The Guardian: Západ ve skutečnosti nevěří, že lze Rusko pokořit

od redakce

Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na Ukrajině – odrazit ruskou invazi, obnovit národní svrchovanost a nastolit vítězství globální demokracie nad »silami temnoty«. Jeho slova později podpořila Británie a další evropští lídři, píše list The Guardian. Méně jasné ale bylo, jestli západní politici opravdu očekávají, že těchto cílů dosáhnou – vzhledem k tomu, že se NATO nepříliš hrdinsky odmítlo přímo do konfliktu zapojit. Vyvstává proto nepříjemná, dokonce až znepokojivá otázka: měli by se Ukrajinci připravit na to, že jim v zimě vrazí nůž do zad?

Po téměř šesti měsících speciální operace se čím dál tím širší propast mezi řečmi a skutečností stává potenciálně smrtelnou. Rozhořčení veřejnosti ohledně invaze ustupuje obavám hraničícím s panikou z jejího výrazného dopadu na ceny energií a potravin a životní náklady.

Biden konflikt zarámoval jako součást odvěkého boje mezi dobrem a zlem. »Stojíme při vás,« řekl Ukrajincům. »Rychlý trest je to jediné, co Rusko přiměje změnit kurz,« řekl americký státník na konci letošního března. Většina jeho tehdejšího proslovu ale byla jen uklidňující vycpávkou. Rusko i přes bezprecedentní sankce, které na něj Západ uvalil, ve válce pokračuje.

Podobně se v březnu vyjádřil i britský premiér Boris Johnson. »Agrese (ruského prezidenta) Vladimira Putina musí selhat a musí selhat viditelně,« řekl ministerský předseda. »Nemůžeme Kremlu dovolit, aby si urval kus nezávislé země a lidem způsobil nesmírné utrpení,« prohlásil Johnson. Přesto je to přesně to, co se od té doby děje.

Spojené státy minulý týden slíbily další miliardu vojenské pomoci Ukrajině, čímž celková Bidenova částka vzrostla na 9,8 miliardy dolarů. Přes dvě miliardy slíbila i Británie a dodávky zbraní rovněž navýšily i země EU. Bez této pomoci by byla Ukrajina již poražena.

Bidenovo opatrné odhodlání vyhnout se za každou cenu přímé konfrontaci ale znamená, že Rusko sice nakonec nemusí vyhrát, ale je nepravděpodobné, že by definitivně prohrálo. Tato situace se podobá pobublávajícímu hrnci s vodou, která se nikdy nezačne vařit.

Vinu však nenese jen Biden. I přes silácké řeči byl Johnson nakonec rád, že se může skrýt za neochotu Washingtonu vstoupit do boje a stejný postoj zaujal i francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz. Jednomyslnost západních lídrů vzbuzuje podezření, že ve skutečnosti nevěří, že lze Rusko pokořit.

Vzhledem k tomu, že pravděpodobně neexistuje cesta k přímému vojenskému vítězství, nejsou ostatní možnosti Kyjeva příliš lákavé. Navzdory očekávané jižní ofenzivě, houževnaté obraně Doněcké oblasti a výbuchům na Krymu z minulého týdne čeká Ukrajinu – a tím pádem i Západ – brutální opotřebovávací válka, která potrvá i roky.

Souběžně s tím se bude zvyšovat tlak na příměří nebo nějakou nepochybně dočasnou mírovou dohodu, která by ulevila Evropě od ekonomické bolesti. Pravicové populistické strany v Itálii i jinde jsou připraveny toho využít. V Německu je podle průzkumů veřejného mínění až 50 procent respondentů pro podstoupení území Rusku.

Největší obavy ale paradoxně vzbuzuje scénář vítězství Ukrajiny – takzvaný »katastrofický úspěch« ukrajinských sil, které by navzdory všem odhadům porazily ruskou armádu a tím ohrozily ruský režim. Tato možnost západní politiky děsí. Jak popsal bývalý britský generál Richard Barrons, zoufalý Putin by se mohl uchýlit k použití taktických jaderných zbraní nízkého rozsahu, aby odvrátil kolaps.

»Není to nemyslitelné – jen je na to nepříjemné myslet,« varoval Barrons. Jak ale na takovou možnost reagovat? Mohl by takový, tabu porušující zločin vyústit v připojení Ukrajiny k NATO a totální válku s Ruskem? Barrons na to nedokázal odpovědět, protože na ni nedokáže odpovědět nikdo.

Možnou cestou by bylo sesadit Putina. S jeho odchodem by krize, kterou sám vyvolal, nezmizela – ale snáze by se řešila. Podle Guardianu to může být pro Ukrajince (i Rusy) jediná naděje na konec konfliktu. Otázkou ale je, jak by se západ zachoval poté.

(hel/čtk)

Přečtěte si další články

89 komentáře

Yurri Simon 21/08/2022 - 11:07

Za fiasko na Krymu padají hlavy. Putin vyhodil velitele Černomořské flotily.

Černomořská flotila ruského vojenského námořnictva má nového velitele, viceadmirála Viktora Sokolova, který donedávna velel námořní akademii. O personálních změnách informovala ruská média. Jde o jeden z nejvýznamnějších „vyhazovů“ od začátku invaze na Ukrajinu, píše web Express. Agentura Reuters dává jmenování nového velitele do souvislosti se sérií výbuchů na ruských základnách na poloostrově Krym.

Útoky na ruské muniční sklady a velitelství.

Kreml však neuvedl, jaký je důvod výměny. Agentura Reuters změnu dává do souvislosti s několika úspěšnými útoky Ukrajinců na strategické budovy Rusů. Minulý týden výbuch otřásl ruskou leteckou základnou Saki na Krymu. Podle Moskvy tam explodovala letecká munice. Na Krymu ale podle dostupných informací působí ukrajinské speciální jednotky a provádějí sabotáže.

V úterý se ozvalo několik explozí také z ruské letecké základny u Simferopolu v centrální části Krymu. Média spekulovala o útoku bezpilotního letounu na muniční sklad ruského námořnictva. V tomto případě Rusko přiznalo úspěšný útok Ukrajinců.

Černomořskou flotilu navíc už v dubnu oslabili Ukrajinci úspěšným útokem na její vlajkovou loď. Křižník Moskva zasáhly 13. dubna dvě střely Neptun vypálené z pobřeží. Loď se potopila během toho, co se jí snažili Rusové odvléci do přístavu, osud posádky zůstává nejasný.

Lakatoš 21/08/2022 - 10:26

Bylo by rychlejší udělat výčet těch, kteří věří.

Yurri Simon 21/08/2022 - 10:51

1968 korun pro Ukrajinu. Češi ve velkém posílají další peníze na zbraně.
.
Česká republika patří dlouhodobě k největším podporovatelům Ruskem napadené Ukrajiny. To se projevilo i při spontánní akci u příležitosti připomínky sovětské okupace Československa 21. srpna 1968. Lidé posílají právě částku se symbolickou hodnotou 1968 na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze.

Akci vymyslel advokát Petr Němec, který na svém twitterovém účtu 17. srpna napsal: „Tak v noci z 20. na 21. všichni posíláme 1968 Kč na zbraně Ukrajincům, jo?“ Samotný tweet měl obrovský úspěch a od pátku je podle ohlasu na sociálních sítích zjevné, že Češi rozhodně Ukrajinu podporovat nepřestali. Již v sobotu ukrajinská ambasáda sdělila: „Na účet velvyslanectví na podporu ukrajinské armády (supportukraine.cz) nám i o víkendu chodí desítky a desítky plateb o částce 1968 Kč, děkujeme mockrát, čeští přátelé!“

Ukrajinské velvyslanectví založilo účet, z něhož napřímo nakupuje zbraně pro ukrajinskou armádu, těsně po 24. únoru 2022. Diplomat Jevhen Perebyjnis a jeho žena Olga věnovali mnoho energie tomu, aby účet číslo 304452700/0300 co nejvíce propagovali mezi občany nejen v Česku.

Manželé Perebyjnisovi těsně předtím, než opustili Českou republiku a vrátili se na Ukrajinu, Týdeníku FORUM potvrdili, že na účet dorazilo více než 1,2 miliardy korun. A peníze chodí dál.
Podrobnosti o sbírce a číslo účtu, kam je možné zasílat peníze v českých korunách, eurech a dolarech, najdou zájemci na webu. „Za tyto peníze nakupujeme zbraně od českých výrobců. Zbraně, které jsou v českých skladech,“ řekl pár dní po zřízení účtu Perebyjnis. „Máme statečné vojáky, ale potřebujeme zbraně,“ poznamenal a poděkoval za obrovskou podporu.

