Tajemník OSN jednal v Moskvě

od redakce

OSN má maximální zájem na vyhlášení příměří na Ukrajině v nejbližší době, uvedl generální tajemník OSN António Guterres (na snímku) v Moskvě. V ruské metropoli se setkal s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a prezidentem Vladimirem Putinem. Udělá vše, aby konflikt skončil.

»Máme maximální zájem, aby vznikly podmínky pro efektivní dialog, pro co nejrychlejší klid zbraní a nastolení míru,« prohlásil podle TASS při setkání s Lavrovem. »Situace okolo Ukrajiny se stala katalyzátorem četných problémů, které se v posledních desetiletích hromadily v euroatlantickém prostoru,« prohlásil Lavrov. Doplnil, že situace na Ukrajině je důsledkem neomezeného rozšiřování NATO, a ujišťoval, že Rusko má zájem o spolupráci OSN při pomoci civilnímu obyvatelstvu. »Jsme velice vděčni generálnímu tajemníkovi a jeho týmu za pochopení, že je nezbytné posuzovat situaci na Ukrajině a okolo ní ne izolovaně od procesů a tendencí na světové scéně, které ne vždy odpovídají principům zakotveným v Chartě OSN,« uvedl ministr. Rusko má zájem na diplomatickém řešení konfliktu prostřednictvím rozhovorů s Kyjevem, ale na nějaké zprostředkování v rozhovorech je podle něj příliš brzy. Zapochyboval, zda rozhovory dospějí k nějakému výsledku, pokud se Ukrajina bude dále držet své linie. Rusko stále čeká na ukrajinskou odpověď na své návrhy, předané před deseti dny, doplnil.

OSN žádá o 2,25 miliardy dolarů (51 mld. Kč) na nezbytnou humanitární pomoc postiženým Ukrajincům. Částka je více než dvojnásobná proti původnímu odhadu, který OSN zveřejnila v březnu. Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí potřebuje akutní pomoc bezmála devět milionů lidí. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky odhadl, že počet uprchlíků z Ukrajiny se může zvýšit na 8,3 milionu.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

10 komentáře

fronda 28/04/2022 - 00:30

Západ spíš vyzbrojuje kyjevskou fašistickou diktaturu, než aby pomáhal Ukrajincům.

miro 27/04/2022 - 17:08

Myslím že už řadě lidem dochází že s tou Ukrajinou je to jiné než nám prezentuje vládní proud našich debilů+EU+USA. V Maďarsku vzrostli mzdy za rok o 31% a co u nás ?! Hlavně že blokli nepohodlné weby – demokracie jak vyšitá.To máme málo problému s vlastními cikány tak si ještě nataháme i s nemocemi z Ukrajiny. Už aby Rusko vyčistilo Ukrajinu od fašistu a čekám až polezou krysy z děr v Mariupolu a začnou zpívat.

hogo fogo 27/04/2022 - 16:44

Účet v rublech už si otevřelo deset evropských odběratelů ruského plynu a čtyři z nich za plyn zaplatili způsobem, který začal vyžadovat Kreml. S odkazem na svůj zdroj to uvedla agentura Bloomberg.

https://www.newstream.cz/money/ctyri-kupci-z-evropy-uz-za-plyn-plati-v-rublech-rakousko-vyvraci-ze-je-mezi-nimi

hogo fogo 27/04/2022 - 16:13

(převzato)

Lukáš Kovanda: Připravte se, plná nádrž může stát nehorázný balík.

27.4.2022

Polsko, Bulharsko přichází o ruský plyn. Další na řadě je pravděpodobně Itálie. Pokud se celá EU odpojí od ruského plynu, bude litr benzinu či nafty v Česku stát minimálně 60 korun.

Do Polska a Bulharska ve středu přestal téct ruský plyn. Dochází tak k zásadnímu zlomu ve vývoji energetické situace EU v souvislosti s ukrajinskou válkou. Rusko dává zřetelně najevo, že bude dále hrotit situaci. I za cenu svých vlastních ztrát. Polsku loni dodalo 9,9 miliardy metrů krychlových plynu, Bulharsku 3,3 miliardy.

Klíčovou otázkou ale je, zda Rusko přistoupí k vypnutí plynu také dalším zemím, zejména Německu. Nejen proto, že Německo představuje nejsilnější ekonomiku EU, ale též proto, že právě přes Německo proudí ruský plyn do Česka.

Plná nádrž? Přes tři tisíce!

Co se bude dít, když k vypnutí plynu Německu dojde? Náš západní soused spadne do recese. Jeho ekonomika by se letos propadla o takřka dvě procenta. Vyplývá to propočtů Bundesbanky, zveřejněných minulý týden. Cena ropy Brent by podle ní v případě zastavení dodávek plynu, ropy a uhlí do EU vylétla až nad 170 dolarů za barel. Takže pohonné hmoty by se v Česku prodávaly minimálně za 60 korun na litr.

https://www.newstream.cz/nazory/lukas-kovanda-pripravte-se-plna-nadrz-muze-stat-nehorazny-balik?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Václav 27/04/2022 - 13:31

OSN je instituce totálně ve vleku USA,jinak řečeno,pouze další lokaj.Pokud bude něco řešit,tak jen v zájmu USSA!!

Yurri Simon 27/04/2022 - 09:20

Cena železa na Ukrajině jde prudce dolů – už ani něvědí, co mají s těmi hromadami ruSSáckého šrotu dělat.. :))

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/video-ukrajinska-jednotka-zneskodnila-za-par-minut-ctyri-rus/r~08a63920c55d11eca0d8ac1f6b220ee8/

jmm 27/04/2022 - 10:17

“San Simeon,ca”- šroťáckej nácku
Sklaplo, že-šrot došrotovny jen na OP a účet…
Guterres je chlapík- je zapotřebí rozumného chlapa a ne Globalistickou militantní stále se rozpínající “elitu”!
At ti “zbrojaři” ze zámoří pošlo miliardy doláčů OSN- pro rozumné řešení/koordinaci v euroatlantickém prostoru….

Yurri Simon 27/04/2022 - 11:06

Prosím tě, přečti si to nejdříve po sobě, než to někam vylepíš, vypadáš tady potom jako chaotik na pervitinu….

williks2 27/04/2022 - 23:05

Někdo tak možná vypadá, ale jiný jím je zcela určitě a dává to najevo.

Sluka 27/04/2022 - 11:38

Tenhle komunistickej výcuc ti stačí? Jestli žádáš pravdu najdi si to jinde celé.

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.