbroj tří divizí (9. tankové, 3. motostřelecké a 4. tankové) se měla přesunout do skladů. (3. motostřelecká divize byla 31. 10. 1991 reorganizována na 3. mechanizovanou divizi Kroměříž a 4. tanková divize 31. 10. 1990 na 4. skladovou základnu Havlíčkův Brod).

Počet cvičení plánovala armáda zredukovat o 50 % a počet bojových střeleb o 25-30 %. Také počet povolávaných záložníků na cvičení měl klesnout, a to ročně o 15 000 mužů.

Předsednictvo ÚV KSČ dokonce schválilo i zveřejnění zprávy o svém záměru. Rudé právo otisklo zprávu, rozhovor s ministrem národní obrany Václavíkem a redakční komentář na první straně hned druhý den, 28. ledna 1989. Rudé právo také například 2. srpna 1989 široce informovalo o zrušení jednoho z tankových pluků (byl to 20. tankový pluk 15. motostřelecké divize 4. armády), a třináctého září informovalo o zahájení odvozu tanků z Českých Budějovic do vojenského opravárenského závodu k likvidaci. Vojáci základní služby z tohoto pluku měli přejít k nově tvořenému pracovnímu útvaru, který měl na počátku roku 1990 vzniknout v dosavadních kasárnách.

Výsledky reorganizace konstatovala na podzim 1989 zpráva o výsledcích výcvikového roku. Probíhala příprava pro vznik vojenských stavebních organizací (v plném rozsahu 18 000 vojenských stavebníků měly ale vzniknout až k 1. lednu 1991) a pro posílení železničního vojska. Bylo zrušeno šest tankových pluků, 60. záložní motostřelecká divize, dva záložní motostřelecké pluky a 4. stíhací letecký pluk Pardubice se zabezpečovacími útvary. Dále byla zahájena reorganizace raketového vojska (soustředění všech operačně taktických kompletů k 311. těžké dělostřelecké brigádě a zformování 321. a 331. brigád jako armádních brigád taktických raket). Konečně byl připraven přechod dvou tankových a jedné motostřelecké divize na skladové základny a dvou tankových divizí na výcviková střediska. Ve vojenském školství bylo zrušeno jedno vojenské učiliště a zřízena jedna vojenská střední škola.

Změny se měly týkat 30 000 vojáků (z toho 4 000 vojáků z povolání) a 900 občanských pracovníků. Realizace byla stanovena do konce roku 1990 a to u více jak 200 útvarů, škol a zařízení. V souvislosti se vznikem vojenských stavebních organizací se mělo redislokovat 70 útvarů ČSLA.

Československá strana byla na konci osmdesátých let přes rostoucí ekonomické potíže nadále připravena přispívat k udržení vojenské moci sovětského bloku. Bez iniciativy sovětské strany by ČSLA nadále udržovala stejně vysoké početní stavy. Do roka od rozhodnutí ale došlo k mnohem výraznějším změnám, které zásadně změnily celý charakter armády a hluboce překonaly úpravy z ledna 1989.

Btw – zkuste si jen tak pro zábavu přepočítat rozpočet na armádu z r.1988, což bylo nějakých 35 a půl miliardy, na současný ekvivalent. Asi budete hodně překvapen. :)

http://www.vhu.cz/v-lednu-1989-zacali-i-komuniste-redukovat-armadu/

lidský zdroj 16/08/2022 - 21:29

Rozpočet na československou armádu(tehdy skutečně československou a armádu), na dnešní poměry, by ČR zlikvidoval. Tenkrát jsme si takovou armádu mohli dovolit, stejně jako jsme si mohli dovolit např. stavět elektrárny, přehrady, nemocnice v každém okresním městě, vyvíjet vlastní letadla, účastnit se na kosmickém výzkumu. Dnes už na to nemáme. Dnes už nezvládáme ufinancovat ani nejzákladnější provoz státu.

Lipská burza 16/08/2022 - 12:25

Na německé burze se megawatthodina obchodovala za 502 eur, tedy přes 12 tisíc korun.

V pondělí ceny elektřiny na burze hranici 500 eur jen atakovaly, nyní už se přes ni přehouply.