Lakatoš 21/08/2022 - 11:25

Další ze zločinů této zlodějské a antičeské “vlády”, ani v níž by se však asi nenašlo moc takových blbů, kteří upřímně věří v možnost pokoření Ruska. Tipuji Langšádlovou, Černochovou, Lipavského a Baxu.

Yurri Simon 21/08/2022 - 15:07

Bojuj, cikorko – bojuj..!!! :))))

Lakatoš 21/08/2022 - 15:57

Dělám co umím, ačkoli horlivosti vašeho nasazení ani zdaleka nedosahuji. Ale já jsem zase spíš přes tu kvalitu.
Jen tak mezi námi, jak hodnotíte moje tipy na lidi ve “vládě”, kteří skutečně dosud věří v pokoření Ruska? Z mimovládních bych ještě připočetl Pekarovou, ta je také “chytrá” dost.

Yurri Simon 21/08/2022 - 09:10

Ruský voják má vybavení srovnatelné s českým školákem 80. let, 7 let prošlý proviant a pod zadkem tank z muzea.

Ukrajiští vojáci si dělají legraci z ruského vybavení a techniky: „Prý nejsilnější armáda světa! Vždyť ty ruský krámy jsou ještě ve větším rozkladu než ty naše!“ Jako první se objevilo video, kde ukrajinští vojáci zkoumají ukořistěný ruský tank. K jejich pobavení je vozidlo, mírně řečeno, ve špatném technickém stavu a jeho interiér zdaleka nepřipomíná 21. století. Jistě, řeknete si, že pokud tank funguje, proč ho v tak početné armádě vedle modernější techniky také nevyužít, pak ale zjistíte, že si s sebou Rusové také přivezli zásoby s datem spotřeby 2015, nosí u sebe penál, jenž připomíná obsah aktovky žáka druhého stupně základní školy v 80. letech, jsou překvapeni množstvím asfaltových silnic a před očima se vám rychle začne utvářet nepěkný obrázek o skutečném stavu ruské armády a zřejmě i společnosti.

O ruské technice neměl nikdo z nás asi přehnané mínění. To, co vidíme na Ukrajině, ale opravdu vzbuzuje dojem, že na návštěvu do Evropy přijel chudý příbuzný. Ještě před válkou jsme mohli narazit na informace o tom, jak ruská armáda modernizuje a zvětšuje se jí rozpočet. Kde je tato technika? Ano, na Ukrajině jsou k vidění i modernější ruské stroje, ale většina tanků prý vypadá tak jako na videu v Tweetu níže. Šetří si Rus ta největší a nejmodernější esa v rukávu na později?

Další pobavení ukrajinských vojáků a prostřednictvím Twitteru pak i celého světa přišlo v podobě ukořistěných ruských zásob. Krabice s jídlem na sobě mají datum spotřeby únor 2015. Jistě, jde o jednu krabici zásob. Možná se tam zatoulala omylem. Abychom byli fér, dejme tomu, že většina ruského proviantu není prošlá a že 7 let prošlých krabic je jen pár kusů. Další jsou třeba jen 3 roky prošlé a jiné třeba zas nejsou vůbec, ale opět – nepěkný obrázek.

Celé situaci nasazuje korunu video (v úvodu článku) zveřejněné na Facebooku Bezpečnostní službou Ukrajiny s popiskem:

Podívejte se, jak jsou vybaveni ruští bojovníci, kteří si říkají „jedna z nejsilnějších armád světa“…

Viděli jste nejmodernější vojenskou literaturu v Rusku? Do války s Ukrajinou jdou s učebnicemi – aby na nic nezapomněli.

Ze zmíněného videa na vás zaručeně dýchne nostalgie. K vidění je epesní retro kožené pouzdro s obsahem, jenž spíš připomíná vybavení žáka druhého stupně základní školy v 80. letech než vybavení vojáka 21. století. Natahovací hodinky, kružítko, tužky, zvýrazňovače, pneuměřič, kompas, který býval kdysi k vidění na českých vojnách, učebnice dělostřelectva, zažloutlé manuály k bojové technice, učebnice s názvem „raketové jednoty a dělostřelectvo“, učebnice děloletecké palby a kapesní svítilna, kterou jste tak před patnácti lety na chalupě vyhodili, protože už byla k ničemu, a pořídili si LEDkovou. Jako výkřik moderní technologie pak působí digitální kalkulačka.

Yurri Simon 21/08/2022 - 08:52

ZAHRANIČNÍ POLITIKA

Blíží se válka na Ukrajině ke konci? Vysoce postavený ruský představitel se obrátil na Západ, Kreml panikaří.

Vysoce postavený kremský činitel se tajně obrátil na Západ, aby pomohl ukončit ukrajinskou invazi. Tajný člen elity Vladimira Putina odhalil, že Kreml je v panice a zoufale touží po ukončení krvavé války. Ohromující tvrzení o tomto kroku byla uvedena ve zprávě rozeslané západním zpravodajským agenturám.Jak píše britský Daily Mirror, vysoký představitel Kremlu se tajně obrátil na Západ, aby pomohl ukončit invazi na Ukrajině. Měl odhalit, že Kreml je v panice a zoufale touží po skončení války. Zprávy o tomto kroku se dostaly několika západním zpravodajským agenturám. Spekuluje se o tom, že vyšší důstojníci a úředníci blízcí Putinovi jsou znepokojeni západními sankcemi a selhávajícím hospodářstvím způsobeným válkou.

Někteří představitelé Kremlu jsou také znepokojeni stále většími riziky, jakými jsou například boje v Záporožské jaderné elektrárně na Ukrajině. Ruský představitel měl pravděpodobně kontaktovat někoho z CIA za Putinovými zády. Uniklé zprávy berou zpravodajské agentury vážně.

Zástupce Putinova vnitřního kruhu měl vyslat signál Západu o touze jednat. Zdroje tvrdí, že ruský představitel, který za tím stojí, je jeden z hlavních představitelů režimu. Obává se však toho, že pokud by byla jeho identita odhalena, byl spolu s rodinou ve velkém nebezpečí. Putin už má za sebou několik čistek ve svém personálu, počínaje propouštění vojenských velitelů a špionů na vysokých postech. Někteří dokonce zmizeli nebo záhadně onemocněli.

Pokud by se pro tento krok někdo z Putinova okolí rozhodl, nebylo by to překvapením. Často se stává, že představitelé na straně, která se obává o svou budoucnost, podniknou kroky, aby si ji zajistili a přejdou tak na druhou stranu. Mnozí z Kremlu znají život na Západě, měli děti na univerzitách a nebo žili jinde. Vědí, že existuje dobrý život mimo dosah Putina, ale zatím s tím nic neudělali, protože se obávají toho, co se s nimi stane, řekl vysoko postavený diplomatický zdroj.

Yurri Simon 21/08/2022 - 08:46

Při výbuchu auta zemřela dcera Putinova ideologa Dugina.

Při výbuchu auta v moskevské oblasti zahynula Darja Duginová, dcera vlivného ruského politika a ideologa, bývalého Putinova poradce Alexandra Dugina. Podle svědků jela ve voze, který explodoval za jízdy. Informuje o tom server Gazeta.ru s odvoláním na telegramové účty Baza a 112 .
K incidentu mělo dojít u obce Bolšoje Vjazemy poblíž Moskvy. Vůz Land Cruiser Prado vybuchl přímo za jízdy a majitelka vozu Darija Duginová, která byla v kabině, údajně zemřela na místě.

Server Gazeta.ru připomíná, že ruská FSB již dříve zadržela dva obyvatele Chersonu, kteří se přiznali k obdobnému činu – výbuchu auta šéfa odboru pro výkon trestů v Chersonské oblasti Jevgenije Soboleva.

Alexandr Dugin je autorem mnoha knih, dříve působil na Moskevské státní univerzitě a propagoval hnutí Eurasia. Vystupoval jako ideolog panrusismu. Dugin bývá označován za Putinova filozofa, usiluje o znovupřipojení někdejších zemí SSSR k Rusku.

