Tajné fotografie Pentagonu z Guantánama

od redakce

Americký list The New York Times (NYT) zveřejnil snímky z americké věznice na Guantánamu, kam Spojené státy americké od roku 2002 vozily zadržené údajné teroristy. Pentagon, americké ministerstvo obrany, z věznice vydával pouze oficiální fotografie, newyorský deník nyní s využitím zákona o svobodném přístupu k informacím (FOIA) zveřejnil snímky, které pro armádu nejsou lichotivé, i proto byly utajované. Chování k vězňům na Guantánamu, kde se používalo mučení, se dělo v rozporu s dodržováním lidských práv.

Spoutaní vězni mají na fotografiích například brýle přelepené páskou, roušky na ústech a často i sluchátka na uších. Vojenský fotograf Jeremy Lock sice řekl, že chápe bezpečnostní důvody«, kvůli nimž se s vězni takto zacházelo, ale zároveň mu technika blokování zraku, sluchu a úst připomněla jeho vlastní výcvik v letectvu, který měl připravit vojáky na přežití v zajetí.

Deník The New York Timeszveřejnil snímky pořízené vojenskými fotografy. Jeden z nich, Michael W. Pendergrass, prohlásil, že někdy bylo snazší spoutané vězně přenášet, než je nechat jít samostatně. Ke každému zadrženému byli na Guantánamu přiděleni dva američtí vojáci. Někteří z nich uvedli, že zajatci byli často velmi lehcí, což jasně značí, že byli i špatně živeni.

První skupina vězňů byla na americkou vojenskou základnu na Kubě přivezena 11. ledna 2002. Tehdy byli na místě připraveni dva fotografové – ze CNN a z The Miami Herald, uvedla ČTK, aby situaci zdokumentovali. Armáda je sice nechala akci přihlížet, ale bez fotoaparátů, takže zdokumentovat nemohli nic. O týden později však Pentagon vydal vlastní záběry, na nichž je vidět dvacet vězňů v oranžových kombinézách klečet u plotu na Guantánamu. Snímky byly původně určeny jenom pro potřeby ministerstva obrany, protože podle Ženevských konvencí mají být váleční zajatci chráněni před zraky veřejnosti. Ale administrativa tehdejšího prezidenta George W. Bushe tyto snímky dovolila zveřejnit, protože nebyly vidět tváře vězňů. Zato Bush potřeboval ukazovat, že proti terorismu bojuje.

Na základnu bylo nakonec převezeno kolem 780 lidí zajatých při protiteroristickém tažení po útocích na USA ze září 2001. Bushova administrativa tyto lidi označovala za »nejhorší ze špatných«, avšak čísla o následném právním řízení na to vůbec neukazují a ani o tom nevypovídají, píše NYT. Obviněno bylo pouze osmnáct zajatců a vojenský soud usvědčil nakonec jen pět z nich. Deset vězňů je stále v předběžném soudním řízení. Čísla vypovídají o způsobu zatýkání. Zajatci byli na Guantánamo zavíráni bez důkazů, jen s pouhým podezřením, že byli aktivní při teroristických činech. A většinou bezdůvodně tam strávili dlouhá léta. Bushův demokratický nástupce Barack Obama slíbil, že věznici zavře, ale narazil na odpor republikánů a neudělal to. Počet vězňů se za následujících administrativ snižoval až na současných sedmatřicet.

Snímky, které zveřejnil NYT, by neprošly cenzurou na Guantánamu ani v současnosti, kdyby je pořídili fotografové hromadných sdělovacích prostředků. Zachycují například tváře příslušníků námořní pěchoty, bezpečnostní detaily, vyzáblost některých vězňů a fakt, že spoutáni byli i nemocní muži na lůžkách vojenské nemocnice. Špatné zacházení, týrání a mučení, to je americké Guantánamo.

Jiřina VÁVROVÁ

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.