USA zmírní sankce vůči Kubě

od redakce

Spojené státy oznámily zmírnění sankcí vůči Kubě, které na tento karibský ostrov uvalil bývalý americký prezident Donald Trump. Administrativa současného šéfa Bílého domu Joea Bidena chce zmírnit omezení pro cestování nebo remitence, tedy peněžní převody od Kubánců z USA jejich rodinám na ostrově. Zrychlí se také vyřizování amerických víz pro Kubánce.

Jeden z představitelů Bidenovy vlády stanici CBS News řekl, že bude zpřístupněno více charterových a komerčních letů do Havany, rozšíří se konzulární služby USA na ostrově a budou obnoveny programy pro slučování rodin. Uvolnění sankcí bude například znamenat zrušení limitu pro rodinné remitence, migranti dříve nesměli příbuzným na Kubu posílat více než 1000 dolarů (přes 23 600 korun) každé tři měsíce, píše BBC.

Změna v politice Spojených států vůči Kubě přicházejí po revizi, kterou americké úřady zahájily po sérii rozsáhlých protestů na ostrově v červenci loňského roku, poznamenala agentura AP. Podle agentury Reuters jde o nejvýznamnější změny v přístupu Washingtonu vůči Havaně od chvíle, co se loni v lednu prezidentského úřadu ujal demokrat Joe Biden.

Republikánský prezident Trump před několika lety přerušil oteplování americko-kubánských vztahů zahájené jeho demokratickým předchůdcem Barackem Obamou a vůči Havaně zavedl řadu sankcí. Koncem září 2017 Spojené státy stáhly téměř veškerý personál ze své ambasády v Havaně poté, co si někteří američtí diplomaté stěžovali na zdravotní potíže.

Trumpova administrativa omezila vyřizování víz, převody peněz a zpřísnila pravidla pro občany USA, kteří chtějí cestovat na Kubu z jiného důvodu než za rodinou, připomněla BBC. Američtí představitelé však nyní podle ní zároveň mimo jiné upozornili, že nevyjmou nikoho ze sezamu, na kterém se nachází společnosti spojené s komunistickou vládou v Havaně, s nimiž mají občané USA zakázáno obchodovat.

Zpráva o zmírnění sankcí bude znamenat úlevu pro tisíce Kubánců, kteří zoufale touží vidět své rodiny na Floridě a dalších místech USA, podotkla BBC.

Kubánský ministr zahraničních věcí Bruno Rodríguez oznámení přivítal, rozhodnutí Washingtonu podle něj znamená »malý krok správným směrem«. Zároveň však prohlásil, že současné kroky americké vlády »nemění embargo« platné od roku 1962.

(čtk)

Přečtěte si další články

5 komentáře

hogo fogo 18/05/2022 - 11:55

V 90. letech, marka za 18Kč = dílo V Kaluse. Ale V Komárek , nebo světoznámý ekonom O Šik, říkali marku mezi 5-8KčK, tak je nikdo neslyšel. Většina národa tleskala a provolávali slávu V Klausovi. Jak byla jeho kritrika, tak hned by člověk označen za StB, nebo komunistu, ze slovy, že nám celý svět takového ekonoma závidí. To samé blb Telička, jaké vede namáhavé jednání, jak je nekopromisní a neustupný a trvrdý. , . ha, ha, ha. V Č z něho dělali poloboha. Najednou se ukazuje, že všichni mají vyjednané lepší podmínky než. ČR a bez p.Teličky, Jen si na to vzpomeňte.

tomasklima162 18/05/2022 - 19:43

Pokud skutečně víte jak zázračně “nastavovat tržní ceny” tak nechápu proč se držíte tak při zdi? Být vámi tak bych nestavil za jednu koruny milion euro, všichni by jsme byli za vodou a nikdo by už nemusel nikdy pracovat.

fronda 19/05/2022 - 23:00

To nevím, že by většina národa tleskala Klausovi.

Ale Komárek a Šik, to by byla ještě větší katastrofa, ti nejspíš radili v 90. letech Ukrajině.

jmm 18/05/2022 - 11:07

“komedianti” !
Embargová “demoška” od r 1962-neuvěřitelní “haj*li”….
Cuba si yankee NO!

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.