Soud se odvoláním Assangea nezabýval

od redakce

Britský nejvyšší soud se v pondělí odmítl zabývat odvoláním zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assangea proti rozhodnutí o jeho vydání do Spojených států amerických, kde má čelit obvinění ze špionáže. V USA mu v případě odsouzení hrozí až 175 let vězení za zveřejnění tajných dokumentů o amerických vojenských misích v Afghánistánu a Iráku, informují tiskové agentury.

Vrchní soud v Londýně v lednu rozhodl, že Julian Assange se může odvolat k britskému nejvyššímu soudu. Ten se ale v pondělí odmítl jeho případem zabývat, protože »nevznesl žádný sporný právní bod«. O případném vydání tak rozhodne britské ministerstvo vnitra. Rozhodnutí podle mínění agentury AP a ČTK zřejmě ve Velké Británii zcela vyčerpalo Assangeovy právní možnosti, aby se vyhnul soudnímu procesu ve Spojených státech. Padesátiletý Australan však stále může usilovat o to, aby se jeho případ dostal k Evropskému soudu pro lidská práva. Assange se také ještě může pokusit napadnout případné rozhodnutí o své extradici, které vydá britské ministerstvo vnitra.

Odhalil špínu

Americká justice hodlá Juliana Assangea soudit na základě obvinění ze špionáže. Podle amerických vyšetřovatelů Assange společně s americkou bývalou armádní analytičkou Chelsea Manningovou ukradl a zveřejnil tajné dokumenty týkající se amerických vojenských misí v Afghánistánu a v Iráku, a ohrozil tak prý životy informátorů pracujících pro Američany. Stoupenci Assangea ho naopak považují za investigativního novináře, který veřejnosti přinesl důležité informace o válečných zločinech a skrývané špinavé politice Washingtonu. Assange už strávil přes dva roky v londýnské věznici s nejvyšší ostrahou Belmarsh.

Cesta do tmy

Londýnský soud původně začátkem ledna loňského roku rozhodl, že Juliana Assangea do »demokratických« Spojených států amerických s ohledem na jeho duševní zdraví nevydá. Spojené státy však lékařské zprávy napadly a u soudu s odvoláním uspěly. Cestu k Assangeovu vydání do USA loni v prosinci otevřel britský odvolací soud.

(ava)

Přečtěte si další články

1 komentář

jmm 16/03/2022 - 11:07

“Špína” bolí….

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.