Rusko soustředí síly u Severodoněcku a chystá útok na Slovjansk, uvádí Kyjev

od redakce

Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další útok na Slovjansk, uvedl podle ruskojazyčného serveru BBC ukrajinský generální štáb. Za první tři měsíce od únorové invaze do sousední země Rusko přišlo pravděpodobně o podobný počet vojáků jako Sovětský svaz za devět let války v Afghánistánu, napsala na twitteru britská vojenská rozvědka. Tyto informace však nelze ověřit.

Severodoněck je podle dřívějšího prohlášení ukrajinských úřadů pod neustávající palbou ruských jednotek. Podle generálního štábu ruské síly podnikly útočné operace u obce Toškivka, která se nachází jižně od Severodoněcku.

Jižně od Izjumu se Rusko pokusilo o útočnou operaci v okolí obce Dovhenke, kterou však ukrajinské síly odrazily, píše dál v ranním hlášení ukrajinská armáda. Intenzita útoků na východní frontě se ale v posledních 24 hodinách snížila, píše s odkazem na hlášení BBC.

Rusko podle Londýna od počátku invaze na Ukrajinu 24. února zaznamenalo vysoké ztráty, za kterými stojí mimo jiné kombinace špatné strategie, nedostatečného pokrytí vzdušného prostoru a přístupu velení, “které je připraveno opakovat chyby”.

Moskva o svých ztrátách oficiálně informovala jen dvakrát, na začátku a na konci března, kdy přiznala 498, respektive 1351 zabitých vojáků.

“Za první tři měsíce své ‘speciální vojenské operace’ Rusko pravděpodobně utrpělo podobný počet ztrát jako Sovětský svaz během devítileté války v Afghánistánu,” píše britská vojenská rozvědka, podle které zároveň bude pro Moskvu s pokračujícím konfliktem těžší množství obětí utajit před ruskou veřejností. “Veřejná nespokojenost s válkou a ochota dát ji najevo může vzrůst,” píše k situaci v Rusku rozvědka.

Moskva však takové informace nepotvrdila a považuje je za smyšlené. Veřejné mínění je více než nakloněno speciální vojenské operaci, kterou Rusko podniká na Ukrajině.

(čtk, jac)

Přečtěte si další články

5 komentáře

Paterak 23/05/2022 - 18:37

Tak aby bylo jasno. Rus je Rus a Ukrajinec Rusák. Žádná ukrajinská národnost není. Bělorus není bílý Rus ale taky jen Rusák. Tak že se to mastí v rodině. No nakonec jmenování společně chlastají vodku přinejmenším z dvoudecáku. A vy se tu Lenine můžete porsat! No já to musel vydržet na obou stranách a neudělal jsem ostudu…

ALLAn 23/05/2022 - 21:44

JDI A DIVEJ SE.
Hruzy valky ocima 16-leteho chlapce.
Preji vsem ukrajincatum si prozit doneckou genocidu.

ateista 23/05/2022 - 13:17

Viděl jsem vylézat ty nacistické krysy v Mariupolu potetovány svastikou a dokonce vyobrazený Adolf Hitler na těle jednoho nacisty. je to hrozné, že posíláme zbraně nacistické Ukrajině, doufám, že jednou skončí Fiala a Černochová u soudu za propagaci a podporu nacismu.

Paterak 23/05/2022 - 15:27

Ateisto, viděl jsem u nás Ukrajince s vytetovaným hákovým křížem na vlastní oči! Ale takoví jako Jurij mi to nevěří. No musí si počkat až to jednou uvidí sám.

ALLAn 23/05/2022 - 11:13

Doufam ze ten pes minolovcik Patron konecne vyleti do vzduchu!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.