Slovenská pravice se bojí voleb

od redakce

Slovensku po pádu prozápadní a proukrajinské vlády premiéra Eduarda Hegera hrozí změna zahraniční politiky, pokud se k moci dostanou strany s jinou orientací, mezi nimi sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Pro ČTK to řekl prezident bratislavského Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov.

Menšinové Hegerově vládě ve čtvrtek sněmovna vyslovila nedůvěru, zejména opoziční politici se pak vyslovili pro vypsání nových voleb. Směr-SD je podle průzkumů veřejného mínění druhou nejpopulárnější stranou v zemi. Je to dlouhodobá záležitost, Směr se v žebříčku politických stran nikdy hluboce nepropadl, strana se těší přízni voličů. »Hegerova vláda byla prozápadní, proevropská a proukrajinská, v dobrém smyslu slova. Existuje riziko, že v případě změny mocenských poměrů dojde ke korekci kurzu. Podmínkou pro to je, že vznikne vláda s odlišnou orientací,« obhajoval slovenskou pravici Mesežnikov. Podle analytika by takový vývoj mohl nastat, pokud by vedení země převzal Směr-SD. »Fico se v posledním období, zejména co odešel z pozice premiéra, stal proruským trollem. Zpochybňuje všechno, co souvisí s naší zahraniční politikou vůči Ukrajině,« nechal se slyšet Mesežnikov. A dodal, že šéf Směru-SD se například »vyslovil proti dodávkám zbraní na Ukrajinu, která čelí vojenské agresi Ruska«. Hegerova vláda naopak pomáhá Kyjevu i vojensky. Fico před čtyřmi lety rezignoval na funkci premiéra v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Jeho strana pak po »porážce« (skončila druhá s 13,9 % hlasů voličů) v posledních volbách z konce února 2020 odešla do opozice. Následně čelila rozkolu, kdy ze Směru-SD vystoupil expremiér Peter Pellegrini a další poslanci, kteří založili novou stranu Hlas-sociální demokracie. Ta je v zemi nejpopulárnější politickou stranou. Následuje Směr-SD.

Mesežnikov se obává i úspěchu hnutí Republika. Do něj dříve přestoupili z krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) jeho nynější předseda a europoslanec Milan Uhrík i několik poslanců sněmovny. Hnutí např. kritizuje Evropskou unii a Uhríkovi je vyčítáno, že řekl, že protiruské sankce více poškozují Evropu než samotné Rusko.

(ava)

Popiska k foto:

Eduard Heger, slovenský premiér vlády, která ve čtvrtek padla.

FOTO – ČTK/Ondřej DEML

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.