Tak snad se otec s dcerou již brzy setkají…. :)

Yurri Simon 21/08/2022 - 08:38

Kanón jako letadlo. Ukrajinští piloti už cvičí na amerických letadlech, která jsou pohromou pro ruské tanky.

Mluví se o tom od začátku ruského útoku na Ukrajinu. Jde o letouny A-10 Thunderbolt. Odborníci volají dlouhodobě po tom, aby Američané na Ukrajinu dodali tato letadla, která by mohla být zásadní oporou obránců a zároveň velkou pomocí při protiútoku. A-10 zatím na Ukrajině nejsou. Až nyní se objevily informace, že by tam mohly dorazit. Na jejich ovládání se totiž v tajném výcvikovém středisku školí ukrajinští piloti.

Na fakt, že se piloti na Ukrajině už od května učí na trenažérech ovládat Thunderbolty, upozornil server time.com. „Ruský prezident Vladimir Putin rozumí pouze síle. Tak nám dejte nástroje a my si s ním poradíme. A-10 Thunderbolt by byl rozhodující. Pokud je USA poskytnou Ukrajině, uvidíte počet cílů, které zasáhneme. Rychle by se ukázalo oslabení jejich útočných pozic,“ řekl magazínu Time jeden z pilotů, který se v tajném režimu školí na Thunderbolty. Upozornil, že tato letadla by velice rychle pomohla přejít Ukrajincům z obrany do útoku.
A-10 Thunderbolt, přezdívaný prase, je dvoumotorový proudový letoun určený do těch nejdrsnějších podmínek. Jeho konstrukce stroj předurčuje k účasti v bojích na zemi a podpoře pěchoty. Thunderbolt snese nejeden zásah od nepřítele. Konstrukce letounu je specifická. V podstatě jde o letadlo postavené na masivním 30mm kanónu, který je hlavní součástí letounu. Kromě něj může nést další střely a pumy. Thunderbolt může operovat i z nezpevněné plochy. Je určen k přímé podpoře na frontě a dále k likvidaci tanků. Stroj byl vyvinutý v době studené války právě k likvidaci sovětských tanků, které nyní útočí na Ukrajině. Kromě prasete se mu přezdívá také létající tank nebo louskáček na tanky.

Tyto stroje jsou prověřené na mnoha bojištích. Tanky sovětské konstrukce úspěšně likvidovaly například při válce v Perském zálivu. Nyní mají Američané část těchto letadel vyřazovat ze své výzbroje. Odborníci volají po tom, aby vyřazená prasata zamířila na Ukrajinu.

Thunderbolt by mohl být další ze zbraní, které na sebe na Ukrajině poutají pozornost. Po dronech Bayraktar a raketometech HIMARS by mohl a měl přijít legendární A-10 Thunderbolt se svým typickým a strach nahánějícím zvukovým projevem.

Fero 20/08/2022 - 15:21

Západ prokaučoval co se dalo, ale kašpárci v jeho čele si ještě plně neuvědomují, jak moc je to zlé. Teprve se probírají z opice a až postupně časem na ně začne dopadat tíha reality a uvědomění si, co s Evropou provedli. Houby nám to bude platné, ale bez trestu by od toho odejít neměli.

Yurri Simon 20/08/2022 - 13:57

Sdružení Svobodní Rusové podporuje celoevropský zákaz vydávání víz pro občany Ruské federace.

Neformální Sdružení svobodných Rusů založili ruští podnikatelé Vitalij Ginzburg a Ildar Gareev, kteří nyní žijí a podnikají v České republice. Sdružení je otevřeno pro všechny pronásledované Putinovým režimem a nebrání se spojení ani s dalšími opozičními ruskými skupinami. Nyní vydali prohlášení k otázce víz pro ruské občany.

Ministr zahraničních věcí České republiky Jan Lipavský je nakloněn myšlence, že by země Evropské unie měly zastavit vydávání turistických víz do schengenského prostoru občanům Ruské federace. Estonsko a Finsko již s touto myšlenkou vyslovily souhlas. O tomto opatření by měli jednat ministři zahraničních věcí EU na konci srpna v Praze. Jednalo by se o další stupeň sankcí proti Ruské federaci.

Svobodní Rusové plně podporují celoplošný zákaz vydávání turistických víz pro občany Ruska s výjimkou humanitárních důvodů, například v případech, kdy se jedná o uprchlíky před represemi putinovského režimu, kteří odcházejí z Ruska v obavách o svoji bezpečnost, či dokonce o holý život. Považujeme to za důležité rozhodnutí, které může destabilizovat Putinův režim, jenž je ve skutečnosti teroristickou a kleptokratickou diktaturou, ze všech sil demonstrující svoji brutalitu. Jsme toho svědky na Ukrajině, kde ruská armáda vraždí, znásilňuje, rabuje, plení, ničí kulturní památky, pálí ukrajinské knihy a dopouští se genocidy ukrajinského národa.

Je bohužel smutnou pravdou, že nemalá část Rusů Putina a jeho bandu v jejich válečných zločinech podporuje. Lidé, kteří se de facto podílejí na masovém porušování lidských práv, nemají žádné právo cestovat do civilizované Evropy. Vyzýváme proto ministra zahraničních věcí Jana Lipavského, aby se na nadcházejícím jednání se svými resortními unijními kolegy zasadil o zákaz vydávání schengenských víz pro občany Ruské federace. Je třeba si uvědomit, že lidé na Ukrajině mají strach o holé životy, jsou ničeny jejich majetky a trpí pod terorem okupační armády. Proto do doby, než tato válka skončí, musí být Rusům zakázán vstup do členských zemí EU.

Za Svobodné Rusy předseda Vitalij Ginzburg.

Vychytralí 20/08/2022 - 15:54

Jo tak oni žijí tady a tak aby jim všechno nezakázali se ti dva nazvali Svobodní Rusové. Tak na ně neplatí sankce a peníze se sypou.

Yurri Simon 20/08/2022 - 20:57

Jaký peníze, co to meleš..???

Gejza 20/08/2022 - 10:45

A on tomu, mimo období “vlády” Západem milovaného “demokrata” Jelcina, někdo na Západě upřímně věřil? Pochybuji. Takové iracionální nadšení mají v popisu práce pouze masmediální ohlupovadla a maňásci dosazení do správy kolonií, jako je ta naše.

Yurri Simon 19/08/2022 - 18:57

Jsem proti válce, diktatura padne, řekla dcera ruského senátora, jen co utekla ze země.

Dcera ruského politika, který navrhl poslat odpůrce války proti Ukrajině do Donbasu k odklízení trosek, vystoupila proti válce a diktatuře – a v pátek přistála v zahraničí, píše stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

„Jsem proti této válce! No War! Dá se říci, že jsem nevolila tuto vládu, ale přitakávala jsem jí svým mlčením, nečinností a strachem o svůj život, i když jsem věděla o její krutosti a nemorálnosti. Teď kvůli naší vládě trpí nejen náš národ, ale i sousední,“ napsala na sociální síti pětadvacetiletá Diana Isakovová, dcera senátora Eduarda Isakova z prvního manželství.

Příslib, že bude vyprávět o uplynulých pěti měsících, dala ještě na letišti. „Ve vlasti jsem nemohla říkat, co si myslím,“ uvedla Isakovová, která ráno přistála v blíže neupřesněné „nové zemi“.

„Je velmi těžké hovořit o emocích, které jsem prožívala, když 24. února začala válka. Pocítila jsem hrozný odpor a silný příliv empatie,“ řekla BBC. „Člověk zabíjí člověka – a dělá to Rusko, ve kterém žiji. V prvních dnech jsem hodně plakala a propadala smutku, jako kdyby umíral někdo blízký z rodiny,“ dodala.
Jsem přesvědčena, že diktatura dříve či později padne

Otcem dívky je Eduard Isakov, senátor za Chantymansijský autonomní okruh. Isakov figuruje v sankčních seznamech Británie, Evropské unie a Kanady. Na jednání Rady federace, horní komory ruského parlamentu, nyní přichází s velkým písmenem Z, symbolem invaze, na saku. Minulý měsíc navštívil rodinu zabitého ruského rozvědčíka. „Jsem hrdý, že tak mladí kluci brání naši zemi a bojují proti nacistům,“ řekl.

