V italských volbách směřuje k vítězství blok pravicových stran

od redakce

Nedělní předčasné parlamentní volby v Itálii vyhrál pravicový blok se zhruba 44 procenty hlasů. Ukazují to údaje po sečtení 95 procent okrsků zveřejněné ministerstvem vnitra. Druhý je středolevicový blok kolem Demokratické strany s 26 procenty a třetí Hnutí pěti hvězd, které s 15 procenty zabodovalo hlavně na jihu země.

Vítězem voleb je podle komentátorů jednoznačně strana Bratři Itálie (FdI), která sama obdržela 26 procent hlasů. Její vůdkyně Giorgia Meloniová v noci uvedla, že je připravená vládnout. “Od Italů přišel jasný vzkaz pro středopravicovou vládu vedenou Bratry Itálie,” řekla politička. V předchozích volbách v roce 2018 strana dostala čtyři procenta. Výsledek Meloniové otevírá cestu do paláce Chigi, sídla italské vlády.

Podle americké stanice CNN má Meloniová šanci se stát “nejvíce krajně pravicovou ministerskou předsedkyní od dob (diktátora Benita) Mussoliniho”. Meloniová vede stranu, jež vychází z Italského sociálního hnutí (MSI). V této straně se v poválečné Itálii angažovali lidé, kteří pociťovali nostalgii po fašistickém režimu, a MSI dlouho vedl bývalý vysoký představitel kolaborantské Republiky Saló a šéf režimního antisemitského časopisu La difesa della razza (Na ochranu rasy) Giorgio Almirante. Samotná Meloniová odmítla, že by byla fašistkou, a své uskupení přirovnala k britské Konzervativní straně a republikánům v USA.

Pravicový blok je podle politologů výrazně vychýlen doprava. Druhá největší strana Liga má v Evropské unii vztahy s francouzským Národním sdružením Marine Le Penové. Třetí strana Vzhůru Itálie chce podle svých představitelů sehrát v bloku centristickou roli. Poměr sil však podle komentátorů hraje ve prospěch FdI.

Neúspěch podle pozorovatelů zaznamenala Liga, která dostala jen devět procent hlasů. To je zhruba polovina ve srovnání s volbami z roku 2018. Mezi poraženými je i Demokratická strana s 18 procenty hlasů. To je srovnatelné s rokem 2018, což tehdy strana považovala za neúspěch. Spokojené je Hnutí pět hvězd, které však získalo polovinu hlasů ve srovnání s rokem 2018. Pod šéfy obou stran, Matteem Salvinim z Ligy a Enricem Lettou z PD, se podle médií nyní třese předsednické křeslo.

Zhruba osm procent získala strana Vzhůru Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, která zřejmě bude nezbytná pro pravicovou většinu v Senátu. Výsledek je mírně nad očekávání, ale je to zhruba polovina hlasů získaných v roce 2018.

Liberální koalice kolem bývalého premiéra Mattea Renziho dostala bezmála osm procent hlasů. Její lídři měli ambici získat dvouciferný výsledek.

Podle výsledků jsou FdI první stranou ve všech italských makroregionech s výjimkou jihu, kde zvítězilo Hnutí pěti hvězd.

Podle odhadů by pravice měla mít pohodlnou většinu v obou komorách parlamentu. Podle projekcí pro italskou veřejnoprávní televizi RAI by pravicový blok měl získat v Senátu 114 až 126 křesel z 200. Ve Sněmovně se očekává většina 232 až 252 křesel ze 400. Konkrétní výsledky budou záležet na zisku křesel v jednomandátových obvodech, kde stačí k vítězství nejvyšší počet hlasů.

Výrazně klesla účast ve volbách, která se zastavila na 64 procentech, což je nejnižší údaj v historii republikánské Itálie. Účast poklesla o zhruba deset procent, největší propady zaznamenaly některé regiony na jihu, například Kampánie, Kalábrie či Sardinie.

Italové vzali osud do svých rukou, gratulují pravicoví lídři Meloniové

Lídři evropské pravice gratulují Giorgii Meloniové a její straně Bratři Itálie (FdI) k vítězství v italských parlamentních volbách. Itálie si vybrala vlasteneckou vládu, napsala dnes ráno vůdkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová. Meloniová dostala gratulaci i od polského premiéra Mateusze Morawieckého. Naopak představitelé levice poukazují na neofašistické kořeny vítěze italských voleb, uvedla agentura ANSA.

“Italský lid se rozhodl vzít do svých rukou vlastní osud zvolením vlády vlastenců a zastánců národní svrchovanosti,” uvedla krajně pravicová politička Le Penová. Podle jejího stranického kolegy Jordana Bardelly Italové dali “lekci pokory” Evropské komisi a Bruselu.

