Staronový prezident Francie Macron byl uveden do funkce

od redakce

Staronový francouzský prezident Emmanuel Macron byl v Elysejském paláci slavnostně uveden do funkce. Čtyřiačtyřicetiletý Macron se po dvou desetiletích stal první hlavou státu, které se podařilo obhájit mandát. Ve druhém kole dubnových voleb vyhrál stejně jako před pěti lety nad krajně pravicovou političkou Marine Le Penovou.

“Z důvěry francouzského lidu se velice těším, je pro mě zavazující,” prohlásil Macron v inauguračním projevu, v němž také vyjmenoval své priority. “Bude třeba rezolutně jednat, jménem Francie i Evropy. Je třeba jednat tak, aby nedošlo k další eskalaci ukrajinské krize, podpořit demokracii a odvahu. Musíme vybudovat nový evropský mír,” nechal se slyšet.

Pokud jde o vnitřní politiku, slíbil staronový prezident transformaci zdravotnictví i školství, zjednodušení pravidel pro investování, boj za rovné postavení žen a mužů či za životní prostředí. “Slibuji, že jim předám planetu, která bude lepší k životu, a Francii, která bude lepší a silnější,” vzkázal dalším generacím v proslovu, který v sále poslouchala i dvojice jeho předchůdců Nicolas Sarkozy a François Hollande.

Mezi dalšími více než 450 hosty byl francouzský premiér Jean Castex i čtyři jeho předchůdci, mnoho volených představitelů, hlavy úřadů, univerzit i církví. Ke konci slavnosti vyšel Macron do palácové zahrady, kde za zvuku státní hymny Marseillaisy stanul před vojáky. Jak velí tradice, z pařížské Invalidovny bylo vypáleno 21 ran z děla.

Pod zlatým leskem paláce pozdravil Macron i některé zasloužilé sportovce, rodiče učitele Samuela Patyho, kterého v roce 2020 zavraždil radikální islamista, vdovu po prvním lékaři, který zemřel po nákaze koronavirem, a další.

Slavnostní uvedení do funkce v Elysejském paláci však neznačí začátek nového Macronova pětiletého období, jeho současný mandát vyprší až ve středu 13. května o půlnoci.

Macronovi se sice podařilo dobýt Elysejský palác, nyní však podle pozorovatelů musí sjednotit rozdělené Francouze. Volby zákonodárců v zemi, v níž mnoho lidí pro Macrona hlasovalo jen jako pro “menší zlo”, se totiž uskuteční už v červnu. Bez parlamentní podpory by prezident nebyl schopný prosazovat klíčové reformy.

I proto tento týden Macronova strana oznámila, že za účelem volebního vítězství uzavřela koalici se dvěma centristickými uskupeními a změnila jméno z Republika v pohybu (LREM) na Obnova (Renaissance). Ve Francii se ale formuje i levicová koalice, která chce být protiváhou k Macronovi. Lídrem rodícího se partnerství je Nepodrobená Francie (LFI) a její šéf Jean-Luc Mélenchon. Do koalice s ním půjdou socialisté nebo ekologická strana.

Když se Macron v roce 2017 stal poprvé hlavou státu, převzal úřad jako osmý a zároveň nejmladší prezident Francie v éře páté republiky. Předtím byl ministrem hospodářství v socialistické vládě Françoise Hollandea. Než vstoupil do politiky, pracoval jako investiční bankéř. Od roku 2007 je ženatý s bývalou učitelkou francouzštiny Brigitte, která je o 25 let starší než on.

tk)

Přečtěte si další články

6 komentáře

PetJednaLenin 08/05/2022 - 20:19

BOLSEVICI JE TO JASNE

Vstali z pekla, aby nás zničili.” Fašisté, Američané, všichni, kdo jsou proti Rusům.” Z Moskvy informujeme o tom, jak Kreml využívá Den vítězství k posílení podpory své ofenzívy na Ukrajině.

