Na slyšení v Evropském parlamentu (19. února) nazvaném Geopolitika míru vystoupil americký ekonom profesor Jeffrey Sachs. Jak se sám představil před europoslanci (z nichž v diskusi vystoupil například Ondřej Dostál zvolený za STAČILO!), 36 let radil nejvyšším politikům některých východoevropských zemí a současně zná zblízka americké politické vedení. Ze svých zkušeností ze Západu i Východu vyvozuje závěry: je nutné jednat s Ruskou federací a ukončit válku na Ukrajině. Jakékoli její prodlužování znamená obrovské množství mrtvých, riziko jaderné eskalace a pravděpodobnou porážku.
Sachs byl poradcem polské vlády (1989), prezidentů Gorbačova (1990-91), Jelcina (1991-93), Kučmy (1993-94), Estonsku pomáhal zavádět jeho měnu; po Majdanu (2014) na výzvu nové ukrajinské vlády přijel do Kyjeva, kde se »naučil mnoho věcí z první ruky« (a odhalil, že šlo o organizovanou akci). Prošel americkou administrativou od Clintona po Bidena. »To, co říkám, není ideologie. Viděl jsem to na vlastní oči,« zdůraznil.
Teď už jen americký svět
V letech 1990-91 a s rozpadem SSSR dospěly Spojené státy, dle Sachse, k názoru, že jsou vyvolenými řídit celý svět a že se nemusejí ohlížet na zájmy ostatních, na červené linie, bezpečnostní hlediska, mezinárodní závazky či rámec OSN. Rozpad Sovětského svazu uvítaly. Naposledy – uvedl Sachs – Francie a Německo vyjádřily svou vůli, že nepodporují USA, ve válce v Iráku (2003). Jinak »Evropa« poklonkuje Spojeným státům. USA se rozhodly, že unipolarita znamená rozšiřování NATO »od Bruselu do Vladivostoku«. Jakékoli místo bez americké vojenské základny je nepřítel a neutralita je v americkém politickém slovníku nejsprostší slovo. »Pokud jste neutrální, jste podvratný živel… Takové bylo myšlení, kdy Clinton schválil rozšíření NATO (1994),« vysvětlil Sachs.
Součástí sjednocení Německa byla dohoda s Gorbačovem, že NATO se neposune ani o centimetr na východ, o tom jsou jasné důkazy a výroky ministrů zahraničí Genschera a Bakera, zaznamenané v národním bezpečnostním archivu, řekl. Přesto následovalo několikeré rozšíření, o čemž ostatně píše Brzezinski ve své Velké šachovnici. Američané si mysleli, uvedl Sachs, že Rusko se tomuto procesu nebude bránit a trpně jej přijme. Součástí projektu bylo i bombardování Jugoslávie (1999). »Hranice jsou posvátné, kromě případů, kdy je mění Amerika,« ironizoval Sachs americkou zahraniční politiku.
Rozšiřování NATO začalo vstupem Maďarska, Polska a ČR (1999). Tyto země ležely stále daleko od ruských hranic; Rusko protestovalo, leč bezvýsledně. Další kolo rozšíření 2004: Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko, Slovensko, Litva, Lotyšsko, Estonsko. To už bylo Rusko naštvané, hodnotil Sachs. Vnímalo to jako porušení poválečného uspořádání dohodnutého po sjednocení Německa, šlo o zásadní zradu USA. A Putin řekl: Zastavte, dost!
Operace svržení režimu
Sachs podtrhl, jak se v mainstreamu v dnešní době tyto zásadní události vysvětlují nedostatečně a chybně, a poděkoval Assangemu za to, že řadu dokumentů usvědčujících USA vytáhl na světlo boží.
USA se rozhodly, že »Putin musí být svržen«, uvedl Sachs. »Tomu se říká operace svržení režimu. USA jich provedly přibližně sto. To je práce CIA. Vezměte to na vědomí, je to velmi zvláštní druh zahraniční politiky. Když se vám nelíbí druhá strana, snažíte se ji svrhnout, pokud možno tajně. Když ne tajně, tak otevřeně. A řeknete – oni jsou agresor, oni jsou Hitler…«
Sachs ještě před válkou na Ukrajině naléhal na americké špičky, aby se vyhnuly válce, která jistě nastane, rozšíří-li se NATO na Ukrajinu. Žádal, aby USA vyhlásily veřejně, že Ukrajina v NATO nebude. To však odmítly (o vstupu bylo rozhodnuto již v roce 1994). USA se chovají jednostranně dle svých »projektů«, bez spolupráce, provokují Rusko. »Nejhloupější myšlenkou NATO je politika otevřených dveří. NATO si myslí, že může kamkoli vstoupit. To není ani dětská geopolitika, to je nemyšlení,« hodnotí Sachs. Uvedl příklad obdobné situace: Co kdyby se Čína či Rusko rozhodly mít svou základnu na Rio Grande nebo kanadské hranici? »Pak by USA vyšilovaly a do 10 minut bychom měli válku!« Jediným řešením je neutralita Ukrajiny.
Sachs potvrdil, že v Turecku byla na jaře 2022 připravena dohoda, jež by ukončila ukrajinský konflikt, ale Ukrajina od ní jednostranně odstoupila, protože Zelenského přemluvil britský premiér Johnson. Ten měl prohlásit, že »jde o západní hegemonii, ne o Ukrajinu«. Sachs odsoudil hyenismus některých amerických politiků, kteří trousí, jak skvělé je vynaložení amerických peněz na ukrajinskou válku, »protože žádní Američané neumírají«.
Na závěr europoslance vyzval: »Nenechte americké úředníky řídit Evropu. Mějte evropskou zahraniční politiku. S Ruskem budete žít ještě dlouho, takže vyjednávejte s ním… Bombastika a rusofobie vaší bezpečnosti neprospívají, bezpečnosti Ukrajiny vůbec. Přispěly k milionu obětí na Ukrajině kvůli tomuto idiotskému americkému dobrodružství, na kterém jste se podepsali a pak se stali jeho hlavními fanoušky.«
(mh)
2 komentáře
No, v propadlišti dějin by mohli skončit také B ushové a linton.
Rusko je teroristický stát, který řídí masový vrah a válečný zločinec. Stejně jako Hitler i Putin skončí v propadlišti dějin.
Komentáře jsou uzavřeny.