Sebevraždy dětí. Drsná čísla

od redakce

V loňském roce se v Polsku pokusilo o sebevraždu 1439 dětí nebo dospívajících, přičemž 127 z nich skutečně zemřelo. Oproti předchozímu roku tak země zaznamenala nárůst u sebevražedného chování mladých lidí o 77 procent!

Napsala to agentura PAP s odvoláním na novou zprávu iniciativy nazvané Život stojí za řeč, která se snaží pomáhat lidem se sebevražednými myšlenkami a také i příbuzným sebevrahů. »Podle Světové zdravotnické organizace připadá na každé úmrtí mladého člověka v důsledku sebevraždy zaznamenané v oficiálních registrech na 100 až 200 pokusů. Pokud budeme předpokládat, že tento poměr platí i pro Polsko, tak by se loni pokusilo vzít si život 12 700 až 25 400 lidí mladších osmnácti let,« upozornili autoři zprávy.

Obzvláště znepokojující je podle nich nárůst sebevražedného chování u dívek – policie loni zaznamenala o 101 % takových případů více než v uplynulém období. Přibylo i případů mladých Poláků, jejichž pokus o sebevraždu skončil smrtí, těch organizace registruje o 19 % více. Vychází přitom z oficiálních údajů. »Nikdy předtím jsme se s podobným jevem nesetkali. Obecně máme nárůst počtu pokusů o sebevraždu u dětí a mládeže, ač u chlapců není tak drastický,« řekla Lucyna Kiciňská z iniciativy Život stojí za řeč serveru Onet. »Ta čísla souvisí se stereotypy o genderových rolích. Když dívka projeví emoce, jsou velmi často podceňovány a málokdy to vede k tomu, že se jí dostane pomoci,« dodala.

Hodně se mluví o tom, že pandemie zhoršila duševní zdraví Poláků, a to ve všech věkových kategoriích. Podle Onetu však odborníci zdůrazňují, že situace týkající se nejmladších obyvatel země je ovlivněna problémy, které byly přítomny už dříve, jenže byly přehlíženy a bagatelizovány. Osamělost a emocionální vypětí během pandemie obtíže jenom prohloubily. Z grafů ve zprávě je patrné, že počet sebevražedných pokusů a úmrtí od roku 2012 neustále roste, výjimkou je pouze pokles v roce 2020 oproti roku 2019, podotkl polský zpravodajský server.

(čtk)

Přečtěte si další články

1 komentář

PetJednaLenin 15/02/2022 - 21:48

Podle vyšetřování měl brjanský poslanec ve svém domě ve městě Dyatkovo od července 2016 do dubna 2021 pohlavní styk s dívkami ve věku 13 až 16 let, které měly „hmotné životní potíže“, a zaplatil jim za to peníze. Teenageři ho za úplatu hledali a přivedli je kamarádky.
Poslanec natáčel sex s nezletilými na kameru mobilního telefonu maskovaný jako láhev a plechovka

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.