Setkání na Zimních olympijských hrách dodalo novou vitalitu

od redakce

Večer 4. února byly v Pekingu oficiálně zahájeny 24. Zimní olympijské hry. Mezi mezinárodními hodnostáři, kteří se zúčastnili slavnostního zahájení, byl i ruský prezident Vladimir Putin, který dorazil, jak slíbil.

Během setkání mezi prezidentem Si Ťin-pchingem a prezidentem Vladimírem Putinem Si uvedl, že věří, že jejich „setkání na zimních olympijských hrách“ jistě vnese více vitality do čínsko-ruských vztahů. Je ochoten spolupracovat s prezidentem Putinem na podpoře neustálé přeměny vzájemné důvěry na vysoké úrovni mezi Čínou a Ruskem ve výsledky spolupráce v různých oblastech tak, aby byly účinně prospěšné oběma národům. Oba představitelé přezkoumali původní dohodu a projednali čínsko-ruské vztahy a řadu hlavních otázek souvisejících s globálním rozvojem a stabilitou. Jako nejdůležitější politický výsledek tohoto setkání obě strany vydaly Společné prohlášení o mezinárodních vztazích a globálním udržitelném rozvoji v nové éře.

Bylo to 38. setkání mezi Si Ťin-pchingem a Vladimirem Putinem od zvolení Si Ťin-pchinga čínským prezidentem v roce 2013. Je to také první offline setkání mezi těmito dvěma „starými přáteli“ od vypuknutí epidemie COVID-19. V únoru roku 2014 podnikl prezident Si na pozvání Putina zvláštní cestu do Ruska, aby se zúčastnil slavnostního zahájení Zimních olympijských her v Soči, oba představitelé se dohodli na „setkání v Pekingu v roce 2022“. Tato dohoda se již stala skutečností. Opakované „olympijské návštěvy“ svědčí o hlubokém přátelství mezi hlavami obou států a názorně odrážejí konotaci komplexního strategického koordinačního partnerství Číny a Ruska v nové éře.

“Čína a Rusko se zavázaly prohlubovat vzájemnou strategickou spolupráci a bok po boku chránit mezinárodní spravedlnost. Jde o strategické rozhodnutí, které má dalekosáhlý vliv na Čínu, Rusko a svět. Nebude otřeseno minulostí, přítomností či budoucností“, uvedl prezident Si. Jeho pevné prohlášení podpořil prezident Putin, který konstatoval, že Rusko považuje Čínu za svého nejdůležitějšího strategického partnera a stejně smýšlejícího přítele. Obě strany si navzájem vyjádřily pevnou podporu při ochraně svých klíčových zájmů a zopakovaly, že jakýkoli pokus poškodit čínsko-ruské zájmy a rozdělit čínsko-ruské vztahy je odsouzen k neúspěchu.

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.