V Peru zatkli prezidenta Castilla

od redakce

Ve středu peruánský levicový prezident Pedro Castillo ohlásil, že rozpouští parlament a vyhlašuje předčasné volby. Zemi povede krizový kabinet, oznámil. Také zakázal noční vycházení. Opoziční tisk to označil za státní převrat. Poslanci měli v ten den posoudit, zda je prezident schopen dále zastávat úřad.

V projevu Castillo oznámil svůj úmysl rozpustit parlament a »svolat v co nejkratší době volby do nového kongresu«. Ten měl podle prezidenta vypracovat do devíti měsíců od svého ustanovení novou ústavu. V mezidobí by zemi řídil krizový kabinet, který by vládnul pomocí výnosů. Hlava státu chtěla provést i reformu policie a justice.

Parlament měl ve středu rozhodovat, zda prezident může dále zastávat svůj úřad. O možném rozpuštění sněmu, kde Castillo čelil již dříve hlasování o odvolání z funkce, se mluvilo už delší dobu. Spekulace ale zesílily poté, co v polovině října prokuratura podala do parlamentu stížnost, ve které Castilla obvinila mimo jiné ze zločineckého spolčení či zneužívání pravomocí. Taková nařčení Castillo odmítl. Právě tisk blízký opozici, například deník El Comercio, jak zmiňuje ČTK, označil Castillovo rozhodnutí za státní převrat. Zákaz nočního vycházení Castillo vyhlásil od desáté večerní do čtvrté hodiny ranní a vyzval občany, aby do 72 hodin odevzdali policii nelegálně držené zbraně, jinak budou čelit tvrdým trestům.

Na základě těchto událostí parlament Castilla odvolal. Prý kvůli trvalé morální nezpůsobilosti. Poté byl zadržen policií. V jeho prezidentském křesle ho okamžitě nahradila viceprezidentka Dina Boluarteová, která stejně jako pravicový tisk jeho kroky nazvala státním převratem.

Představitel krajní levice Pedro Castillo v loňských prezidentských volbách získal 50,12 procent hlasů voličů. Jeho pravicovou soupeřkou byla Keiko Fujimoriová, ta z voleb vyšla se ziskem 49,87 % hlasů. Zpočátku vůbec nebyla ochotna uznat svou porážku, opět a bez důkazů si stěžovala na podvody ve stovkách volebních okrsků. Stejně jako při prezidentských volbách v roce 2016, kdy dopadla podobně. Ani loni neuspěla se stížnostmi, které vznesla, ale Castilla prohlásila za svého trvalého soupeře, proti němuž bude vždycky bojovat. Nyní vyzvala ozbrojené síly, aby podpořily ústavní pořádek. Ale jejich velitelé odmítli uposlechnout rozkazy porušující ústavu. Do chodu událostí se opět nezapomněly vložit USA, které odmítají »mimoústavní počínání prezidenta«. Do ulic vyšli prezidentovi příznivci i odpůrci.

(ava)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.