Světová média k dopadům antivaxerské kampaně v ČR

od redakce

Světová média si všímají nedávného úmrtí české folkové zpěvačky Hany Horké na COVID-19. Upozorňují zejména na slova jejího syna Jana Reka, podle něhož zemřela po záměrné nákaze sebe sama. Zpěvačka kapely Asonance zemřela ve věku 57 let.

Hana Horká nebyla proti covidu očkovaná a na sociálních sítích uvedla, že se zotavuje poté, co se jí podařilo chytit koronavirus. O dva dny později zemřela, připomíná na svém webu BBC, která hovořila se zpěvaččiným synem. Ten britské veřejnoprávní stanici potvrdil, že jeho matka se nakazila úmyslně, když se přes Vánoce infikovali on i jeho otec, kteří jsou ale oba plně vakcinováni.

Udusila se

Zpěvačka se chtěla nakazit, aby byla méně omezena v pohybu, sdělil Rek BBC. Tato stanice rovněž připomíná slova jeho matky, která na Facebooku dva dny před smrtí oznámila, že chorobu prodělala a že se zotavuje. »Takže bude divadlo, sauna, divadlo, koncert, sauna,« napsala. V neděli 16. ledna umělkyně podle svého syna řekla, že se cítí lépe a oblékla se na procházku. Pak ji ale začala bolet záda, a tak si šla lehnout, popisuje BBC. »Asi za deset minut bylo po všem. Udusila se,« popsal stanici její covidový průběh Rek.

Zpěvaččin syn podle BBC zdůraznil, že jeho matka prý přímo nevěřila bizarním konspiračním teoriím o vakcínách.To je ale trochu v rozporu s tím, jaké antivaxerské statusy na sociální síti Horká za života sdílela. Řekl také, že se nyní snaží o okolnostech smrti své matky veřejně hovořit proto, aby přesvědčil ostatní k očkování.

Některá další média, jako je francouzská agentura AFP či britský bulvární deník Daily Mail rovněž připomínají, že Rek ze smrti matky de facto některé české odpůrce očkování nejprve obvinil. Ti ji podle něj přesvědčili, aby se nenechala vakcinovat. »Vím přesně, kdo za jejími názory stojí. Rok jsem to měl na talíři. Je smutné, že věřila víc cizím lidem než vlastní rodině,« cituje Reka AFP.

V podobném duchu o smrti Horké informují podle ČTK i další média, jako například španělský El País, francouzské Le Figaro, německé servery Stern, Der Tagesspiegel, rakouský web Heute, italská stanice Sky TG24, maďarský web 24.hu, ale i mexický zpravodajský portál El Universal a brazilský Globo, které se odkazují na Rekův rozhovor s webem iRozhlas.cz.

(rj)

Přečtěte si další články

2 komentáře

fronda 25/01/2022 - 00:53

Fungování buržoazních médií je až úchylné. 36 tisíc zbytečně zemřelých přejdou mlčením, ale kvůli jedné zpěvačce (slyšel o ní někdy někdo?) se strhne mela.

Milan Antal 25/01/2022 - 11:17

Nuž, ide o veľký biznis, tomu kapitál podriaďuje aj médiá. Je vôbec otázne, či sa Horká nakazila schválne sama, alebo sa nakazila pri starostlivosti aj o infikovaného syna Celý prípad stojí len na postoji jej syna. A ten “slávne” médiá preberajú ako daný, hoci môže byť účelový.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.