Rusko zničilo na předměstí Kyjeva tanky dodané evropskými zeměmi

od redakce

V Kyjevě se ráno ozvalo několik výbuchů. Moskva tvrdí, že svými raketami zničila tanky a další obrněná vozidla dodaná na Ukrajinu východoevropskými zeměmi, ukrajinské úřady tyto informace zatím nepotvrdily. Podle starosty ukrajinské metropole Vitalije Klička při explozích nikdo nezemřel, ale jeden člověk utrpěl zranění a musel být převezen do nemocnice. Svědci viděli nad městem po explozích stoupat dým.

Tanky sovětské výroby T-72 poslalo na Ukrajinu podle dostupných informací Česko. Jak nedávno uvedl polský rozhlas, více než 200 tanků stejného typu dodalo Kyjevu i Polsko.

Ukrajinská armáda později upřesnila, že Kyjev zasáhly střely, které byly vypáleny z ruských strategických bombardérů Tu-95 v oblasti Kaspického moře. Před explozemi byly v Kyjevské oblasti slyšet sirény, jež varují před leteckým útokem. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Serhij Leščenko uvedl, že terčem útoků byla železniční síť v ukrajinské metropoli.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov ale následně oznámil, že střely dlouhého doletu zničily tanky T-72 a další obrněná vozidla, která Ukrajině dodaly východoevropské země. Žádné bližší podrobnosti nedodal.

“Několik explozí v kyjevských čtvrtích Darnycja a Dniprovskyj,” napsal Kličko na telegramu. “Na místě zasahují záchranáři,” dodal.

Podle ukrajinské společnosti Energoatom přeletěla ráno jedna z ruských raket nebezpečně nízko nad Jihoukrajinskou jadernou elektrárnou. “Byla to nejspíš ta raketa, která byla vypálena ve směru na Kyjev,” uvedl Energoatom na telegramu. Podle agentury Reuters tyto zprávy nebylo možné nezávisle ověřit.

Mychajlo Podoljak, další z poradců šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře, v souvislosti útoky vyzval Západ, aby na Rusko uvalil další sankce a zároveň pomohl Ukrajině tím, že jí dodá další zbraně. “Kreml se uchyluje k novým útokům. Raketové útoky v Kyjevě měly jediný cíl: zabít co nejvíce lidí,” uvedl Podoljak. Což je v kontextu s prohlášením Igora Konašenka spíše opět Ukrajinská propaganda. Rakety zasáhly obrněná vozidla a tanky, které Ukrajině dodaly východoevropské země.

Ruské útoky na ukrajinské cíle i nadále pokračují, v posledních týdnech ale vládl v Kyjevě relativní klid a ruské síly zaměřily svou pozornost zejména na ofenzivu na východě a jihu Ukrajiny.

Četnost útoků na ukrajinské hlavní město se snížila poté, co se ruská vojska stáhla z Kyjevské oblasti. Raketový útok ruské jednotky podnikly například na konci dubna.

Rusové pokračují v útoku na Severodoněck, kontrolují východní část města

Ruské síly pokračují v útoku na ukrajinské město Severodoněck. Podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje kontrolují východní část města. Jak dnes ráno uvedl generální štáb ukrajinské armády, ruští vojáci se v regionu zaměřují na útočné operace s cílem obklíčit ukrajinské jednotky v oblasti Severodoněcku a Lysyčansku a zablokovat hlavní logistické trasy.

“Ve směru na Severodoněck provádějí s podporou dělostřelectva útočné operace ve městě Severodoněck a ovládají východní část města,” uvedl generální štáb. Rovněž se ruská armáda snaží podniknout ofenzivu ve směru na obce Nyrkove a Mykolajivka v Doněcké oblasti.

Podle ukrajinské armády Rusové dále pokračují v raketových a leteckých útocích na vojenskou a civilní infrastrukturu v zemi, zejména v Kyjevě. V oblasti Volyně a Polesí i nadále trvá hrozba útoku z území Běloruska.

