Španělé odmítají vysoké ceny paliv

od redakce

Ve Španělsku devátým dnem stávkovala část dopravců, kteří tak protestují proti růstu cen pohonných hmot. Stávka podle listu El País už způsobuje problémy v zásobování v některých regionech a odvětvích, zejména jde o rozvoz čerstvých potravin, jako mléka, ryb, ovoce, zeleniny i paliv. Nespokojenost také vyjádřilo v Madridu na 200 000 zemědělců. Přijeli demonstrovat z celé země, i s traktory.

Nedělní demonstrace v metropoli Madridu se podle organizátorů účastnilo na 200 000 lidí. Cílem manifestace bylo upozornit na problémy venkova. Demonstranti protestovali také proti růstu cen pohonných hmot a dalších svých nákladů. Po vládě požadují urgentní plán řešení problémů venkova, které zhoršilo nebývalé sucho. Farmáři vyjádřili obavy z dalšího zvyšování životních nákladů v souvislosti s konfliktem na Ukrajině a protiruskými sankcemi. Někteří kvůli tomu požadují rovněž změny ve společné zemědělské politice Evropské unie.

Stávkovat chtějí další asociace

Stávka části silničních nákladních dopravců trvala už devátý den. Začalo ji menší sdružení, nyní již ale stávkou pohrozily další asociace, pokud vláda proti růstu cen pohonných hmot nezasáhne. Ministryně hospodářství Nadia Calviňová, ministryně dopravy Raquel Sánchezová a ministryně financí María Jesús Monterová jednají kvůli možným opatřením s národním sdružením silničních dopravců (CNTC). Stovky řidičů kamionů pomalou jízdou zdržovaly dopravu na okrajích Madridu, stovky dalších stejně protestovaly v Seville, Valencii či Barceloně. Silniční tahy do jihošpanělské Córdoby několik hodin pomalou jízdou blokovalo na 570 kamionů, píše deník El Mundo. Na 300 kamionů pomalu jelo také ve Valladolidu.

Zasaženi jsou i rybáři

S problémy se potýkají rybáři, kteří podle listu El País prakticky v celém Španělsku přestali vyplouvat na moře lovit ryby, mj. proto, že z přístavů vázne kvůli stávce jejich odvoz, ale také kvůli růstu cen paliv pro jejich lodě. Vyplouvat nebudou do středy, kdy má jejich národní svaz jednat s ministrem zemědělství Luisem Planasem. Podle asociace automatických čerpacích stanic (Aesae) stávka dopravců začíná ovlivňovat i zásobování těchto benzinek, zejména v Andalusii či ve Valencii. Vyvolala i větší nákupy v některých supermarketech.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.