Jsem na straně Navalného, přiznala

V dubnu navrhl poslat odpůrce války proti Ukrajině obnovovat Donbas. „Neměli by platit pokuty, ale vlastníma rukama, jimiž píšou hnusné příspěvky na sociálních sítích, by měli něco udělat pro vlast. Ať jdou čistit ulice od odpadu, natírat ploty. Měli by je odeslat do Doněcké a Luhanské lidové republiky obnovovat města a obce,“ prohlásil.

Diana je učitelkou jógy, zpěvu a meditace. BBC řekla, že dávno byla na straně uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného a zakázaného serveru Meduza, ale raději zůstávala zticha. Předloni potají, aby se to otec nedozvěděl, šla v Soči na demonstraci po otrávení Navalného. S bývalým manželem na toto téma často vedla „kuchyňské řeči“ (jak se říká v Rusku namísto „hospodských řečí“ – pozn. ČTK).

Další neshoda s otcem se týkala práv sexuálních menšin (LGBT). „Když v Čečensku zabíjeli homosexuály, strašně mě to ranilo, snažila jsem se vyjádřit se na toto téma. Ale mohl mi zavolat, aby řekl, ať to smažu. A bylo jasné, že jestli neposlechnu, tak sbohem,“ dodala.

Sama Isakovová se cítí být bisexuální, což i potvrdila BBC.

Letos v březnu přišla v Soči na protiválečnou demonstraci, k jejichž uspořádání vyzýval Navalnyj, ale přišlo jen málo lidí, a tak se rozhodla vymyslet vlastní akci. Sedmnáctého dubna v nenápadném oblečení, roušce přes obličej a v rukavicích šla rozdávat vlastnoručně zhotovené protiválečné letáky. Rychle ji zadrželi policisté v civilu. Šest hodin byla na strážnici, ale odmítla odpovídat na otázky především kvůli „dětinskému“ strachu z přísného otce, z jeho odsouzení a zavržení.
Tak vysoce postavení lidé, jako je můj otec a jako je naše vláda, podceňují druhé a o sobě si myslí příliš.

Když si policisté uvědomili, že zatkli senátorovu dceru, pokusili se s ní manipulovat slibem, že otci nic neřeknou, když s nimi bude spolupracovat. Protokol podepsala, aniž by si jej přečetla, až později se přes známé pokoušela zjistit, zda není trestně stíhána, ale nic takového nevypátrali. „Myslím, že kvůli otci to zametli pod koberec,“ předpokládá.

Následující den si ji předvolala k výslechu tajná služba FSB a večer se o všem dozvěděl otec, kterému telefonovalo „neskutečné množství hodnostářů“ a nakonec i předsedkyně horní komory Valentina Matvijenková. „Pociťovala jsem nerozumný strach,“ řekla dívka, které otec vynadal, že je „nepřítel rodiny, nepřítel lidu, zločinec“ a že už není jeho dcera. Když se odmítla kát a omlouvat, žádal, aby opustila dům v Soči, ve kterém žila posledních pět let.

Diana měla konflikty s přísným otcem již v dětství, trpěla kvůli tomu depresemi, šestkrát se pokusila o sebevraždu. „Byla jsem zlomená v důsledku přísné výchovy, kdy se vše točilo kolem potřeb mých rodičů,“ uvedla. V Rusku se podle ní uplatňuje výchova zavrhující city a emoce. Když jí otec zase jednou zavolal, aby se vysmál jejím pocitům, poslala jej kamsi – a pak spolu dva roky nemluvili. Poté se ale usmířili: „Otec mě pozval na týden a zůstala jsem pět let.“ Žila v domě v Soči, kam Eduard Isakov jezdil s druhou manželkou a mladšími dětmi na prázdniny.

Po protiválečné akci v dubnu 2022 se otec snažil na ni svalit vinu, udělat z ní zrádkyni. Dalo jí práci, aby si uvědomila, že postupovala správně, když se postavila proti vraždění, které pokládá za nemorální a nesprávné.

„Nepřijímám žádnou odpovědnost za otcova rozhodnutí. Vím, že se podepsal pod papír přivolující k vpádu. Nestydím se, necítím se vinná. Je dospělý, nese odpovědnost za své činy,“ řekla.

„Možná se trápím kvůli tomu, co s ním v budoucnu bude, protože jsem přesvědčena, že diktatura dříve či později padne. Bohužel tak vysoce postavení lidé, jako je můj otec a jako je naše vláda, podceňují druhé a myslí si příliš o sobě. Mají pocit, že to, co se teď děje, je navždy, že Putin je navždy. Ale z dějin lidstva mohu usuzovat, že lidé se probudí, vzpomenou si, že mají hlas a vůli. Stoprocentně věřím, že až se režim změní, bude více demokratický, slušnější a váleční zločinci stanou před soudem,“ dodala.

Isakovová se v létě rozhodla odjet z Ruska a co nejhlasitěji vyjádřit své postoje proti válce. Interview nabídla BBC a serveru Meduza. „Mám právo to udělat, mám právo promluvit,“ uvedla.

Yurri Simon 19/08/2022 - 18:52

Generálové píší Bidenovi: Porážka Ruska je na dosah, pošlete zbraně.

Dvacet vysoce postavených amerických bezpečnostních činitelů, vojenských důstojníků a expertů odeslalo americkému prezidentovi Joeu Bidenovi otevřený dopis, v němž ho vyzývají, aby Ukrajině poskytl více vojenského vybavení. Porážka Ruska je na dosah, tak ji neblokujme, píší v dopise zveřejněném na americkém serveru The Hill.

„Tím, že Bidenova administrativa poskytuje pomoc dostatečnou k dosažení patové situace, ale ne dostatečnou k tomu, aby odvrátila ruské územní zisky, zřejmě neúmyslně způsobuje porážku, i když je vítězství na dosah,“ uvedli autoři.

Podle signatářů je potřeba donutit ruské síly, aby se stáhly za pozice před 24. únorem, a způsobit Rusku tak vysoké náklady, aby už Ukrajinu nikdy nenapadlo.

Experti varují, že pokud ruský vládce Vladimir Putin ovládne byť jen část Ukrajiny, jeho imperiální choutky se nezastaví.

„Putinovy agresivní plány nekončí na Ukrajině. Jak ruští představitelé opakovaně dali najevo, pokud Rusko na Ukrajině zvítězí, jsou ohroženi naši pobaltští spojenci v NATO i další spojenci v okolí,“ stojí v dopise.

„S potřebnými zbraněmi a hospodářskou pomocí může Ukrajina Rusko porazit,“ stojí v dopise. Co přesně se porážkou myslí, však neupřesňují.
„Vážně si netroufne napadnout Polsko?“ ptají se

Připomínají hlavní argument pro posílání zbraní, a totiž to, že pokud Ukrajina uspěje, nebudou muset američtí vojáci nasazovat životy v zemích Severoatlantické aliance, kam by se boje podle nich přenesly.

Právě omezení vysílání amerických vojáků do zahraničí bylo jedním z Bidenových předvolebních slibů.

Americkou vládu experti v dopise varují, že by neměla předpokládat, že si Putin netroufne napadnout Polsko nebo třeba Estonsko.

Otevřenou výzvu prezidentovi podepsali vrcholní vysloužilí generálové Wesley Clark, Philip Breedlove, Ben Hodges, ale třeba i někdejší velvyslanec pro Sovětský svaz Stephen Sestanovich nebo expertka na Rusko Evelyn Farkasová.

Bohdan Podlena 20/08/2022 - 14:01

Proč se někdo stydí za svoje jméno ?

Yurri Simon 18/08/2022 - 23:16

ruSSko už dávno pokořeno je.. Samo sebou. Jako vždycky.
Zcela se znemožnili svým primitivismem, lží v každé větě, tupým vražděním svých oponentů, vražděním a rabováním na Ukrajině, zaostalou armádou drbanů..
Civilizovaní a vzdělaní na celém světě se budou ruSSáků štítit na desetiletí, Ukrajinci je budou nenávidět tak sto let.. Smrt okupantům.

Hezkej song, btw.. I s cz titulky. :)))

https://www.youtube.com/watch?v=Nkvi337hoIw

fronda 18/08/2022 - 23:40

Propagandisté ze Západu už desítky let “vědí”, co si Ukrajinci mají myslet, ale výsledky svobodných voleb hovoří pravidelně jinak. Právě proto provedl Západ na Ukrajině ten puč a svobodné volby zakázal.