Britská vojenská zpravodajská služba v dnešním hlášení uvedla, že ukrajinské síly provedly za posledních 24 hodin v Severodoněcku protiútok, což by mohlo mít vliv na ruské operace v oblasti. Ruské síly přitom v okolí Severodoněcku v uplynulých dnech soustředily bojové jednotky i zbraně. Útok ukrajinských sil ovšem nevedl téměř k žádným územním ziskům.

Pro boj v oblasti Rusové využívají i bojovníky z Luhanské lidové republiky (LNR), jejich materiální vybavení je ovšem omezené. “Použití zástupných pěchotních sil pro čištění měst je ruskou taktikou, která byla již dříve k vidění i v Sýrii. Tam Rusko využívalo k útokům na městské oblasti jednotky syrské armády.

(čtk, jac)

Přečtěte si další články

43 komentáře

Paterak 06/06/2022 - 17:48

Ukrajina mi byla a je u rpdele, Zrovna tak jako Rusko ale vadí mi kam nás vede naše vláda, díky těmto dvěma primitivním zemim, které si nemají co vyčítat. Co by všechno mohlo být za ty darované miliardy Ukrajině. Jak by pomohly našemu dětskému zdravotnictví, vědě, výzkumu. Ne ani Ukrajina ani Rusko za stav našeho státu nemohou. Jen a jen fialová vláda. A to se divím, že Fiala nejel na dny Sudeťáků. No má starosti hlavně s tou Ukrajinou, ani na ně nemá čas…I když ta Ukrajina, mohl by tam dostat Banderův válečný kříž…A nikdo mi tu nepovídejte, že náš stát je ve válečném stavu s Ruskem….

Paterak 06/06/2022 - 18:29

Nestranně! Z Ruska jsme alespoň něco měli. Z Ukrajiny svrab, neštovice, AIDS, tuberkulózu, spalničky, černý kašel, sifilis …no je toho požehnaně ale nic užitečného, tím se nezahřejeme…

Paterak 06/06/2022 - 21:06

…a covid (12% očkovaných Ukrajinců) . No když ti to nevadí tak to nevadí, zelináři. Mě to vadí. Sláva Ukrajině, která nás prostřednictvím naší vlády dojí. Nevím, čím nám Rus škodí. Vždyť to vše děláme my sami sobě. A furt se nerozčiluj Juro.

RASPUTIN 06/06/2022 - 14:36
MajkazG 06/06/2022 - 13:58

Ted jsem zmatena – Sputnik, FB Okamury a forum VSZ nefunguji?
Tady jsme vetsinou priznivci KSCM a myslime to dobre, jak rikaval M. Jakes.
Rozestvavace zde nechceme, jen pekne clanky o uspesich SSSR, teda Ruska.
UV by se melo tvrde postavit vydridusske, vlastizradne vlade!
VYDRZAT, hodne dobrych let.

petr 06/06/2022 - 14:45

MajkazG – ,,… jen pekne clanky o uspesich SSSR, teda Ruska … ” :) no,tak takových ( seriozních ) článků o ,,úspěších” tzv. ,,CCCP” / Russka se ve světě moc nenajde, musíte čerpat z vaší ,,naší pravdy”,aeronetu,protiproudu … :) :) :)

Paterak 06/06/2022 - 12:24

300 tisíc mrtvých Iráčanů, z toho 10 tisíc dětí při invazi USA za naši účasti. Okamžité odstranění vůdce Sadama jako v Libii to samé. Tady se idol některých diskutujících zelinář promenáduje po Kyjevě, zdraví se s parlamenty a jezdí za ním jeho poddaní politici z Evropy! To je na Ukrajině nějaká válka? Rusáci jsou žabaři. Pánové, co tu dehonestjete Putina a vzýváte narkomana zelináře, Zelenský na hrad! To že nemám rád fašistickou Ukrajinu neznamená, že milují Rusko. P.S. Vám milovníkům Ukrajiny ji přeju. Ale taky se o ně tady starejte a hlaste se k nim. Hlavně k Zelenskému. To je pouze pro ty s vysokým IQ