Jsme CR soucasti NATO, cili belzebubove fasiste naciste,je to vsude na verejnosti videt. Jak s tim tady muzete zit? Alespon 1 z vas vemte nohy na ramena

PetJednaLenin 08/05/2022 - 19:24

BOLSEVICI PRAVDU!

Rusové totiž 9. května slaví něco jiného než my. Nazývají to Velkou vlasteneckou válkou a ta pro ně začala teprve přepadením Sovětského svazu 22. června 1941 nacistickým Německem. To bylo jejich spojencem a při útoku na Polsko, kterým světová válka téměř o dva roky dříve začala, mu kryli záda.

O tom se ale v současném Rusku mluvit nesmí. Vítězství. Sovětské Rusko v roce 1945 vyhnalo z Československa německé nacisty proto, aby nás ovládalo místo nich. Od té doby byly oslavy 9. května, organizované režimem, nikoli projevem vděčnosti za osvobození, ale výrazem oddanosti vládnoucích komunistů tomu, kdo právě seděl v Kremlu.

Martin Volný 09/05/2022 - 20:25

Vybrali jsme si sami, až po roce 48, kdy vyhráli komunisté volby, lidé je volili i pod vlivem proběhlé vlastenecké války a Mnichovské zrady na ší armády. Na Slovensku vyhrála nekomunistická strana, SSSR to neovlivnil. Válka začala v Mnichově, kde nás v roce 1938 vydali západní mocnosti Německu a Hitlerovi a v roce 39 obsadil i s naším zbrojním průmyslem, který mu dal sílu k válce. Na to tvoje trvalá agitace nácků vylezlých z děr nic nezmění. Stejně agituješ i v JN.

jmm 08/05/2022 - 17:11

Že by i staré koště dobře metlo – no uvidíme!

PetJednaLenin 08/05/2022 - 16:53

BOLSEVICI, VZPOMINAME S TASS

21.2. Rusko je připraveno ukázat, co znamená skutečná dekomunizace pro Ukrajinu – Putin
24.2. Peking říká, že Rusko nepotřebuje vojenskou podporu Číny v operaci na Ukrajině
25.2. Západ kryl zločiny kyjevského režimu, které vedly k ukrajinské tragédii, říká Lavrov
25.2. Hlavní střety ruské armády na Ukrajině jsou s neonacisty – Putin
26.2. Ruské jednotky provedly přesný raketový útok na ukrajinskou vojenskou infrastrukturu
26.2. Zelenskyj spěšně uprchl z Kyjeva, tvrdí předseda ruské Státní dumy
26.2. Ruské jednotky vítaly vlajkami v ukrajinském Melitopolu
26.2. Obytná budova v Kyjevě zasažena raketou protivzdušné obrany – ruského ministerstvo obrany
28.2. Ukrajinskou krizi vyvolalo přehlížení zločinů neonacistů ze strany Západu – vyslanec při OSN
28.2. Jižní Kurily okupované Ruskem, tvrdí představitel japonského ministerstva zahraničí
28.2. Evropská unie uzavřela vzdušný prostor Rusku — dokument

PetJednaLenin 08/05/2022 - 14:49

O historii VALEK, MASAKRU A ETNICKYCH CISTEK, rozpoutanych SSSR a carskym i soucasnym RUSKEM.

Prosím všechny, přečtěte si toto vlákno ⬇️.

Pro mě otevření očí, co se děje na #Ukrajině – a pro #ruský kolonialismus obecně. Zdá se, že je to nekonečný příběh, o kterém jsem osobně věděl tak málo… Děkujeme Maksym Eristavi za tuto kompilaci! TWITTER @MaksimEristavi ; #RussianColonialism

KAZDY ROK DATUM, AKCE/ ZLOCIN, POPIS, FOTKY, ODKAZ NA WIKIPEDII 😱🇨🇳

Vyborny je i Kamil Galeev @kamilkazani – JAK FUNGUJE RUSKY politicky, vojensky a obchodni system 🧸📉

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.