Cena megawatthodiny elektřiny s dodávkou na příští rok vyskočila na německé energetické burze o 5,2 procenta na 502 eur, tedy 12 278 korun,. To podle agentury Bloomberg představuje zhruba 500% nárůst za poslední rok. A s vidinou omezených dodávek ruského plynu v zimě zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měl tento trend otočit.

Rostou však i ceny s dodávkou až na rok 2024 i 2025, což je pro všechny spotřebitele špatná zpráva – vyšší ceny elektřiny se udrží několik dalších let. A propíší se nejen do samotných účtů za elektřinu, ale také do ceny dalšího zboží a budou dál zvyšovat už tak vysokou inflaci.

(SZ dnes 16.8.)

Hlavní příčinou rostoucích cen elektřiny je úzká vazba na cenu plynu, neboť na uhlovodíky z Ruska vsadilo Německo při své energetické revoluci a přechodu k obnovitelným zdrojům. Letos se však ještě přidaly problémy s francouzskými jadernými zdroji a nedostatkem vody v Norsku i jinde v Evropě.

Vysoké ceny energií dal zvýší tlak na vlády, aby se do cenotvorby vložily – buď zastropováním nebo nějakou formou kompenzace.

Putin 16/08/2022 - 12:18

Ruské zbraně jsou oproti západním desítky let napřed… myšleno ve stádiu rozpadu, míře koroze atd.

Putin 16/08/2022 - 12:17

Ruské zbraně jsou oproti západním desítky let napřed… myšleno ve stádiu rozpadu, míře koroze atd.

Yurri Simon 16/08/2022 - 11:41

Střílel jsem do civilistů v Andrijivce, přiznal se ruský voják.

Ruský nezávislý investigativní server Važnyje istoriji (Důležité příběhy) tvrdí, že odhalil vrahy desítek civilistů z vesnice Andrijivka v Kyjevské oblasti. Členové 64. motostřelecké brigády se totiž vyfotili na ukradeném telefonu, který pak sice zahodili, přístroj se však vrátil majiteli.

Novináři vojáky identifikovali a se dvěma vedli hovor. Později se jeden z nich přiznal k podílu na vraždách a rabování. Jde o členy stejného pluku zodpovědného za masakr civilistů ve městě Buča.

„Od konce února do začátku dubna byla vesnice Andrijivka v Kyjevské oblasti pod kontrolou ruské armády. Rusové poté odešli a zanechali ve vesnici stovky zničených a vyrabovaných domů, více než tucet mrtvých těl – a 25 fotografií pořízených ukradeným telefonem místního obyvatele,“ tvrdí server Važnyje istoriji v článku nazvaném „Velitel rozkázal: Utraťte je“.

Na fotografiích z telefonu ukradeného penzistovi novináři identifikovali čtyři členy 64. motostřelecké brigády. Podle svědectví místních z Kyjevské oblasti mají na svědomí krádeže a vraždy v Andrijivce.
Většina nechvalně proslulé brigády, která je zřejmě zodpovědná i za masakr civilistů v Buči, podle zpráv z 10. srpna padla v boji. Novináři ale získali kontakty čtyř přeživších. Dva z nich souhlasili s rozhovorem, a to Dmitrij Danilov a Danijil Frolkin.

Oba novinářům popsali, jak se ve válce ocitli. Danilov vzpomíná, jak se v lednu účastnil cvičení v Bělorusku. Mnozí vojáci podle něj brzy pochopili, že je mohou vyslat na Ukrajinu, a v únoru se tak skutečně stalo. Danilov jako hlavní cíl „speciální vojenské operace“ (jak invazi na Ukrajinu a válku nazývá Rusko) uvedl „osvobození Ukrajiny od nacistů“. Popřel, že by se podílel na vraždách civilistů. Z války se už stihl vrátit domů a z armády odešel, protože se na Ukrajinu vrátit nechce.
Frolkin na dotaz novinářů o obviněních z loupeží a rabování přiznal, že s ostatními vykrádal opuštěné domy civilistů. Podle něj si brali „kdejakou blbost“ od lahve vína přes gril po jídlo. Vinu za vraždy místních ale stejně jako Danilov nejprve odmítl.