Paterak 06/06/2022 - 12:48

Poslední zpráva, zelinář se jel podívat do města obklíčeného Rusy. No to mě teda podrž! Nedělá z nás někdo blbce? No moje úvaha je, že ten feťák nakonec skončí jako agent Kremlu. Už podivné bylo jednání evropských politiků o něm bez něho…

Paterak 06/06/2022 - 17:25

Někdo se posere z Putina, někdo ze Zelenského. Jeden blb vedle druhého. Jen se trapte, když nemáte nic jiného na práci… Vždyť jsou to oba Rusáci.

Paterak 06/06/2022 - 17:30

To byl Zelenský zase v rauši, že byl tak statečnej….

o.motl 06/06/2022 - 17:11

Rusáci jsou především prasata, která s ničím nezadají s nacisty. BTW, být už kolem poledne po obraz, tak jako vy, to je velmi ruské.

Velký Max 06/06/2022 - 11:03

Je minimum diskusních fór kde se naráz sejde tolik členů České Mensy jako zde, a to napříč politickým spektrem jako zde. Je škoda, že se již dlouho nezapojil sv.Václav, ale na druhé straně Pepík Vyskoč z Putimi je viditelně nahraditelný…

MajkazG 06/06/2022 - 13:41

Ted jsem zmatena – Sputnik, FB Okamury a forum VŠŽ nefunguji?
Tady jsme vetsinou priznivci KSCM a myslime to dobre, jak rikaval M. Jakes.
Rozestvavace zde nechceme, jen pekne clanky o uspesich SSSR, teda Ruska.
UV by se melo tvrde postavit vydridusske, vlastizradne vlade!
VYDRZAT, hodne dobrych let.

RASPUTIN 06/06/2022 - 09:29

peskov-tvrdi-ze-trest-smrti-se-v-rusku-nezavede-ono-je-to-jedno-kdyz-si-zabiji-koho-chteji/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=749970&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&do

VLADISLAV 06/06/2022 - 18:15

Za 74 let vykonal SSSR mnoho dobreho.
Ve valce porazil nacisty, pozval lidstvo do vesmiru, vybudoval bohatou sovetskou spolecnost atd.
Vliv úspěchů socialistických zemí na revoluční a pokrokový vývoj ve světě je nezmerny.
To ten vas internet nenapise.
Vy militantni humaniste, ted na Ukrajine.

Paterak 06/06/2022 - 06:48

Ano, ano Afrika kvůli Rusku bude hladovět. Zimbabwe, obilnice Afriky znárodnila majetek bílých farmářů. Černí občané je postříleli, ženy znásilnili a až pak zastřelili, děti jak by smet a farmy zapálili. A nikdo pro ně v Evropě neplakal jako někteří místní přispivatelé pro fašistu Zelenského a jeho zem. Zelenský na hrad! Ano, dějí se na Ukrajině zvěrstva. Ale kým vším? Jen dodám, že převážná část obilí patří na Ukrajině Číně a na tu Rusové ani nesáhnou. Tu si Číňané odvezou pro svou potřebu a zbytek prodají…

Eva L 05/06/2022 - 23:42

Ó, Evo
nebudu ti lhát
můžeš se mi smát
asi tě mám rád
La la la la la la…

Ó, Evo
nebudu ti lhát
můžeš se mi smát
to PRO Kreml nebylo pěkné
Né ne ne ne ne ne…

Paterak 06/06/2022 - 06:55

A jinak všichni doma zdrávi? Ty máš rád tak akorát sám sebe. Rozumně diskutovat neumíš a jen tu žvaniš samé nesmysly, které ani nikdo nečte…

K&K 05/06/2022 - 22:54

Ali, sef kandidaturu vyhlasi pozdeji.
Bud sesbiral malo podpisu, ale spis se na volby z basy neciti.🙅
Cos delala ta tom MF?
A kdo bude predseda? 🤷
Te pozdravujem s 🐕

taSpavem 05/06/2022 - 22:31

ZA BABISE BYLO LIP!