Na twitteru Meloniové blahopřál polský premiér Morawiecki. Jeho strana Právo a spravedlnost (Pis) je součástí Strany evropských konzervativců a reformistů (ECR), které Meloniová předsedá. “V těchto těžkých časech potřebujeme více než kdy jindy přátele, kteří sdílí vizi a společný postup vůči výzvám v Evropě,” uvedl poradce maďarského premiéra Balasz Orbán.

Své gratulace Meloniové i Lize Mattea Salviniho zaslaly krajně pravicové strany, například Alternativa pro Německo či španělské hnutí Vox.

Výsledek italských voleb nechtěla dnes ráno komentovat francouzská premiérka Elisabeth Borneová. “Společně s předsedkyní Evropské komise (Ursulou von der Leyenovou) budeme pozorně sledovat, aby všichni dodržovali hodnoty založené na lidských právech, na vzájemném respektu, a to zejména dodržování práva na potrat,” uvedla šéfka francouzské vlády.

Výrazně kritičtější jsou k vývoji v Itálii někteří představitelé levice. “S vítězstvím Meloniové se před našimi branami usadil neofašismus,” uvedla francouzská europoslankyně Manon Aubryová ze strany Francie nepodrobená (LFI).

(čtk)

Přečtěte si další články

10 komentáře

fronda 28/09/2022 - 01:07

V současnosti je neofašismus na vzestupu v Evropě i v severní Americe. Projevuje se to podporou kyjevské fašistické diktatury.

Vladimír Kusyn 27/09/2022 - 13:13

NESOUDRUHu !!! Ahoj – abych nepokazil oslovovení ! Že se komunisté, jen tak mátoří a už se nevytáhnou z té sloty , je jasné už všem ! Provedli kardinální chyby a soudružka Kateřina Konečná , to má opravit ? Myslím, že ona a celé ÚV je na lopatkách . Socialismus prostě odešel ! Lidé nemají zájem. Žijeme v konzumní společnosti a ideologie už nikoho nezajímají. Já jen mám takové sociální cítění a nemám rád lidi v hmotné nouzi . Ti tři pánové :,, Marx, Engels a Lenin ” jsou pouhé retro bývalých časů – Lepších Zítřků ! Taky ,,Nesoudruh” Vladimír Kusyn, Ostrava !!!

Nesoudruh 27/09/2022 - 17:35

Já vás pane chválím, že jste mentálně o 20 let dál, než zde publikující prasoudruzi. A slušnější.
Ani super předseda tomu nepomůže, prostě nezájem společnosti a vyhynutí.
No pár let bolševikům ubral jimi podporovaný velkouzenář Bureš.

Nesoudruh 27/09/2022 - 17:45

A se Švýcary uvidíme, jestli bude trma vrma. Jste jediný, co tady nepíše ideo bludy. Zdravím

fronda 28/09/2022 - 01:09

Chyba je, že se socialismus od privatizačního puče nenabízel. A se získanými hlasy funkcionáři nakládali tak, že si za ně opatřili lukrativní sesle. Např. místopředseda sněmovny.

Vladimír Kusyn 27/09/2022 - 09:19

Trochu změnit téma ! Dnes večer hrajeme se Švýcary fotbal ! Důležité utkání, abychom se udrželi v elitní skupině ! Přece jen jsme byli v 1976 Mistři Evropy v Bělehradě ! Vyhráli jsme s SRN ! To kopal Panenka, Vízek, Nehoda a v bráně fenomenální Ivo Viktor ! Trenéři Ježek a Vengloš !!! S pozdravem ,,Čest práci !!! ” , od důchodce zní úsměvně ! Tak Holubcův ,,Sportu zdar a fotbalu zvláště !!! ” Vladimír Kusyn

Rudý vítr 27/09/2022 - 05:13

Ách jo vítězný únor tou.dobou měli lide ještě mozek.

svaty_vaclav 26/09/2022 - 18:43

Sledujte @neCT24

Kapitalisti z toho Února dodnes pouštějí bobky a bojí se, že zase přijdou o své nakradené majetky a o možnost parazitovat na cizí práci.

Sledujte @neCT24

svaty_vaclav 26/09/2022 - 17:22

Sledujte @neCT24

Fašismus má v Itálii tradici a pevné kořeny.

Sledujte @neCT24

svaty_vaclav 26/09/2022 - 18:36

Sledujte @neCT24

To jsem nepsal.

Sledujte @neCT24

Komentáře jsou uzavřeny.

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.