Stav nouze v Brazílii!

od redakce

Kvůli záplavám a sesuvům půdy způsobeným intenzivními dešti, které zasáhly v úterý večer místního času brazilské město Petrópolis nedaleko Ria de Janeiro, zemřelo nejméně 44 lidí.

Počty obětí stále rostou v souvislosti s tím, jak záchranné týmy prohledávají zničené části města. Informoval, zpravodajský server G1. Radnice města, které je i oblíbeným cílem turistů, vyhlásila stav nouze.

Guvernér státu Rio de Janiero Cláudio Castro novinářům řekl, že město Petrópolis vypadá »skoro jako po válce«. Podle předběžné bilance bylo zničeno na dvě stě domů. Silnice jsou zaplavené bahnem a velká část tohoto třistatisícového města je bez elektřiny, někde jsou přerušeny i dodávky pitné vody. Několik stovek lidí našlo útočiště ve školách. S odstraňováním trosek pomáhá hasičům na 400 vojáků.

Podle meteorologické agentury MetSul v úterý v Petrópolisu spadlo za méně než šest hodin 260 milimetrů srážek, což je více, než tam naprší v průměru za měsíc. Největší hodinový rekord byl 125,8 milimetrů ve čtvrti Alto da Serra, uvedl server G1. Centrum města se během pár hodin ocitlo pod vodou, silný proud vláčel po ulicích auta, stromy i zbytky staveb.

Pomoc městu slíbil i brazilský prezident Jair Bolsonaro, který je na návštěvě Ruska. »Vrátím se v pátek. A i když jsem daleko, slibuji, že pomůžeme potřebným. Kéž Bůh utěší rodiny obětí,« napsal Bolsonaro na Twitteru.

Solidaritu lidem v postižené oblasti vyjádřilo na sociálních sítích i několik fotbalových klubů z Ria, které vyhlásily sbírku na pomoc městu.

Petrópolis leží v hornaté oblasti asi 70 kilometrů severně od Ria de Janeiro. Město, které má asi 300 000 obyvatel, v 19. století sloužilo jako letní sídlo brazilských císařů a aristokracie, a přezdívá se mu proto Císařské město.

(čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.