ANO je pro byznis, NE valce!

#babis2023

KK 05/06/2022 - 22:40

Ja ti dam ty ludro!!

Nevolte toho ulhaneho estebackeho bolsevickeho velkouzenare!!!

Mame sveho Josefa ❤️🍒.

KSČM je pro MIR!
A Rusko.

Vsak on Bures po prvnim kole pritahne, jestli uz nebude brucet.

K&K 05/06/2022 - 22:53

Ali, sef kandidaturu vyhlasi pozdeji.
Bud sesbiral malo podpisu, ale spis se na volby z basy neciti.🙅
Cos delala ta tom MF?
A kdo bude predseda? 🤷
Te pozdravujem s 🐕

ista 06/06/2022 - 11:07

Pateraku. Jeste tady chybi Vietnam, proto ted smi Putler zabijet a rozjebavat. Pinochet otroci a Leningrad. Taky byl Si s Kimem a Asadem na fronte a Vovan mu ukradane obili veze. S prelozkou v Syrii, jinam ho nepusti.
Nenechat Ukrajince vybrat si smerovani spolecnosti.

taSpavem 05/06/2022 - 22:31

ZA BABISE BYLO LIP!

ANO je pro byznis, NE valce!

#babis2023

Paterak 05/06/2022 - 20:48

Tak je to po 80 letech nej valka v Evrope. Vime.
ruSSko ztratilo za 3 mesice vic vojaku nez za 10 let v Afghanu a Cecne. Vime.
Samozrejme se poucilo v dobyvani i uklizeni obeti.
Takova argumentace je od svetoobcana hnusna.
Ulhany chtivy Putler vi, ze NATO na jeho hromadu postsovetskeho srotu nezautoci.
Prevaha 10:1 v delech auta nema, a na pulce fronty udelali prulom vzad.
Ta mobilizace v DLR a LLR, kontraktniky…

ista 05/06/2022 - 21:46

Ja jsem z toho na palici!
Ztraty na obou stranach, Rusko zabira Donec,
zase vsechno preorali a zlikvidovali.

Chteli by jste nekdo sovetske modely zbrani proti modernim zapadnim?
UKR ukazuje italskou minometnou munici a rika krasavica.
Houfnice, dela co min a nepresne dostreli, Grady co se musi nabijet rucne?
I kdyz ted nahoru T-62 a kabiny gruzoviku pridelali ocelove platy.
Vydrzime protoze mane vercajku mnogo?

svjedek 05/06/2022 - 23:10

Isto – tak ruSSaci zkouseli vybombardovat opravnu tanku.
A samozrejme zabit v Kyjeve co nejvic lidi.
Znas je

ctenář 05/06/2022 - 20:32

ZA BABISE BYLO LIP!

“ANO, vzniklo to spontánně. Ukázka statecnosti”.
Denně píší stovky lidí, autentičtí lidé.

Poslední zhasne.
KSČM je demokratická strana.
Komunismus je sexy.

To si nemuzete nikoho v dresu KSC sehnat nebo zaplatit ?!?!
Aby jste se pochvalili nebo nekoho vytrolili!

FOTKY VIDEA.
Michal Kostka panic, Marta Semelova starsi, Jan Klan velky. Vite co.

