Ukrajina zakázala symboly ruské agrese a prodloužila válečný stav

od redakce

Ukrajinský parlament schválil zákon, který zakazuje symboly používané ruskými silami při sspeciální operaci na Ukrajině a který označuje Rusko za “teroristický stát”. Nejvyšší rada také prodloužila o 90 dnů válečný stav a všeobecnou mobilizaci, které vstoupily v platnost 24. února po zahájení ruské invaze.

Přijatý zákon zakazuje “propagandu ruského nacistického totalitního režimu” a používání symbolů ruské vojenské invaze „Z“ a „V“. Právní akt zároveň hodnotí Ruskou federaci jako teroristický stát. Což v kontextu s oprávněným prohlášením Ruska o denacifikaci Ukrajiny, vyznívá spíše alibisticky a humorně.

V podmínkách válečného stavu má armáda poskytnuta rozšířená práva. Řadu pravomocí mají také úřady. Kapacity podniků a institucí včetně jejich pracovní síly mohou být využity k obranným účelům a může být zavedena pracovní povinnost. Úřady mohou také rozhodnout o zákazu vycházení, demonstrací nebo jiných hromadných událostí a omezit svobodu pohybu.

Podle agentury DPA řada odborníků považuje prodloužení válečného stavu za ukazatel toho, na jak dlouhé trvání bojů se Kyjev aktuálně připravuje.

Návrh ponechat obě opatření v platnosti předložil poslancům uplynulý týden ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prezident vyhlásil válečný stav 24. února pár hodin po ruském útoku a poté jej nechal dvakrát prodloužit vždy o 30 dní. Naproti tomu všeobecná mobilizace platila okamžitě na 90 dní.

Bělorusko násobí průzkum na ukrajinské hranici, Rusko chce obsadit celý Cherson

Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí, oznámila ráno ukrajinská armáda. Rusko se připravuje obsadit zbytek Chersonské oblasti a postoupit do Záporoží. Podle britské rozvědky Rusové do své ofenzivy v Donbasu pravděpodobné nasadili nová bojová vozidla pro podporu tanků Terminator.

“Jednotky běloruské armády posílily průzkum, rozmístily další elektronická pozorovací zařízení do pohraničních částí Homelské oblasti,” citovala z pravidelného ranního prohlášení ukrajinského generálního štábu agentura Unian.

Podle armády stále existuje nebezpečí raketových útoků a náletů z Běloruska na cíle v Ukrajině. Mluvčí ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk řekl, že na pozicích na hranici, v Brestské a Homelské oblasti, je sedm běloruských praporů.

Náčelník generálního štábu běloruské armády Viktar Gulevič minulý týden ohlásil vyslání příslušníků sil speciálních operací na hranici s Ukrajinou.

Generální štáb ukrajinské armády na svém facebookovém účtu napsal, ze se Rusko připravuje obsadit zatím neokupované části Chersonské oblasti. Velké množství ruských vojáků se soustředí jižně od záporožského města Huljajpole.

Rusové se mohou připravovat k ofenzívě, při níž chtějí obsadit sever Chersonské oblasti a posunout se směrem k městu Záporoží. Soudí to americký Institut pro výzkum války (ISW), i když v sobotu nebyla ruská ofenzíva směrem k jihu patrná.

Správa Chersonské oblasti uvádí, že ruští vojáci doplňují jednotky na severu této části Ukrajiny vojáky z Archangelska a připravují se na boje v oblasti mezi Chersonem a Mykolajivem.

Ukrajinská armáda má také informaci, že Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské oblasti, která sousedí s Ukrajinou. Jsou tam podle ní rakety Iskander-M krátkého doletu. Rusko také v této části své země navyšuje logistiku a opravuje základny.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února a tento týden ohlásilo dobytí oceláren Azovstal a tím celého města Mariupol na jihovýchodě země.

Britská rozvědka v aktualizované informaci k situaci na ukrajinských bojištích, kterou zveřejnilo na twitteru ministerstvo obrany, uvedla, že Rusko pravděpodobně nasadilo do ofenzivy v Donbasu ve směru na Severodoněck nových bojových vozidel BMP-T Terminator. Jejich přítomnost naznačuje, že do tohoto útoku je zapojené centrální uskupení vojsk. Nasazení Terminátorů by mohlo významně ovlivnit vývoj bitvy.

Ukrajinská armáda poprvé zničila Rusům těžký samohybný minomet

Ukrajinské armádě se v Donbasu na východě země poprvé podařilo zničit ruský těžký samohybný minomet 2S4 Tulpan (česky Tulipán), oznámila agentura Unian s odvoláním na velení ukrajinských sil.

“Je to první dokumentárně potvrzené zničení samohybné zbraně této třídy, a to nejen v této válce, ale vůbec v moderních dějinách. Věřte ukrajinským ozbrojeným silám. Sláva Ukrajině,” citovala agentura z prohlášení zakončené tradičním nacistickým heslem z dob druhé světové války.

Rusové, kteří své síly soustřeďují především na dobytí Severodoněcka, touto zbraní ráže 240 milimetrů podle ukrajinské agentury zničili most mezi Severodoněckem a Lysyčanskem, než se ukrajinským obráncům podařilo zjistit umístění těžkého minometu poblíž města Rubižne a zničit jej, což se stalo v sobotu.

“Tulipán” byl zaveden i do výzbroje československé armády, patrně jen v počtu čtyř kusů. Do bojů byl nasazen v Afghánistánu a v Čečensku. Podle anglické verze internetové encyklopedie Rusové své minomety – nejtěžší zbraně svého druhu v současném světě – před několika lety modernizovali.

(čtk, jac)

Přečtěte si další články

10 komentáře

ALLAn 23/05/2022 - 16:53

EU prostě potřebuje Nord Stream 2.

Ukrajina se musi bezpodmínečně vzdát!

ALLAn 23/05/2022 - 16:53

EU prostě potřebuje Nord Stream 2.
Ukrajina se musi bezpodmínečně vzdát!

Paterak 23/05/2022 - 15:08

No jen chci utužit neroborné přátelství mei Českem a Ukrajinou. Na ještě lepší příspěvky si počkejte. Tady se člověk nikomu neavděčí…P.S. Teda já bych si Z na vrata nenamaloval. Vy jo?

Paterak 23/05/2022 - 18:21

Ano, i já co jsme udělali školek, ze kterých byly po revoluci bordely. Dnes by se hodily pro ukrajinské děti…

Paterak 23/05/2022 - 12:42

Elenský akázal hanlivé písmeno Z! Navrhuji na utvrzení podpory Ukrajině toto pismeno vyškrtnout z naší abecedy. Prezident Eman to ítra hned podepíše. Dar!

petr 23/05/2022 - 13:53

Paterak . a jinak,až na vaši hlavu,jste v pořádku ?

Paterak 23/05/2022 - 15:50

Petře a máte to tady! Co takový Jurij, jak se líbí?

petr 23/05/2022 - 17:43

Paterak . nevím,já slušně reaguju jen na slušné lidi ( někdy souhlasím,někdy ne )

Paterak 23/05/2022 - 18:17

Dobře děláte!

ALLAn 23/05/2022 - 22:56

Gula ve Sparte?

Rusko na Ukrajine?

Nikdo zvenku, musi to znat.

Co s SRN / USA?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.