Yurri Simon 19/08/2022 - 08:26

Schovej si Frondo ty tvoje halucinace pro Svatého_Vyskoče… Nebo až se sejde nějaká buňka rudých gerontů…

YURRI SIMON 19/08/2022 - 20:28

A já i přes svoje urážky děkuji KSČM za to, že poskytuje placený prostor pro naše každodenní urážky, výblitky a hnojomety. .

Yurri Simon 20/08/2022 - 00:23

Když ti to udělá radost, vole.. )))

lawrow 21/08/2022 - 07:11

sv.fronda – máš na 4% pravdu,soudruhu,právo na to,co si kdo má myslet,si v r.1948 přisvojili komuniSSté !

Paterak 19/08/2022 - 07:35

Juro, už jsem zase tady. Odskočil jsem si do Francie do Arles. Je tam krásně ale hrozné sucho. Horší než u nás. Byl jsem se podívat i na sklápěcí most, který v různých obdobích maloval van Gogh. Ale to nic. Z tebe stále vane ta žlučovitost a nenávist se kterou si se upnul na to Russko. Dobře víš, že plácáš směšné nesmysly a seš jak ohraná deska. Vždyť tomu co píšeš ani sám nemůžeš věřit. Jo a Francouzi v hojném počtu odmítají platit veřejnoprávní televizi protože si po internetu zjišťují, že jim lže! Proběhlo i u nás tiskem! Tak se jen dívej na ČT, ta ukojí tvé nezkrotné vášně…

Yurri Simon 19/08/2022 - 08:27

Pro tebe platí to samé, co výše pro Frondu, čest. :))

Paterak 19/08/2022 - 11:47

Bla, bla, bla…

Yurri Simon 19/08/2022 - 11:53

Asi tak působí všechny vaše komentáře. :)

Paterak 19/08/2022 - 12:07

Chudáčku…

Rosenkrtatz 19/08/2022 - 20:33

Ale nepohodlná pravda se YURimu a podobným nehodí. A tady je ČT nedotknutelná posvátná kráva. Proto ani nepodléhá NKÚ.

Německo řeší obrovský skandál veřejnoprávní televize, ve kterém létají koncesionářské miliardy a blízké vazby mezi lidmi, kteří se teoreticky mají kontrolovat. ARD byla považována za etalon veřejnoprávního vysílání, teď je její důvěra mezi lidmi naprosto v troskách.
moss

:-) 19/08/2022 - 08:54

Ještě že zde máme vás “Yurri Simon”, po zuby vyzbrojeného nezlomnou vírou ve vítězství, když už ani ten Západ nevěří, že lze Rusko pokořit(já tedy pochybuji, že ti aspoň trochu inteligentní kdy věřili). Vás by měli vozit na dvoukoláku po Evropě a vystavovat jako exemplář oddanosti a vzor pro malověrné obyvatelstvo. Cestou vás vyznamenávat z rukou autoritou ověnčeného vojevůdce Bidena, tak jako vyznamenával v dubnu 1945 jeden pán s legračním knírkem patnáctileté členy Hitlerjugend před tím, než je vyslal bojovat do ulic Berlína.

Yurri Simon 19/08/2022 - 11:52

„Udělali z nás divochy.“ Ruský voják do detailu sepsal, co prožil.

Ruský voják Pavel Filatjev zveřejnil své kritické zápisky z fronty. „Nebojím se bojovat, ale potřebuji cítit spravedlnost a rozumět tomu, proč bojuji. V této válce spravedlnost ani pravdu nevidím,“ zdůvodnil deníku The Guardian.

Ruský výsadkář Pavel Filatjev se po zkušenostech z bojů na Ukrajině otevřeně vyslovil proti invazi. Ostře zkritizoval přístup Kremlu i přímo prezidenta Vladimira Putina. Když 10. srpna publikoval na sociální síti VKontakte (ruská obdoba Facebooku) obsáhlý memoár, věděl, že kvůli tomu může skončit ve vězení.

Jeho slova se rozšířila do celého světa a Filatjev tím spíš nechápe, jak je možné, že ho nezatkli.
„Řekl jsem si: Bože, jestli tohle přežiju, udělám všechno pro to, abych to mohl zastavit,“ svěřil se v rozhovoru pro britský deník The Guardian. Se zahraničním novinářem měl Filatjev mluvit v Moskvě nedlouho předtím, než bývalý voják Rusko opustil.
O tom, že se Filatjeva podařilo „blíže nespecifikovanou“ cestou dostat za hranice, informoval na svém Facebooku i Vladimir Osečkin, zakladatel lidskoprávní organizace Gulagu.net, který měl vojáka k útěku přesvědčit a pomoci mu s ním. Osečkin uvádí, že se jeho týmu povedlo Filatjeva z Ruska dostat dřív, „než byl zadržen“ příslušníky FSB.

The Guardian nicméně uvádí, že dosud není jasné, zda Filatjev v Rusku čelí formálnímu obvinění ze zločinu.

Britský deník také upozorňuje, že autentičnost vojákova deníku ani pravdivost jeho výpovědí během rozhovoru nelze ověřit. Zaručuje se však, že vojákova identita je skutečná. Filatjev novináři ukázal fotky a vše potřebné k tomu, aby ho přesvědčil, že je ten, za koho se vydává – bývalý parašutista, který sloužil u 56. gardového leteckého útočného pluku na Krymu.

„Měsíc bez normálního jídla“

Paměti Filatjev sepisoval asi měsíc a půl. Že musí veřejně vystoupit proti válce, se prý rozhodl zhruba po měsíci nasazení v bezútěšných podmínkách poblíž města Mykolajiv.
„Většina z nás strávila měsíc v polích bez špetky pohodlí, sprchy nebo normálního jídla,“ řekl The Guardian a dodal, že se všichni „jen snažili přežít jako ubožáci“.

Filatjeva nakonec z fronty dostala vážná infekce oka po zásahu blátem od nedaleké exploze. V době jeho rekonvalescence v Rusku se rozhodl publikovat materiál, který The Guardian nazývá nejdetailnějším dobrovolným popisem zkušenosti ruského vojáka z války na Ukrajině.

Z Ruska Filatjev údajně zmizel asi dva týdny po publikaci textu. Ještě před rozhovorem pro The Guardian stihl vystoupit online například ve vysílání ke Kremlu kritické ruské televizi Dožď nebo v rozhovoru pro Oděské filmové studio.

Nejdřív chaos, pak rabování a nakonec utrpení
Filatjev se po vypuknutí invaze nejprve zúčastnil dobývání Chersonu. Poté, co město padlo, se podle něj ruští vojáci chovali jako „divoši“. Jedli a kradli, co našli.

„Vím, že to bude zahraničním čtenářům znít jako barbarství,“ uvedl své vyprávění o tom, jak voják z jeho jednotky ukradl počítač. „On ale věděl, že to má vyšší hodnotu než celá jeho výplata. A kdo mohl vědět, jestli bude ještě následující den naživu. A tak to vzal,“ vyprávěl podle deníku očividně rozrušený Rus s cigaretou mezi třesoucími se prsty.
„Nechci to ospravedlňovat, ale myslím si, že je důležité vysvětlit, proč se lidé takhle chovají, aby je ostatní mohli pochopit a zastavit to,“ dodal.

Začátek invaze byl podle Filatjeva plný zmatku. Jak prohlásil, vybavení ruské armády nebylo v dobrém stavu, což platilo i pro něj osobně. Do boje vyfasoval zrezivělou pušku s rozbitým popruhem. Špatně vybavené jednotky podle Filatjeva zaútočily na Ukrajinu, aniž by se zdálo, že mají konkrétní cíle a zajištěnou logistiku.

„Byli jsme snadný cíl,“ popisuje ve svých zápiscích jízdu neobrněnými náklaďáky UAZ, které občas, bez zřejmého důvodu, stály i 20 minut na jednom místě. „Nebylo vůbec jasné, jaký je plán. Jako vždycky – nikdo nic nevěděl,“ uvedl Filatjev a řekl deníku The Guardian, že mu trvalo týdny srovnat si v hlavě, že na ruském území žádná válka není. „Že jsme to byli my (Rusové), kdo zaútočil na Ukrajinu.“
Po týdnech v zákopech u Mykolajiva, pod palbou ukrajinské artilerie a bez dodávek jídla či naděje na vystřídání čerstvou bojovou silou, se podle bývalého parašutisty frustrace prohloubila.