Paterak 05/06/2022 - 20:03

Tohle je nějaká válka? Kdy byla tak by bylo první dny tisíce mrtvých. Velké vedlejší ztráty. Američani se diví, jak může stále Zelenský používat mobil. Politici si jezdí do ohrožovaného Kyjeva jako na Rivieru. Co kdyby tam někam spadla zbloudilá ruská raketa. Vybombardovaná vesnice 3 mrtví, vybombardované tanky v opravně jeden těžce zraněný. Vybombardovaná škola, tři dospělí mrtví, zřejmě ti co vystřelili po tanku z té školy. To se to vašemu Zelenskému válčí. Hlavně, že prvně hlásil, že u Mariupolu je již 20 tisíc mrtvých, což ještě není ani po celé Ukrajině. To je válka? Pche! V Iráku bylo první týden na
na 10 tisic mrtvých. Rusáci jsou žabaři…

ctenář 05/06/2022 - 20:34

ZA BABISE BYLO LIP!

“ANO, vzniklo to spontánně. Ukázka statecnosti”.
Denně píší stovky lidí, autentičtí lidé.

Poslední zhasne.
KSČM je demokratická strana.
Komunismus je sexy.

To si nemuzete nikoho v dresu KSC sehnat nebo zaplatit ?!?!
Aby jste se pochvalili nebo nekoho vytrolili!

FOTKY VIDEA.
Michal Kostka panic, Marta Semelova starsi, Jan Klan velky. Vite co.

Paterak 05/06/2022 - 20:47

Tak je to po 80 letech nej valka v Evrope. Vime.
ruSSko ztratilo za 3 mesice vic vojaku nez za 10 let v Afghanu a Cecne. Vime.
Samozrejme se poucilo v dobyvani i uklizeni obeti.
Takova argumentace je od svetoobcana hnusna.
Ulhany chtivy Putler vi, ze NATO na jeho hromadu postsovetskeho srotu nezautoci.
Prevaha 10:1 v delech auta nema, a na pulce fronty udelali prulom vzad.
Ta mobilizace v DLR a LLR, kontraktniky…

svjedek 05/06/2022 - 19:21

Zapadni rozvedky hlasi, ze okolo 40% ruskych raket ohrozi cil.
Ono se u jejich neservisovanych prorezlych starych rour mozna bez zapadnich technologii nelze divit.
I s tou Tockou nechteli trefit nadrazi.
Ale urcite vybere Rusko i novejsi.
Nepocitam par hypersonickych, co delaji choreo na prehlidkach.
Krouzi okolo US rikali v TV, a ty se ani nestrachuji, to nasere.
Na Twitteru je vlaken o rozdilu mezi RF a US technikou dost.
Byli by drzi se porovnavat, kdyz nezvladnou ani UA.

ista 05/06/2022 - 23:53

Pate, ten mobil je dobry.
Jak ruSSaci maji vysilacky tady Sokol a mobily s ukrajinskymi simkami.
Jejich Azart ma antenu jak klacek a nic, protoze jachty.
A UKR je odposlouchavaji, vi co se deje, zameri je, proste zeme neomezenych moznosti.
A ted uz jich horde moc nedovezou.

Jak lici kurvy rabovani, znasilnovani, ten zmar, co velitele, ted plukovnici co je Putin za suka.
Vovan leta machri na male, ale zarizeni NATO naridil neobtezovat.

svjedek 05/06/2022 - 19:20

Ruska technicka data, plany a terminy, prednasena Putinem a Rogozinem, je treba brat vazne.
Take zavadeni ruských vynalezu a technologii do vyroby.
Rekneme spravne – kompletace.
Od radia po pantsiry se neobejdou bez zapadnich techniky a soucastek atd atd.
Pouze falesne rakety jsou toho proste.
Staci videa, jak postsovetsky nastavuji k palbe dela a Grady, 6x pomaleji a nepresneji nez NATO.
Takze je zbytecne si neco dokazovat.

svjedek 05/06/2022 - 19:19

Ruska technicka data, plany a terminy, prednasena Putinem a Rogozinem, je treba brat vazne.
Take zavadeni ruských vynalezu a technologii do vyroby. Rekneme spravne – kompletaci.
Od radia po pantsiry se neobejdou bez zapadnich techniky a soucastek atd atd.
Pouze falesne rakety jsou toho proste.
Staci videa, jak postsovetsky nastavuji k palbe dela a Grady, 6x pomaleji a nepresneji nez NATO.
Takze je zbytecne si neco dokazovat.

