Stane se Čína lídrem světového polovodičového průmyslu?

od redakce

Sektor výroby mikročipů roste v Číně rychleji než kdekoliv jinde na světě. Přispěly k tomu sankce, které Spojené státy uvalily na místní technologické giganty, od firmy Huawei Technologies až po firmu Hikvision, které zvýšily zájem o domácí výrobky.

Podle údajů agentury Bloomberg pochází 19 z 20 nejrychleji rostoucích firem čipového průmyslu za poslední čtyři čtvrtletí z Číny. Loni jich bylo osm. Přední čínští dodavatelé designového softwaru, procesorů a zařízení důležitého pro výrobu čipů zvyšují tržby několikanásobně rychleji než globální lídři Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) nebo ASML Holding. Tento prudký růst ukazuje, jak napětí mezi Washingtonem a Pekingem mění celosvětový polovodičový průmysl, jehož hodnota činí 550 miliard USD (12,9 bilionu Kč). Odvětví hraje důležitou roli prakticky ve všem, od obrany až po nástup budoucích technologií, jako jsou umělá inteligence či autonomní automobily. V roce 2020 začaly Spojené státy omezovat prodej americké technologie firmám, jako je Semiconductor Manufacturing International a Hangzhou Hikvision Digital Technology, čímž úspěšně omezily jejich růst. Na druhé straně ale také podnítily rozmach výroby a dodávek čipů v Číně.

Sankcemi se USA střelily do vlastní nohy

Cena akcií firem, jako je například Cambricon Technologies, se z letošního minima více než zdvojnásobila a podle analytiků má stále prostor k růstu. Očekává se, že Peking v rámci snahy obejít americké sankce spustí miliardové investice do tohoto sektoru pomocí programů, které mají podpořit a financovat národní technologické šampiony a nákupy čínských produktů. Růst čínských firem přilákal také pozornost některých nejvybíravějších klientů. Například Apple zvažoval, zda si jako dodavatele paměťových čipů pro své iPhony nevybere firmu Yangtze Memory Technologies.

Základem ambicí Pekingu byla v roce 2021 snaha odpoutat se od geopolitického rivala a dovozu čipových sad za více než 430 miliard USD. Objednávky zařízení pro výrobu čipů ze zahraničí loni stouply o 58 procent, a to hlavně díky tomu, že místní továrny rozšiřovaly kapacitu, ukazují údaje poskytnuté průmyslovým svazem Semi. To podpořilo místní podnikání, takže celkové tržby čínských výrobců a designérů čipů loni stouply o 18 procent na rekordních více než bilion jüanů (3,5 bilionu Kč), uvádí Čínský svaz polovodičového průmyslu. Čínským výrobcům čipů nahrává také přetrvávající globální nedostatek čipů, který omezuje výrobu největších světových výrobců automobilů a spotřební elektroniky. To pomáhá čínským firmám dostat se na mezinárodní trhy.

Raketový růst

Největší smluvní výrobci čipů SMIC a Hua Hong Semiconductor udržovali výrobu v šanghajském závodě v téměř plném provozu i v době, kdy nejhorší pandemie nemoci covid-19 paralyzovala továrny a dopravu po celé Číně. Společnost SMIC nedávno oznámila, že čtvrtletní tržby zvýšila o 67 procent, čímž překonala větší konkurenty GlobalFoundries a TSMC. Tržby Shanghai Fullhan Microelectronics stouply v průměru o 37 procent a tržby firmy Primarius Technologies, která vyvíjí návrhářské nástroje, se v posledních čtyřech čtvrtletích v průměru zdvojnásobily. Pokud se nechají stranou obavy o dlouhodobou ziskovost čínských firem, není podle analytiků pochyb, že razantní budování kapacit čínských firem posílí v celosvětovém měřítku jejich působnost.

FOTO – ČTK

Přečtěte si další články

17 komentáře

pan Straka 23/06/2022 - 23:27

1918-45. severní Kavkaz se snaží opustit #ruský kolonialismus. Moskva pořádá etnické násilí a invaze, aby ho ‚zastavila‘. masové etnické čistky a deportace v následujících dvou desetiletích zabily statisíce lidí.
ATD ATD ATD, PRO FRONDA

Míla 23/06/2022 - 23:32

Pane Strako, co Kamcatka a
Cukotka?

