Scholz opět vyměkl

od redakce

Situace v ukrajinském konfliktu se má podle některých politiků v brzké době změnit. Německo na nátlak spojenců, resp. USA, se rozhodlo, že nejenom povolí reexport tanků Leopard 2 ale také samo bude tyto tanky Ukrajině dodávat.

Německý Kancléř Olaf Scholz podlehl nátlaku USA, a přestože vývoz tanků původně nechtěl schválit, tak nakonec rezignoval, a  Německo tanky na Ukrajinu vyveze.

Nelze si nepřipomenout nedávnou kauzu Nord Stream 2 a tiskovou konferenci, na níž prezident Biden řekl v podstatě, že USA  tento plynovod zničí. Olaf Scholz, který byl pár metrů od něj, se nezmohl na jakýkoli odpor a jen němě souhlasil.

Začátkem týdne vyšlo najevo, že Poláci, kteří také tlačili na Německo s reexportem Leopardů, chtěli tyto tanky dodat i s vycvičenými posádkami. To by ovšem znamenalo přímé zatažení NATO do konfrontace s Ruskem. Ze zahraničního tisku však vyšlo najevo, že polští vojáci odmítli jít válčit za »Banderstán« a hromadně chtějí odejít do výslužby.

Současně s touto informací informoval Deník Wall Street Journal o dodávce amerických tanků Abrams, nicméně tato dodávka bude spíše symbolická a spíše v řádu jednotlivých kusů.

Dle vojenských analytiků se jedná spíše o gesto směrem k Ukrajině a na vývoj na bojišti nebude mít dovoz těchto zbraní vliv, už jen proto, že v současné chvíli není ukrajinská armáda dostatečně na výši, aby mohla tyto sofistikované zbraně obsluhovat, a hlavně dodávka tanků v tomto množství situaci na frontě vůbec nezmění.

Reakce Kremlu na rozhodnutí Německa je více než rozpačitá s tím, že se jedná pouze o umělé prodlužování konfliktu a marnou snahu  vysílit Rusko opotřebovávací válkou, a v neposlední řadě se jedná o zajímavou zbrojní zakázku.

(jac)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.