Ruská federace řádně zaplatila úroky z dolarových dluhopisů, a vyhnula se tak platební neschopnosti. Ruské ministerstvo financí oznámilo, že navzdory peníze v plné výši dorazily do amerického finančního ústavu Citibank. Ten už zajistí distribuci peněz na účty držitelů dluhopisů. Celkem jde o částku zhruba 117 milionů dolarů (asi 2,6 miliardy korun).
Lhůta pro splatnost úroků byla ve středu, a kdyby peníze Moskva v termínu neodeslala, podle zvyklostí by ještě měla 30denní lhůtu na nápravu. Vzhledem k tomu, že Rusko se kvůli sankcím nemůže dostat k podstatné části svých devizových rezerv, investoři splátku úroků z těchto dluhopisů považovali za test schopnosti Moskvy splácet závazky vůči zahraničním věřitelům.
Moskva už dříve oznámila, že peníze na zaplacení má, ale že kvůli sankcím, které na ni uvalily západní země, možná nebude schopna peníze do zahraničí odeslat. Ministr financí Anton Siluanov před několika dny avizoval, že pokud Moskva nebude schopna odeslat platbu v dolarech, zaplatí úroky v rublech. Ratingová agentura Fitch ale v úterý uvedla, že v takovém případě by Rusko považovala za zemi v platební neschopnosti.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na to řekl, že označit Rusko za zemi v platební neschopnosti nedává smysl, protože země je schopna své devizové závazky plnit. »Faktem je, že od samého začátku říkáme, že Rusko má všechny nezbytné prostředky i možnosti, jak platební neschopnosti zabránit. Žádná platební neschopnost nastat nemůže,« řekl Peskov. »Jakákoliv platební neschopnost, která by se objevila, by byla zcela uměle vytvořená,« dodal.
Rusko má u zahraničních věřitelů dluh celkem asi 491 mld. USD (přes 11 bil. Kč). Samotné dluhopisy byly vydány s mnoha podmínkami a závazky. Dluhopisy, které Rusko prodalo po zavedení sankcí uvalených na něj za anexi Krymu z roku 2014, obsahují i doložku pro splatnost v jiných měnách. U dluhopisů vydaných po roce 2018 je možné splátky provést i v rublech, avšak u těch, které měly splatnost ve středu, muselo Rusko zaplatit pouze v dolarech.
(ici, čtk)
3 komentáře
Já jsem také bez dluhů a s aktivním/dobrým “portfoliem”.
Uvidíme jak dlouho při té drahotě…
Nikdy jsem neviděl četníka mlátícího psa. Je to u banksterů, běžné?
Je to možné, jelikož se nálady vůči Rusku nadále stupňují do nebeských výšek. Takže rozhodnutí “banksterů” je zcela adekvátní situaci. Ale to není jen v této době. Je to strategie bank, jak se pomocí rozhodnutí dostat “legální” cestou k majetkům druhých. Je nezajímá “trh práce”, je zajímají “peníze”.
Komentáře jsou uzavřeny.