Rusko – nejvíce sankcí na světě

od redakce

Rusko je zemí, proti níž světové společenství uvalilo nejvíce sankcí na světě. Oznámily to agentury s odvoláním na specializovaný server Castellum, představující světovou databázi údajů o uložených sankcích. Rusko během 10 dnů od vstupu na Ukrajinu předstihlo v počtu uvalených sankcí Írán a Severní Koreu, píše Bloomberg.

Rusko se od 22. února stalo terčem 2778 nových sankcí a celkem jich bylo na Moskvu uvaleno více než 5530. To překonává Írán, který čelí 3616 sankcím nahromaděným během desetiletí. Za důvod je udáván především jeho »jaderný program a podpora terorismu«. Tlak na Rusko roste každý den. »Je to finanční jaderná válka a největší sankce v dějinách,« prohlásil Peter Piatetsky, který působil na americkém ministerstvu financí za prezidentů Baracka Obamy a Donalda Trumpa, a který je spoluzakladatelem Castellum.ai. Rusko se v důsledku globálních sankcí stalo »finančním psancem během méně než dvou týdnů«, dodal. Sankce proti Rusku zdůrazňují mimořádnou jednotu mezi USA a jejich spojenci ohledně invaze, nařízené ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Sám Putin během víkendu přirovnal sankce k »vyhlášení války«, připomněla agentura Bloomberg.

Ruský server Gazeta.ru upozornil, že na žebříčku sankcí po Rusku a Íránu následuje Sýrie, KLDR a první pětku s velkým odstupem uzavírá Venezuela. Připomněl také, že sankce se proti Rusku uvalovaly i kvůli ruské vojenské pomoci v Sýrii, výstavbě plynovodu Nord Stream 2, údajnému vměšování Ruska do prezidentských voleb v USA v roce 2016, údajné otravě opozičního vůdce Alexeje Navalného či údajnému dopingu ruských sportovců. Ruská diplomacie mnohokrát odmítla tato obvinění proti Moskvě a uváděla, že sankce jsou kontraproduktivní a škodí tomu, kdo se je rozhodl zavést, dodala Gazeta.

Evropská komise kvůli Ukrajině připravila nový balík sankcí, které jsou namířeny na další ruské oligarchy a politiky a také na tři běloruské banky. S odkazem na své nejmenované unijní zdroje to napsala Reuters, podle níž budou o nových postizích diskutovat velvyslanci členských zemí Evropské unie. Komise navrhuje vyřadit tři běloruské banky z mezinárodního platebního systému SWIFT a přidat několik ruských oligarchů a politiků na černou listinu EU. Na té již figuruje několik stovek lidí včetně všech poslanců ruské Dumy, ruského prezidenta a řady jemu blízkých ruských miliardářů. Nový balík sankcí by rovněž zakázal vývoz námořních technologií z EU do Ruska a poskytl by pokyny k tomu, jak sledovat kryptoměny, aby nemohly být používány k obcházení postihů. EU uvalila na Rusko zatím tři balíky sankcí, kromě těch mířících na jednotlivce rovněž třeba vyřadila ze systému SWIFT sedm ruských bank a zakázala ruským letadlům vstup do svého vzdušného prostoru. Některé postihy již mířily rovněž na Bělorusko, které Moskvu v konfliktu podporuje.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

12 komentáře

williks2 12/03/2022 - 18:54

Gorbi, jak mu říkají američané, udělal ještě větší chybu, než se otevřel světu. On totiž příliš důvěřoval americké administrativě. Ta ho posléze pěkně podfoukla a on jim to tehdy zbaštil. Slované byly odjakživa důvěřiví a jak to dopadlo? Všichni co kdysi byli ve “východním bloku” jsou teď závislí na ostatních, zejména na západních “spojencích”, ne na sobě. “Hurá”. (Soběstačnost šla do kopru. Gratulujeme.)

fronda 10/03/2022 - 00:10

Gorbačov tenkrát udělal velkou hloupost s tím svým “otevíráním se světu”. Akorát vytvořil závislost na imperialistech a dal jim možnost vydírat. Jestlipak má radost?

mudrc 09/03/2022 - 14:36

Rusko je zapotřebí sankcionovat ještě víc. Musí být totálně izolováno a odříznuto od lidské civilizace, z níž se kremelský despota svými zbabělými válečnými zločiny sám vyřadil.

svaty_vaclav 09/03/2022 - 14:10

Z

o.motl 09/03/2022 - 15:21

#FuckPutin

jmm 09/03/2022 - 16:38

gay?

o.motl 09/03/2022 - 17:02

#GoFuckYourselfPutin
Lepší?

Yurri Simon 09/03/2022 - 15:43

Tak sis to vykoledoval, ty vidláku – s tou půlkou ruského hákového kříže ve tvaru “Z”, s kterým se tady ztotožňuješ s ruskými fašouny, a jejich agresívní válkou, jsem tě dvakrát varoval.
Nedal sis říct, takže si chystej výmluvy policii, ty tupane. Už jsem tě nahlásil. A můžeš si za to sám.

jmm 09/03/2022 - 16:37

:-)

Yurri Simon 09/03/2022 - 13:22

Pořád je to málo – je potřeba se sankcemi hodně přidat. Pokud si dobře pamatuji “argumenty” kremlo-fízlů a jejich užitečných idiotů v Česku – “sankce Rusku neuvěřitelně pomáhají.”
Takže pojďme rusákům pomoci ještě důkladněji..!!!

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-ruska-lodi-jdi-do-pr-e-ukrajinska-posta-chysta-specialni-znamku-192681

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.