Šéf MAAE Grossi se chystá jednat v Kyjevě i v Moskvě

od redakce

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi odjede v nejbližších dnech k jednáním do Kyjeva a poté se vydá do Moskvy. Podle agentury TASS to dnes Grossi řekl v Arménii na setkání se studenty. Tématem jeho návštěvy v Kyjevě má podle ruské agentury být vytvoření bezpečnostní zóny kolem ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny, jejíž areál opakovaně čelil ostřelování a do níž ruská vojska přesunula svou techniku.

Grossi nevyloučil, že také znovu navštíví přímo Záporožkou jadernou elektrárnu, z jejíhož ostřelování se opakovaně navzájem obvinily Rusko a Ukrajina. Grossi byl na inspekci v jaderném zařízení už v září společně s dalšími odborníky z MAAE.

Elektrárna leží v Záporožské oblasti, kterou Moskva nově považuje za součást Ruska. Ruské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že elektrárna bude fungovat pod dohledem ruských úřadů, napsala agentura Reuters.

Jaderné zařízení už na začátku března po prudkých bojích ovládli ruští vojáci, stále ji ale obsluhuje ukrajinský personál a spravuje ji ukrajinská energetická společnost Enerhoatom. V září Enerhoatom z bezpečnostních důvodů odpojil poslední ze šesti reaktorů.

(čtk)

Přečtěte si další články

13 komentáře

Země bídy, zmaru a chlastu. Umíme terorizovat a ničit 07/10/2022 - 19:55

Rossija 1 odvysílala v hlavních zprávách reportáž o tom, že Ukrajinci bombardují Ruskem anektované obydlené oblasti poblíž válečné fronty.
Použila ale záběry na zničený dům v Záporoží na území ovládaném Kyjevem, který zničila ruská raketa.

miro 07/10/2022 - 17:36

Dneska má Putin kulaté narozeniny, přeji mu hodně zdraví,štěstí,pevné nervy aby mohl dotáhnout do konce svůj plán a ještě více pozvedl Rusko.Určitě nejsem sám kdo mu to přeje. Hodně zdraví,štěstí Vladimíre …….

Yurri Simon 09/10/2022 - 07:23

I já se připojuji s gratulací, a s přáním z celého, a nejenom mojeho srdce – CHCÍPNI, ZM%DE..!!!

Yurri Simon 06/10/2022 - 17:18

ruSSácká žebrota v akci… :))))

Ruští vojáci protestují. Nechtějí jít do války, nedostali totiž peníze.

Několik set ruských vojáků protestuje v Bělgorodu. Stěžují si na chaotický způsob mobilizace a to, že nedostali žádná razítka do vojenské knížky. Jejich bankovní karty jim navíc nefungují, nedostali přiděleny ani stany, a tak si museli vykopat zemljanky.

https://www.novinky.cz/diskuze/valka-na-ukrajine-rusti-vojaci-protestuji-nechteji-jit-do-valky-nedostali-totiz-penize-40410803

Yurri Simon 06/10/2022 - 15:46

O čem chce kdo jednat se zaSSranými ruSSáckými fašouny..???

Ukrajinci shromažďují další důkazy o tom, že se ruská armáda na okupovaných územích dopouštěla válečných zločinů. Obzvlášť šokující nález čekal ukrajinské vojáky a policisty ve vesnici Pisky-Radkivski v Charkovské oblasti. Okupanti po sobě v jedné z mučíren nechali krabici plnou zlatých či stříbrných zubních implantátů, které pravděpodobně předtím trhali z úst Ukrajincům. Ruská armáda rovněž čelí vážným podezřením, že vězně pohřbívala zaživa.

Tebe řdí ČT! 05/10/2022 - 20:49

Měli bychom dost plynu i ropy, nemuseli bychom se bát zimy a těch sr.aček, do kterých nás cpete!!!!

Yurri Simon 06/10/2022 - 15:45

Nažer se fazolí, a naprď si ten plyn do sáčků, kolaborante..!!!

Od Martínka 05/10/2022 - 20:40

Referendum a formální anexe ukrajinských území, které vyhlásily po roce 2014 samostatnost a nyní se připojují k Rusku, je faktickým završením ruské „speciální operace“. I když probíhají akce ukrajinské protiofenzivy, myslím si, že situace se blíží stavu, který Rusko predikovalo od počátku. Tedy že tato území budou vojensky obsazena, dobyta a začleněna do Ruska, míní dále Martínek.

Od Martínka 05/10/2022 - 20:39

Analytik a režisér David Martínek se ve svém komentáři rozepsal o dlouhodobá západní strategii zatlačování Ruska prostřednictvím proxy válek, nátlakových akcí a organizací barevných revolucí, která skončila reálně katastrofou, vojenským zásahem. Anexe čtyř nových území připojených k Rusku znamená územní zisk, odříznutý nástupní prostor pro námořní invazi z Černého moře a faktickou kontrolu Ukrajiny, napsal dále Martínek.

Jan Gavroch 05/10/2022 - 17:28

JE Dukoany postavili podle sovětského projektu a pod vedením Sovětů. Je odolná proti přímému zásahu atomovou bombou.. Sověti postavili Mochovce, JE v Bělorusku, staví JE v Maďarsku a ve spoustě míst Ruska bývalého SSSR.
Jak se ten sprostý zmetek odváží urážet Rusy a říkat, že Rusi nejsou schopni zajistit bezpečný PROVOZ té Záporožské elektrárny a že potřebují k zajištění bezpečného provozu POMOC nějakého Grosiho .Grosi zřejmě trpí napoleonským komplexem a patří na psychiatrii .

Jan Gavroch 05/10/2022 - 16:08

Vojáci sovětského svazu opustili území Varšavské smlouvy. okamžitě tato území okupovali kapitalisté z původního paktu NATO..
Vypadá to ,že Rafael Grossi je najatý kapitalisty, zejména z Británie a USA, na válku proti Rusku. Podle Grossiho a těch, kdo si ho najali, by byla t.zv. bezpečnostní zóna okamžitě obsazena vojáky Britanie a USA
Rusi si to jistě uvědomují a doufejme, že s agentem Britských a Usáckých kapitalistů, nebudou jednat.
– Nad Libyí byla vyhlášena BEZLETOVÁ ZÓNA – Britská, Francouzská, Usácká letadla tam létala , mrzačila a vraždila Lybijce, Lybijky i malé děti
– Grossi organizoval vstup agentů MAAE do jaderné elektrárny v Iránu. Některý z agentů se pokusil uložit do citlivého místa jaderné elektrárny, vysílačku pro navádění letadel. Iránci potom poslali agenty MAAE z Iránu ven.

Jan Gavroch 05/10/2022 - 21:06

Čtu DEZINFORMAČNÍ weby s příponou cn, du, ru, kp(korejská lidově demokratická republika), fr
občas i jiné.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.