V deníku Filatjev zmiňuje zprávy o vojácích, kteří se sami postřelili, aby se dostali z fronty a dosáhli na finanční kompenzace, o mrzačení těl i živých zajatců nepřítele. V rozhovoru s britským deníkem upřesnil, že těchto věcí nikdy nebyl sám svědkem a věděl o nich jen z doslechu. „Kulturu hněvu a zášti“ v ruské armádě ale viděl na vlastní oči.

„Většina vojáků není spokojená“

„Většina lidí v armádě je z toho dění nešťastná, není spokojená s vládou a veliteli, s Putinem a jeho politiky, s ministrem obrany, který nikdy nesloužil v armádě,“ píše Filatjev v pamětích.
Nakonec v deníku pojmenovaném „ZOV“, podle písmen umísťovaných na ruská bojová vozidla při invazi, vzpomíná i na svůj pobyt v nemocnici mezi ostatními zraněnými vojáky. „Nikdo se nestará o veterány. Je také hromada mrtvých, jejichž rodiny nikdy nedostaly zaplacené kompenzace,“ uvádí.
„V zákopech jsem neviděl syny Skabajevové, Solovjova, Kiseljova (ruští moderátoři a novináři naklonění Kremlu), Rogozina (bývalý šéf Roskosmosu a politik), Lavrova a Medveděva, ale neustále slyším jejich volání po zabíjení,“ píše Filatjev v knize.

Zamýšlí se i nad tím, co ruské vojáky udržuje v boji. „Většina lidí nechce nikoho zabíjet a žádnou válku. Jsme ale v zajetí patriotismu, zákonů a pocitu viny vůči spolubojovníkům. Nikdo nechce být zbabělec. Nemůžeme zahodit zbraně a utéct,“ napsal Filatjev a dodal, že ze stejného důvodu – aby neopustil své kamarády – nemohl dezertovat ani on sám.

„Možná nevědí, co se mnou“

Po publikaci svého deníku byl podle The Guardian Filatjev odhodlaný jít se přihlásit na policii. Osečkin, aktivista z Gulagu.net, ho však prý přesvědčil, aby to nedělal.
Jeho radám opustit Rusko vydržel vzbouřený voják odolávat dva týdny, během nichž spal každou noc v jiném hotelu. Není ale naivní. „Nerozumím tomu, proč mě ještě nesebrali,“ řekl zahraničnímu novináři při setkání na moskevském vlakovém nádraží. „Řekl jsem víc než kdokoliv jiný za celých šest měsíců. Možná jen nevěděli, co se mnou udělat,“ zamyslel se.

Filatjev podle deníku The Guardian nakonec vyjádřil naději, že „tohle všechno jednou skončí“, že možná přijdou protesty jako v USA během války ve Vietnamu. Přiznal však, že takový scénář se mu zatím zdá vzdálený. „Bojím se, co bude dál. Jakou cenu za tohle zaplatíme? Kolik nás v naší zemi zůstane? Pro mě osobně je to tragédie,“ řekl předtím, než možná nadobro opustil svou zemi.

:-) 19/08/2022 - 14:33

Vždyť to jasně píšu, vás by měli vozit po Evropě na dvoukoláku a vystavovat jako experimentálně vyšlechtěného Evropana nového typu, naději pro budoucnost, novodobý Bidenjugend. :-D

Yurri Simon 19/08/2022 - 18:49

Viděl bych to trošku jinak. Vzhledem k volebním preferencím komoušů, které aktuálně činí cca 2-2,5%, a k rychlosti jejich vymírání, na tom dvoukoláku budou za pár let vozit několik posledních bezzubých soudruhů, od pouti k pouti, kde je budou k úžasu dětí vystavovat v kleci, jako kdysi dvouhlavé tele, nebo hadí ženu Lady Marion. Skrze mříže jim budou lidé házet oříšky, křupky a jiné pochutiny.
A my ostatní budeme nevěřícně vzpomínat, jak nám komouši kdysi dávno kurvili životy. Čest..! :))

:-) 19/08/2022 - 19:29

Jste si zcela jist, že právě komunisté jsou po zuby vyzbrojeni nezlomnou vírou ve vítězství Západu, když už ani ten Západ nevěří, že lze Rusko pokořit? Máte pro to nějaké opodstatněné důvody, nebo vás to jen tak napadlo, třeba z hladu? Nebo jakým mentálním zkratem jste se dobral své, tradičně oduševnělé, úvahy, zpochybňující tu mou?

Paterak 19/08/2022 - 19:24

Filatov nebo co to je, je dezertér zrovna tak jako ty desetitisíce Ukrajinských chlapů co se u nás skrývají než aby šli bojovat za svého vůdce. Zbabělci+

:-) 19/08/2022 - 19:33

Nemají dostatek bojového odhodlání a nezlomné víry ve vítězství, kterými naopak překypuje náš “Pepek”, Yurri Simon.
Hned po exhibici po krajinách evropských by mohl na tom dvoukoláku vyrazit v čele nejudatnějších, konečně pokořit to Rusko. Ať Mongolové, Napoleon, Němci i USáci puknou závistí.

Paterak 18/08/2022 - 13:25

Když chce někdo ruský národ pokořit, nechť si vzpomene na Napoleona, nebo na Leningrad, popř. Stalingrad. Ruský člověk položí za svoji zem život i za své vůdce ať je to car, Lenin, Stalin, Putin. Rusové, jsou hrdí nenároční. Nepotřebují nějaké spotřební zboží, těsto na chleba si uhnětou vařečkou a pane jaký je ten chleba. Jo dost pijí, to je fakt. Ale kdo dnes nechlastá? Osobně jsem přesvědčený, že Rusové jsou neporazitelní. Semknou se jako národ proti nepříteli. No když vidím naše zrádce národa a k tomu ještě ve vládě, tak docela Rusku závidím….

Laco 18/08/2022 - 18:25

Těžko můžeme hodnotit vztah Rusů k alkoholu, když sami jsme na špici v jeho konzumaci.
“Česko patří mezi země s nejvyšší průměrnou spotřebou alkoholu na obyvatele na světěV mezinárodních srovnáních (např. OECD, WHO) se ČR dlouhodobě umisťuje na prvním až čtvrtém místě. Průměrně se v ČR spotřebuje 10 litrů etanolu na 1 obyvatele za rok (včetně dětí a seniorů), což odpovídá množství přibližně 22 g na 1 obyvatele/den. Rovněž výskyt nárazového pití alkoholu patří k nejvyšším na světě.”
“Česko patří mezi země s nejvyšší průměrnou spotřebou alkoholu na obyvatele na světěV mezinárodních srovnáních (např. OECD, WHO) se ČR dlouhodobě umisťuje na prvním až čtvrtém místě. Průměrně se v ČR spotřebuje 10 litrů etanolu na 1 obyvatele za rok (včetně dětí a seniorů), což odpovídá množství přibližně 22 g na 1 obyvatele/den. Rovněž výskyt nárazového pití alkoholu patří k nejvyšším na světě.”
https://www.ostravadnes.cz/zpravodajstvi/43402-cesko-patri-mezi-zeme-s-nejvyssi-prumernou-spotrebou-alkoholu-na-obyvatele-na-svete/

Paterak 18/08/2022 - 18:43

Ono se to dá u nás lehce zkontrolovat ale v Rusku těžko. Podle mých zkušeností my opravdu nepijeme tolik jak Rusové a např. Finové! Ti přes částečnou prohibici a drahý alkohol pijí jak Dánové a za alkoholem nelení plout do neutrálních vod a tam se zmastit. Naopak mne zklamali Belgičané kde proslulé pivovovárky s jejich tradičním pivem převálcoval Heineken. Dánové to mají furt stejné akorát mladí k tomu přidali marjánku, jako Holanďani. Ale o tom článek není…

Laco 18/08/2022 - 20:21

Já bych OECD a WHO věřil a domnívám se, že zjistit skutečnou spotřebu v Rusku je stejně obtížné nebo snadné, jako u nás. Ale poměrový obraz určitě vytvořit lze celkem spolehlivý. Prostě u nás ve spotřebě alkoholu vedeme, což je léta známá skutečnost. Vedle toho znám pár Rusů, z nichž jeden, který si rád přihne, žil i několik let v ČR na domažlicku. Vyjadřuje se o ČR jako o ráji alkoholiků. V Rusku prý rozhodně není běžné, aby byl alkohol běžnou součástí dne, jako je tomu u nás.

