Úspěšný test nové rakety Sarmat

od redakce

Nejpozději na podzim bude na Sibiři vytvořen první pluk vyzbrojený novými mezikontinentálními raketami Sarmat. V ruské televizi to v sobotu sdělil šéf vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Jde o ambiciózní cíl, první test rakety se uskutečnil ve středu a západní experti předpokládají, že zkoušek musí být více, než nová raketa bude moci být zařazena do výzbroje.

»Nejpozději na podzim plánujeme vytvořit ze sériově dodaných raket první pluk, který bude v Krasnojarském kraji,« řekl Rogozin podle TASS. Krasnojarsk leží 3000 kilometrů na východ od Moskvy. Středeční vypuštění rakety se uskutečnilo po letech odkladů, zaviněných potížemi s financováním i technickými problémy. Nové rakety mají být umístěny do stejných podzemních sil, v jakých dosud byly rakety sovětské konstrukce Vojevoda, v paktu NATO přezdívané Satan. Ty má Sarmat nahradit. Podle Rogozina tak bude možné ušetřit značné zdroje i čas. Od nové rakety si Moskva slibuje, že bude s to proniknout jakoukoliv protiraketovou obranou. Její dolet má umožnit dopravit jaderné hlavice na kterékoliv místo na Zemi jak přes severní, tak i přes jižní pól.

»Ve světě nemá obdoby, a ještě dlouho mít nebude. Tato skutečně jedinečná zbraň posílí bojový potenciál našich ozbrojených sil, spolehlivě zajistí bezpečnost Ruska vůči vnějším hrozbám a přiměje k přemýšlení ty, kdo se v zápalu zběsilé, agresivní rétoriky snaží ohrožovat naši zemi,« zdůraznil ruský prezident Vladimir Putin v blahopřání vojákům k úspěšnému testu nové rakety. Sarmat patří k nové generaci ruských strategických zbraní, jejichž vývoj Putin ohlásil v předvečer prezidentských voleb v roce 2018. Do výzbroje by raketa mohla být podle dřívějších vyjádření ruských představitelů zařazena letos. Ministerstvo obrany uvedlo, že to bude po završení nynějších zkoušek. Jeden raketový pluk se už připravuje na přezbrojení. Raketa ve středu odstartovala z podzemního sila na kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a cvičné hlavice zasáhly polygon Kura na poloostrově Kamčatka na Dálném východě.

Kvůli konfliktu na Ukrajině, dosahuje napětí mezi Ruskem a Západem nejvyšší úrovně od kubánské raketové krize v roce 1962, napsala agentura Reuters, jež zároveň připomněla výrok šéfa OSN Antónia Guterrese: »Vyhlídka na jaderný konflikt, dříve nemyslitelný, je zpět mezi možnostmi.« Tato snaha je nyní Západem podsouvána Rusku. Ruské ministerstvo obrany ale v sobotu jako zcela absurdní popřelo tvrzení Washingtonu, že Rusko se chystá použít na Ukrajině taktické jaderné zbraně. Uvedla to agentura Interfax. »Prohlášení ředitele Ústřední zpravodajské služby CIA Wiliama Burnse o možném použití taktických jaderných zbraní je absurdní,« prohlásil náčelník vojsk radiační, chemické a biologické obrany ruských ozbrojených sil Igor Kirillov. »Za současné úrovně technického vybavení mezinárodního systému monitorování jaderných zkoušek není možné utajit nasazení takového typu zbraní. Pokud to nechápe ředitel CIA, tak buď není profesionál, nebo jej uvádějí v omyl,« prohlásil Kirillov. Burns možnost, že Rusko použije taktické jaderné zbraně proti Ukrajině nevyloučil, i když připustil, že »dosud nejsou patrné přípravy k takovému kroku«. USA tímto přístupem stále zvyšují napětí a Rusko démonizují. Všechny státy by se měly připravit na možnost, že by ruský prezident mohl použít na Ukrajině taktické jaderné zbraně, přiléval před týdnem oleje do ohně v televizním rozhovoru i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

(ava, čtk)

Přečtěte si další články

15 komentáře

fronda 25/04/2022 - 23:17

Škoda že podobné zbraně neměla k dispozici Jugoslávie v roce 1999. To by se ji zločinecký Severoatlantický pakt neodvážil napadnout a ukrást část území.

Stejně tak demokratická Ukrajina v roce 2014. To by s ní Západ jednal úplně jinak, žádné výhrůžky legitimnímu ukrajinskému prezidentovi Janukovyčovi by se nekonaly.