svjedek 05/06/2022 - 18:51

Zapadni rozvedky hlasi, ze okolo 40% ruskych raket ohrozi cil.
Ono se u jejich neservisovanych prorezlych starych rour mozna bez zapadnich technologii nelze divit.
I s tou Tockou nechteli trefit nadrazi.
Ale asi vybere Rusko i novejsi.
Nepocitam par hypersonickych, co delaji choreo na prehlidkach.
Krouzi okolo US rikali v TV, a ty se ani nestrachuji, to nasere.
Na Twitteru je vlaken o rozdilu mezi RF a US technikou dost.
Byli by drzi se porovnavat, kdyz nezvladnou ani UA.

Paterak 05/06/2022 - 19:06

Vy příznivci Zelenského to máte opravdu těžké. Neustále ho hájit a dehonestovat Rusáky. No pravda se jednou ukáže. Západ už jedná o Zelenském bez Zelenského. Stává se svou arogancí a sebestřednosti pomalu nepohodlným. Jo neberu vám ho a ani Ukrajinu, kterou nemám rád. To neznamená, že musím mít rád automaticky Rusko a Putina!

Saša Morozov 05/06/2022 - 15:12

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov ale následně oznámil, že střely dlouhého doletu zničily tanky T-72 a další obrněná vozidla, která Ukrajině dodaly východoevropské země. Žádné bližší podrobnosti nedodal.Tak to vypadá že ty ruské “vysoce přesné rakety dlouhého doletu” fungovaly jako obvykle. Přesně zasáhly svůj cíl – Ukrajinu. Takže:Trefili jsme raketou halu, ve které se opravují tanky. Zničili jsme dva, možná tři tyhle muzejní kousky. Ukrajinské armádě tím vznikla ohromná škoda, páč musí uklidit ten svinčík, ekologicky zlikvidovat zasažené tanky a opravit střechu s velkou dírou.
Ukrajinci by taky mohli vypálit pár raket na ruSSké vojenské dodávky.
Třeba na Kerčském mostě by se dobře trefovaly.

jmm 05/06/2022 - 16:12

GLONASS, dnes nabízí podobné parametry a srovnatelnou přesnost jako GPS. Nejlepších výsledků při určování polohy pak dosahují přístroje, které zpracovávají signál od družic z amerického i ruského systému zároveň.
Výhody systému GLONASS
Hlavní výhoda ruských satelitů systému GLONASS spočívá v tom, že jsou vysoce stabilní a nevyžadují tak žádné dodatečné korekce. Na druhou stranu však mají výrazně kratší životnost

svjedek 05/06/2022 - 18:50

Zapadni rozvedky hlasi, ze okolo 40% ruskych raket ohrozi cil.
Ono se u jejich neservisovanych prorezlych starych rour mozna bez zapadnich technologii nelze divit.
I s tou Tockou nechteli trefit nadrazi.
Ale asi vybere Rusko i novejsi.
Nepocitam par hypersonickych, co delaji choreo na prehlidkach.
Krouzi okolo US rikali v TV, a ty se ani nestrachuji, to nasere.
Na Twitteru je vlaken o rozdilu mezi RF a US technikou dost.
Byli by drzi se porovnavat, kdyz nezvladnou ani UA.

jmm 05/06/2022 - 16:18

Nejzajímavějším srovnávaným kritériem je
přesnost, ta se v případě GPS pohybuje mezi
dvěma až čtyřmi metry, zatímco u GLONASSU
je to 2,8 metrů.

oh 05/06/2022 - 20:38

Nějak ti přeskakuje deska na gramofonu, svjedku západních rozvědek :D.
„Štouchni si do jehly!“

Eva L 06/06/2022 - 08:00

:-D

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.