Yurri Simon 19/08/2022 - 18:50

:-)))))))))))

Yurri Simon 20/08/2022 - 14:20

To víš, že jo….. :-))))))

Každý třetí Rus je alkoholik, varuje hlavní ruský psychiatr.

Hlavní psychiatr a vedoucí expert na závislosti ruského ministerstva zdravotnictví Jevgenij Brjun upozornil, že třetina obyvatel země jsou „tiší alkoholici“, kteří nefigurují v oficiálních statistikách opilství hlavně proto, že nikdy nevyhledali pomoc odborníků. Podle odborníka, kterého nyní citovala ruská média, také na každou ženu trpící alkoholismem připadají v Rusku čtyři alkoholici.

Brjun v televizi NTV připomněl, že téměř v každé zemi se okolo dvou procent obyvatelstva potýká se závislostí na alkoholu. Tito lidé ale dříve či později skončí v rukou lékařů. Za znepokojivější proto pokládá situaci „tichých alkoholiků“.

„Jeden panák, tedy 50 mililitrů tvrdého alkoholu, pijí každý den celý měsíc. Za měsíc stav jater vykáže, že dotyčný to s alkoholem přehání. A takových lidí je přibližně 30 procent,“ prohlásil expert. Dodal, že tihle lidé ale se svými zdravotními potížemi nevyhledávají pomoc odborníků na závislosti. Zamíří totiž obvykle do běžné nemocnice, a tak se ani nedostanou do statistik alkoholismu. Pokud zemřou, bývá jako důvod uváděna zástava srdce, a ne cirhóza jater, o alkoholismu ani nemluvě.

„To není jen chybné vyjádření, to je mýtus na hraně zločinu,“ prohlásil Brjun o tvrzení, že lihoviny pomáhají proti koronaviru. Stejně je tomu podle něj i v případě jiných nemocí a pít lihoviny není dobré ani v případě obyčejné chřipky, protože alkohol negativně působí na srdce. „Nepijte žádný alkohol při nachlazení, chřipce nebo koronaviru- je to zátěž na srdce a srdce slábne,“ varoval lékař.

Server Newsru.com poznamenal, že podle oficiálních údajů jsou v Rusku jen asi dva miliony alkoholiků, k realitě má ale podle odhadů blíže číslo deset milionů. S přihlédnutím na Brjunova tvrzení by se ale i tato cifra musela podstatně zvýšit, Rusko má totiž okolo 146 milionů obyvatel.

Kreml versus alkohol. Tahle válka se nedá vyhrát, Rusko alespoň obnoví záchytky.

Tak jako Vladimir Putin je i alkohol pro mnohé Rusy jedinou a trvalou jistotou.
Článek

V Rusku se pije. Nebo spíš s vervou chlastá. Moskva a možná i Petrohrad jsou tak trochu mimo, ale jinak zbytek země dělá čest asi nejoblíbenějšímu stereotypu: Rusko rovná se alkohol.

Vláda si chce na alkoholiky došlápnout – nebo jim také podat pomocnou ruku. Znovu zřizuje záchytky, které byly zrušeny v roce 2011. Budou Rusové s pitím alkoholu opatrnější?

Moskva stojí mírně mimo trend zuřivého pití díky tomu, že za posledních deset let se kultura spotřeby alkoholu přece jen změnila. Když jsem poprvé navštívil ruskou metropoli, tak nebylo nic neobvyklého, když se vagonem metra kutálela prázdná lahev od piva. Dnes je podzemní dráha čistá, vyfintěná a s bezplatným internetem.

Na moskevském sídlišti už nepotkávám „strejdy“ postávající u větracího komínku metra, ze kterého si udělali improvizovaný stolek. Dříve se okolo něho pravidelně shlukovalo zhruba pět postav a na plechové stříšce stála lahev vodky a piva na zapití. Jsou pryč. Teď už jen občas zahlédnu za garážemi osamocené alkoholiky, kteří si cestou domů dávají na kuráž.

V ruské vášni k alkoholu se dá najít mnohé. Jedním z aspektů je, že obyvatelé ruského venkova nemají co dělat. A když není v takové uralské vesničce do čeho píchnout, tak se lidově řečeno „leje“. Nezachrání to ani televize, ani přírodní krásy vůkol.

Pro skleničku se leckterý Rus natahuje také kvůli nesnesitelné tíze bytí. Režim neustále přitvrzuje, Rusové vidí budoucnost země velmi mlhavě. Změny k lepšímu se na obzoru nerýsují. A proto také pijí. Alkohol je odpovědí na Putinovu stabilitu. Únik od všednodennosti, která je místy šedivá, až černá. A tak jako Vladimir Putin je i alkohol pro mnohé Rusy jedinou a trvalou jistotou.

Matička Rus, tatíček alkoholik: Násilníci, primitivové i prezidenti. Chlastá celé Rusko.

Vodka. To je nápoj, bez kterého by Rusko pravděpodobně přestalo existovat. Alkoholu Rusové holdují hodně. A je čemu se divit? Žijí v krušných podmínkách, v zimě, často v chudobě. Ale na nějakého toho panáčka se peníze najdou vždycky. A své o tom ví i ruské hlavy státu, které se, až na Putina, alkoholu nikdy nevyhýbaly.

Alkohol je metla lidstva. To se ví už dlouho. V Rusku si to ale absolutně neberou k srdci. Na ulici je možné potkat skupinky tzv. gopniků v teplákovkách, kteří agresivně šikanují bezbranné lidi, táhne z nich vodka a jejich vzdělání je v drtivé většině žádné. V chudobě jsou zde miliony lidí, kteří na dně sklenky s alkoholem hledají útěchu. A nejedná se jen o dospělé, ale i o děti, které posedávají v pochybných podnicích a v alkoholovém deliriu dospávají s hlavou na stole a krabičkou cigaret v ruce.

Existují ale i tací, kteří na život v Rusku, zejména ten před začátkem 90. let, vzpomínají s melancholií a steskem. Touží po tom, aby se vrátily staré dobré časy a zcela ignorují vše špatné, co si Sovětský svaz může připsat na seznam. Až po pádu SSSR totiž vyplula na povrch hnusná realita, která naplňovala běžné životy obyčejných Rusů. A alkohol byl vždy jejich součástí.

Ostatně své by k tomu mohli říct i ruští prezidenti, kteří se pití alkoholu nikdy nebránili. Prezident Jelcin byl jedním z těch, kteří si uměli užívat. A když se zrovna dokázal udržet na nohách, často si ještě odskočil předvést svému národu své taneční kreace. Propagandistické plakáty, kterými se Sovětský svaz snažil působit na své lidi, aby přestali pít, se k němu zřejmě nedostaly. A co si budeme povídat, zbytek národa si z nich evidentně také nic nedělal.

Právě Gorbačov však podepsal v roce 1985 přelomový suchoj zakon. Šlo o protialkoholní kampaň, v rámci které se úplně přestala vyrábět vodka s obsahem alkoholu nad 50 %. Restaurace směly nalévat až od 14. hodiny a za pití na veřejnosti hrozily tvrdé testy. Vodka se prodávala ve specializovaných obchodech a pouze na příděl. Každý dospělý si mohl měsíčně koupit pouze 2 láhve.

Z počátku se zdálo, že je kampaň úspěšná a prodej tvrdého alkoholu klesl o 40 %. Jenže co nekleslo, byla konzumace. “V zoufalosti lidé pili třeba francovky a další produkty s obsahem alkoholu,” říká Vladimir.

Vodka se začala destilovat v mnoha domácnostech a ve velkém. Z trhu mizely základní suroviny, používané na její výrobu a zákon byl po dvou letech nakonec zrušen. Díky propadu státních příjmů z vodky, nakonec suchoj zakon nepřímo přispěl ke konci sovětského impéria.

Nezdražování vodky bylo vnímáno jako jedna z politických priorit. Propad hodnoty rublu, pokles HDP a ekonomický chaos způsobil, že se mnoho lidí obrátilo k alkoholu. A začalo se pít ještě víc.

Po období levné vodky přišel nový pád. Když alkohol zdražil, přešli někteří Rusové třeba na čistý ethanol. “Normálně se dal koupit pod pultem v magazínu,” prozrazuje Vladimir. Lidé ho potom ředili s vodou a pili místo vodky.