Byla prostě chyba, dokonce zločin, rozdělit silné slovanské federace. Se zbytkovými státečky si imperialisté dělají, co chtějí.

psy_cho 26/04/2022 - 06:45

Myslíš stejného Janukoviče, který byl odsouzen za loupež a pak ještě jednou za znásilnění? Myslíš toho agenta KGB a putlerovskou doněckou pátou kolonu na Ukrajině, kterému ruští poradci pomáhali ve volbách v roce 2004, které podvodem vyhrál a na druhý pokus prohrál. Proto to tak dopadlo, když si ruská pátá kolona vybrala za prezidenta kriminálníka.

fronda 27/04/2022 - 00:11

To je snad věc ukrajinských voličů, koho si zvolí ve svobodných volbách za prezidenta. Západu do toho nic není a financování puče v Kyjevě bylo další z řady zločinů amerického režimu.

psy_cho 27/04/2022 - 08:20

Tak proč se toho montuje Putler a napadl Ukrajinu. Proč vraždí ukrajinské civilisty, kradou, znásilňují a chovají se hůř než nacisti. Je to přece věc Ukrajinců. Vy komunisti máte místo mozku gramofonovou desku, kterou vám strčili do hlavy ruský švábové, vy jste ruská pátá kolona.

Yurri Simon 25/04/2022 - 14:25

Je ruSSácká “armáda” vůbec armádou, nebo je to jenom banda hladových, špinavých a primitivních hovad..?

https://www.tydenikhrot.cz/clanek/rusti-vojaci-ruska-armada-valka-na-ukrajine-rabovani-moralka

RASPUTIN 26/04/2022 - 05:22

Yurri Simon : … a hladových,brutálních rabovačů a zlodějú

svaty_vaclav 25/04/2022 - 11:54

🇷🇺Rusko spustilo sériovou výrobu S-500

💥Nejmodernější systém protivzdušné obrany S-500 (Prometej) již byl dán do sériové výroby, sdělil generální ředitel podniku, který vyvinul a vyrobil tento systém, koncernu letecké a kosmické obrany Almaz-Antej Jan Novikov.

„Sériová výroba systému S-500 s použitím nejnovějších vymožeností domácí vědy a techniky již byla zahájena. Bojové kapacity systému podstatně předčí kapacity předcházejících protivzdušných raketových systémů. S-500 se má stát základem ruského systému protivzdušné obrany. Vojáci je obdrží v termínu uvedeném ve státní objednávce,“ řekl v rozhovoru pro časopis Národní obrana.

Sledujte @neCT24

Yurri Simon 25/04/2022 - 13:36

:-)))))))))))))))))))))))

Jj, to jsou ty ruSSké “zázračné” zbraně, jaké “svět neviděl..” :-)))))))))))))))
Taková Armata, nebo SU-57 by mohly vyprávět.. :-)))))))))
Pobavils, burane. :-))

svaty_vaclav 25/04/2022 - 13:59

Yurri Simon, zase jsi zdrhnul ústavním zřízencům cestou na latrínu a dostal ses k počítači?

Yurri Simon 25/04/2022 - 17:45

Schválně, jestli po té zprávě jebne v kouli dřív tobě, než Frondovi… :)))
Btw, neplatí toho kremelského trpaslíka CIA, jako vrchního náboráře nových členů NATO..? :-)))))

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/svedsko-findsko-nato-kveten-rusko-valka-ukrajina.A220425_170211_zahranicni_kha

psy_cho 25/04/2022 - 10:47

Kde je váš protest, soudruzi komunisti. Protest proti zbraním v rukách tetoristy. Zde pátá kolona mlčí či to bude schvalovat. Když dáme více na zbrojení my, tak je oheň na střeše. Ať radši Putler nakrmí hladové krky v rusku.

Yurri Simon 25/04/2022 - 10:13

:-))))))

Ten jeden funkční kousek bude putovní..?

A kdy se konečně ruSSáci pochlubí nějakým vynálezem, který by mohl být nějak prospěšný lidem..?

I když – podobně náročné úkoly nechceme ani po hladové Severní Koreji… :))

jmm 25/04/2022 - 10:33

“San Simeon,ca” putovní prospěšáku

Franklin Delano Roosevelt
mel jasně a srozumitelně říci Harrymu S. Trumanovi
“I když jsem dal souhlas s vývojem atomové zbraně nedopusť její použití a ani
atomové politické vydírání světa”….
Vše dopustili-že by to byla odstrašující odplata…

NINO 25/04/2022 - 11:09

Simone, vari pryč ty lstivý vrahu od našeho HANO prahu.

Yurri Simon 25/04/2022 - 13:30

Vy jste na drogách..?

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.