pan Straka 23/06/2022 - 23:25

1917-24. Gruzie se snaží opustit #ruský kolonialismus. Moskva pořádá etnické násilí a invaze, aby ho ‚zastavila‘. více než 15 000 popravených a 20 000 deportovaných při etnických čistkách Gruzínců

pan Straka 23/06/2022 - 23:24

1917-20. Ázerbájdžán se snaží opustit #ruský kolonialismus. Moskva vyrábí padělky o masových vraždách a invazích, „aby zastavila násilí“. desetitisíce zabitých.
1917-20. Arménie se snaží opustit #ruský kolonialismus. Moskva vyrábí padělky o masových vraždách a invazích, „aby zastavila násilí“.

pan Straka 22/06/2022 - 22:18

1900. #Ruský kolonialismus genocida čínských a jiných domorodých národů Dálného východu. když se Moskva vyděsila, že protikoloniální boxerská vzpoura bude inspirovat asijský lid kolonizovaný v Rusku, povraždila tisíce a deportovala desítky tisíc

fronda 22/06/2022 - 23:46

Ano, za cara to bylo hrozné. Proto přišla Velká říjnová socialistická revoluce, která dala dříve zotročeným národům bývalého impéria svobodu.

pan Straka 23/06/2022 - 23:19

To je na jednusku z historickeho marxismu leninismu.
Pridame neco ze sovetskeho Kavkazu.

panucetni 22/06/2022 - 22:13

Čínská ekonomika ve výši 18 bilionů dolarů je nyní 10krát silnější než ruská.
Peking pravděpodobně nakoupí alespoň nějakou ropu odkloněnou z Evropy, ale pouze s výraznou slevou.
Rusko vyžaduje čínskou spolupráci ve všem, od součástí letadel po měnové swapy.
Na rozdíl od vzoru studené války bude Rusko mladším partnerem silnější Číny.
“Problém je však v tom, že všechny karty v jednáních drží Čína,“

fronda 22/06/2022 - 23:40

A to je správné, to nám vyhovuje, ukazuje to nadřazenost socialistické ekonomiky nad kapitalistickou.

rozvědčík 22/06/2022 - 17:23

„Rusové hromadně nakupovali levné čínské pneumatiky s malou výdrží. I to je jeden z důvodů, proč se onen dlouhý konvoj severně od Kyjeva zastavil. Mimochodem taková úsměvná drobnost – Google Maps už tento konvoj popisují jako dopravní zácpu,“.

,毛泽东 22/06/2022 - 15:13

🥢 1
„Ti, co páchali zvěrstva, násilně útočili, ničili, rabovali a zapalovali, jsou především bývalí nenapravení vězni, houfy politických výtržníků, zbytky Bandy čtyř a jiná spodina společnosti. Stručně řečeno se jedná o reakcionáře, kteří chovají hlubokou zášť vůči Komunistické straně a socialistickému systému,” psala stranická média.

fronda 22/06/2022 - 23:44

Schválně zkusme porovnat, o kolik procent vzrostla ekonomika od roku 89 v ČLR a ČR. O dalších bývalých socialistických zemích včetně SSSR ani nemluvě. A kolik kde zahynulo lidí v důsledku různých válek atd.

,毛泽东 22/06/2022 - 15:12

🥢 2
„Mezi 4:30 a 5:30 ráno 4. června, kdy vojáci stanného práva čistili náměstí Tchien-an-men, rozhodně nezabili žádného studenta ani civilistu. Vojenská vozidla nikoho nepřejela.”

,毛泽东 22/06/2022 - 15:11

🥢 3
„Naše štěstí spočívá v tom, že dosud mezi námi žijí staří soudruzi zocelení podobnými bouřemi, a těm bylo od počátku jasné, o co jde. To oni nás podporovali v úsilí přijmout energická opatření. (…) Kdybychom neměli oporu v tolika osobnostech z řad starých soudruhů naší strany, těžko bychom určovali dokonce i to, jaký charakter události mají.“

jmarek3 22/06/2022 - 14:42

🚀 1
Teroristický útok ze západních hranic.” Co je známo o útoku dronem na Novošachtinskou ropnou rafinerii
Rafinérie v Novošachtinsku potvrdila, že požár elektrárny vznikl po útoku dvou UAV.
GAZETA

jmarek3 22/06/2022 - 14:42

🚀 2
Požár vypukl v továrně na ropné produkty v Novošachtinsku v Rostovské oblasti po útoku dvou bezpilotních letounů, které přiletěly „ze západní hranice Rostovské oblasti,“ uvedla tisková služba samotného podniku. Společnost incident považovala za teroristický útok.

fronda 23/06/2022 - 00:27

Jinými slovy, americký režim se svými satelity podporuje teroristy.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.