Smíšená manželství s Palestinci nemají šanci

od redakce

Izraelský parlament schválil zákon, který obnovuje zákaz udělení izraelského občanství Palestincům, kteří se přižení nebo provdají do rodin izraelských Arabů.

Zákon o občanství podpořily opoziční strany a také nacionalistická strana Jamina premiéra Naftaliho Bennetta.

Poprvé byl přijat v červenci roku 2003 s odůvodněním bezpečnostních problémů. Každoročně musel být na další rok prodloužen, loni v červenci se ale tehdy nové Bennettově vládě zákon prodloužit nepodařilo.

Ministryně vnitra Ajelet Šakedová, která je členkou Jaminy, ke čtvrtečnímu hlasování řekla, že se »díky kombinaci sil koalice a opozice podařilo dospět k významnému výsledku a posílení Izraele coby židovského státu«.

V Knesetu, tedy v izraelském zákonodárném orgánu, chybělo při hlasování několik desítek poslanců nejsilnější strany Likud bývalého premiéra Benjamina Netanjahua. Podle AFP nechtěli v hlasování podpořit vládu. Likud je sice nejsilnější parlamentní stranou, ale protože se po volbách Netanjahuovi nepodařilo získat dost spojenců do koalice, je nyní v opozici. Několik skupin ochránců lidských práv chce, aby o kontroverzním zákonu rozhodl nejvyšší soud. Normu označují za rasistickou.

O izraelské občanství se hlásí palestinští partneři izraelských Arabů, kteří tvoří ve více než devítimilionovém Izraeli zhruba pětinu obyvatel. Jsou potomky Palestinců, kteří neodešli po založení Izraele v roce 1948 do zahraničí.

Zákon z roku 2003 nedovoloval Palestincům ze Západního břehu Jordánu ani z Pásma Gazy, kteří se ožení nebo provdají za izraelského občana, získat automaticky izraelské občanství a trvalý pobyt v Izraeli. Když loni v červenci zákon v parlamentu neprošel, muselo se pak o každé žádosti o občanství rozhodovat individuálně. Tehdy na vyřízení čekalo na 15 000 lidí.

Do roku 2003 mohli Palestinci, kteří vstoupili do manželství s Izraelcem – většinou z řad izraelských Arabů – žádat po sňatku o trvalý pobyt a o občanství. Zákon z roku 2003 se nevztahuje na jiné cizince, pro něž zůstala praxe možnosti získat po sňatku občanství i stálý pobyt platná. 

(Afri, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.