Co se však vrací pravidelně jako sezónní epidemie chřipky, jsou případy otrav různými náhražkami alkoholu. “Některí lidé jsou i dnes schopní koupit si chemické prostředky s metanolem a ty vypít,” ušklíbne se Sergej. Podobné případy jako v Tomtoru, kdy si skupina lidí koupila antiseptikum proti COVIDu s 69% obsahem metanolu, se opakují se železnou pravidelností.

Na tramvajové zastávce mě oslovuje bezdomovec: “Včera jsem se strašně moc vylil. Neměl bys nějaký drobásky na další vodku? Musím to dokončit,” ptá se s bezelstným výrazem ve tváři. Rusové na to mají výraz – nedoperepil. “Přeložit by se dal zhruba asi jako že pil víc než měl, ale současně ne tolik než by se dalo,” zakončuje naše povídání Sergej

Laco 20/08/2022 - 23:18

Data Světové zdravotnické organizace:
https://www.who.int/data/gho/data/indicators/indicator-details/GHO/alcohol-recorded-per-capita-(15-)-consumption-(in-litres-of-pure-alcohol)

Můžete údaje této reprezentativní, celosvětové uznávané agentury, součásti OSN, spolehlivě vyvrátit? Obdobné údaje poskytuje OECD nebo Světová banka. Že by náhoda? A že by zrovna úsudek vás, zdejšího profláklého blba, měl být určující? To asi ne…

Yurri Simon 19/08/2022 - 09:04

Drtivý útok Ukrajinců. Zabili jsme 100 ruských vojáků včetně velení armády, tvrdí gubernátor.

Ukrajinci zasadili Rusům další tvrdý úder. V okupovaném Lysyčansku srovnali raketami se zemí budovu velitelství. A celkový účet může Rusy hodně bolet. Podle ukrajinského představitele totiž přišlo o život přibližně 100 ruských vojáků včetně velení 2. armády a 20 příslušníků tajné služby FSB. Tato tvrzení nelze nezávisle ověřit, nicméně video s ničivými následky útoku sdílely i čečenské speciální jednotky.

Úder na ruské velitelství v Lysyčansku se odehrál ve středu. Serhij Hajdaj, gubernátor Luhanské oblasti, kde se město nachází, uvedl, že při něm zemřelo přibližně 100 ruských vojáků. Budovu měly zasáhnout obávané rakety HIMARS. „Do vzduchu vyletělo i velení 2. ruské armády a přibližně 20 příslušníků tajné služby FSB,“ uvedl Hajdaj na svém telegramovém účtu.

Video z útoku se objevilo i na sociálních sítích. Paradoxně ho tam umístily čečenské speciální jednotky, informuje web Daily Mail. Na záběrech je vidět, jak z místa dopadu raket stoupají hustá oblaka dýmu. Na dalším videu, které má zachycovat následky stejného útoku, jsou pak vidět trosky budovy, nad níž vlaje osamocená ruská vlajka.

Pokud se informace potvrdí, bude se pro Rusy jednat o další velký nezdar. Podle Hajdaje sídlilo totiž ruské velitelství v budově někdejší základny ukrajinských tajných služeb, což rozhodně nepředstavuje příliš důmyslný úkryt.

Přesný útok navíc přišel jen několik dní po podobném útoku na základnu vagnerovců ve městě Popasna. Tu rovněž zasáhly rakety ze systému HIMARS. Oficiální počet obětí znám není, mluví se ale až o 100 mrtvých žoldáků. V posledních dvou týdnech pak okupovaným Krymem otřáslo několik mohutných explozí. Cílem byly ruské letecké základny a muniční sklad. Ukrajina se k útokům oficiálně nepřihlásila, naznačila ale, že za ně nese zodpovědnost.

Pozorovatel 17/08/2022 - 23:03

Na právě probíhajícím vojensko-technickém fóru Army 2022, kde Rusko prezentuje svojí vojenskou techniku, se veřejnost mohla poprvé na vlastní oči seznámit s šestou generací ruských neviditelných stíhaček Šachmat.

Stačil jeden výbuch na letišti na Krymu a proběhla modernizace stávajících stíhaček nějaké 2-3.generace na 6.???

Zničeho nic zmizely…
To není pokrok.
To je zázrak.

Ono se to tak ale opravdu jmenuje! Pátá generace😁

KMERLIN 17/08/2022 - 23:04

Rádi bychom vám představili pilota tohoto úžasného stroje, ale bohužel právě koná potřebu venku v kadibudce!

Yurri Simon 18/08/2022 - 23:17

:)))

Pozorovatel 17/08/2022 - 22:56

Na právě probíhajícím vojensko-technickém fóru Army 2022, kde Rusko prezentuje svojí vojenskou techniku, se veřejnost mohla poprvé na vlastní oči seznámit s šestou generací ruských neviditelných stíhaček Šachmat.

Stačil jeden výbuch na letišti na Krymu a proběhla modernizace stávajících stíhaček nějaké 2-3.generace na 6.???

Zničeho nic zmizely…
To není pokrok.
To je zázrak.

Ono se to tak ale opravdu jmenuje! Pátá generace😁

Fialovy hnus plus 17/08/2022 - 22:11

Nova vlada zruši obchodovani s eletryku přes německu burzu – nebo zajisti přednostni dodavky naši levne eletryky našim lidem, dohodne se na dluhodobych dodavkach levneho plynu a ropy s producentama a ne s překupnikama.

Take zakladni kroky by zrobila každa normalni vlada. Nesměla by to byt ovšem vlada kolaborantu s bruselem a s Ameryku.

A tak jedine, z čeho se može člověk v době fialoveho hnusu radovat je to, že smějici se bestyja se opět probudila. Mezi lidma slyšim a vidim tolik sarkastyckeho humoru, jak už dluho ni.

obdivovatel 17/08/2022 - 22:54

Si sam zrobil?

rosemil71 17/08/2022 - 21:49

Podle fotky to vypadá na setkání nesvéprávných podudů.Tohle je fakt výkvět světa?No,všichni svatí s námi.

svaty_vaclav 17/08/2022 - 20:32

Sledujte @neCT24

❗️🇷🇺Vojenská technika zemí NATO je již u Moskvy.

Drony Bayraktar, britská a americká obrněná vozidla nebo americké houfnice čekají na hosty na výstavě v Patriot Parku. Zbraně byly získány během ruské speciální operace na Ukrajině.

Mimochodem většina vystavené techniky je v dobrém stavu, opustila ji ukrajinská armáda.

Sledujte @neCT24

pan Straka 17/08/2022 - 15:25

Vilmičko,
Vy Americani, Evropani, zapad znamena ve zdejsim uvazovani
My Rusaci, euroasijska horda, bolsevici?
Fakt si nevidis do pusy, proc takovi netahnout za svymi, aspon 1 za 30 let. Proc??

Eva L 17/08/2022 - 15:28

Hele, že jste za nás museli držet huby a emigrovat je váš problém.
Teď je demokracie a můžeme si kafrat co chceme, navíc nejsme zakázaní.

Thomas 17/08/2022 - 15:38

Alternativní historie, zákaz SNDAP v Německu a KSČ v Česku.

Hurá do ekonomiky 1972
Nacisté činní v době Třetí říše byli ve Spolkové republice Německo vůbec ekonomicky velmi úspěšní.

Herbert Backe, který byl v letech 1942–1945 německým říšským ministrem pro výživu, vlastnil mnoho zemědělských podniků, které bylo možno v poválečném Německu označit za klíčové.

Prezident Spolkové republiky Německo Gustav Heinemann mu také v roce 1971 udělil vysoké státní vyznamenání.

Mezi nejbohatší podnikatele patřil také bývalý student elitní školy Hiterjugend Mark Biernat, jehož poradcem se po válce stal bývalý šéf Sicherheitsdienstu Walter Schellenberg, který byl sice norimberským tribunálem odsouzen ke krátkému odnětí svobody, ale výkon trestu nikdy nenastoupil.

I v justici bylo stále mnoho bývalých členů nacistické strany. Jednalo se přibližně o 20 % soudců a o jednu třetinu prokurátorů. Jak je vidět, i dvacet sedm let poté hráli nacisté či bývalí nacisté v německé politice a ekonomice prominentní roli.

1 2

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.