„Přiznávám se ke všem zločinům“
Několik hodin po prvním rozhovoru ale novináře znovu kontaktoval s nabídkou videohovoru. Požádal je, aby zveřejnili nahrávku s následujícím zněním: „Já voják jednotky 51460, gardový desátník Danijil Andrejevič Frilov se přiznávám ke všem zločinům, které jsem spáchal v Andrijivce: ke střelbě do civilního obyvatelstva, okrádání civilního obyvatelstva, zabavování jejich telefonů a k tomu, že naše velení kašle na své bojovníky a na všechny pěšáky v první linii…“

Vyzval také k potrestání velitelů a prozradil, že podplukovník Aleksandr Prokurat, zástupce velitele 64. motostřelecké brigády, nařídil střelbu do civilistů. Frolkin se novinářům přiznal také k vraždě Ruslana Jaremčuka, který údajně odesílal souřadnice ruských vojsk.

Začátkem dubna potvrdilo ukrajinské oddělení strategické komunikace, že ozbrojené síly zlikvidovaly většinu příslušníků ruské 64. motostřelecké brigády. Tu Ukrajinci viní z masakru civilistů ve městě Buča, okupanty z toho usvědčily satelitní snímky. Ze stejné brigády pochází i Frolkin.

Rudý vítr 16/08/2022 - 12:02

Jseš úplně mimo nejsi kamionak ?

Jupíí ... už se melou mezi sebou :o) 16/08/2022 - 11:41

V ODS se poslední dobou zle probírají z kocoviny z kyjevského výletu premiéra Petra Fialy do domácí reality. A ta vůbec není slavná. Zaprvé roste naštvanost na STAN, jehož stíhají stále horší kauzy, které navíc neberou konce. Fiala si zakládal na pověsti slušného premiéra, teď ale vládne s „krimi-partou“, jak STAN veřejně titulují u Pirátů. A navíc ještě s „krimi-partou“, jejíž šéf a ministr vnitra Vít Rakušan jako by se s každým novým průšvihem STANu cítil silnější, takže se chová stále arogantněji.

V ODS by proto STAN nejradši hodili přes palubu, jenže to na rozdíl od Pirátů nemůžou udělat bez náhrady, protože by vláda ztratila sněmovní většinu. I proto neveřejně oprašují sněmovní většinu s ANO, s nímž ostatně měli spolupráci domluvenou už před loňskými sněmovními volbami, i když samozřejmě oficiálně jeli „antibabiše“. Ne že by se to mělo stát zítra, všichni teď čekají na výsledky letošních místních a senátních voleb, i prezidentské volby. V ODS každopádně dobře vědí, že ve dvou se vždycky vládne líp než v pěti. Mít totiž okopané kotníky od jednoho koaličního parťáka bolí výrazně míň, než když vás do nich nonstop kopou čtyři. A že se teď ve vládě z toho chaosu a zoufalství okopávají fakt slušně!

ODS navíc ve vládní pětikoalici netrápí jen STAN a to, že se jeho šéf Rakušan utrhl ze řetězu, ale i lidovci a TOP 09, s nimiž tvoří SPOLU. Šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka poslední dobou vykřikuje, že už neplatí vládní programové prohlášení, do nějž ODS dala slib nezvyšování daní ani nezavádění těch nových. A vidíte: zvyšovat daně bohatším chce Jurečka, což už tradičně patří do lidovecké vládní hitparády, zatímco sektorovou daň už chystá i ODS.

Jen jí říká válečná, aby ji mohla hodit na Putina. Středočeská ODS proto poslala Fialovi méně přátelský dopis, v němž mu připomíná vlastní programové prohlášení. A aby nebylo koaliční lásky málo, přišla ODS kvůli TOP 09 o kvalitního kandidáta do Senátu. Původně za ni měl kandidovat populární šéf Zoo ve Chlebech René Franěk, jenže to ODS seshora přes Fialu zakázala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, protože ve stejném obvodu obhajuje senátorský flek Tomáš Czernin z TOP 09. Franěk proto nakonec kandiduje za Svobodné, což v ODS šéfce TOP 09 asi nikdy nezapomenou!

(převzato)

Yurri Simon 16/08/2022 - 11:44

Nejsi tady s tímto tématem “tak trošku” mimo mísu, ty chaote..?

Přečti znovu 16/08/2022 - 12:23

Od tebe to sedí kryplíku :)

1 2

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.