V Polsku si větrná bouře vyžádala nejméně čtyři životy

od redakce

Tlaková níže nazývaná Eunice nebo Zeynep doprovázená velmi silným větrem si v Polsku v sobotu vyžádala nejméně čtyři oběti na životě a nejméně šest lidí, včetně hasiče, bylo zraněno. Informovala o tom v sobotu agentura DPA. Obětem se staly osudnými padající stromy a větve. Silná bouře zabíjela a působila značné škody také v Německu a předtím i v Británii, Irsku, Nizozemsku a Belgii.

Jednoho člověka na procházce a jednoho běžce zabily padající stromy a větve v Mazovském vojvodství kolem Varšavy. Ve vejvodstvích velkopolském a lublinském spadly stromy vždy na jedoucí automobily. Zahynuli oba řidiči, sdělilo ministerstvo vnitra.

Polský premiér Mateusz Morawiecki vyzval občany, aby zůstali doma. Od noci na sobotu hasiči vyjížděli k více než 23.000 zásahům. Stromy blokovaly silnice, vítr strhával střechy. Chvílemi byly přetížené centrály tísňového volání. Kvůli přerušeným vedením vysokého napětí přišlo dočasně o dodávky elektrického proudu dohromady více než 1,2 milionu domácností.

Podle prvních odhadů bylo poničeno více než 2200 budov. Vítr strhl velký kus střešního plechu i z Národního muzea ve Štětíně. Polská železniční společnost PKP doporučila odložení cest.

Na pobřeží Baltského moře a v Tatrách na hranici se Slovenskem dosahoval vítr v nárazech rychlosti až 119 kilometrů za hodinu, uvedla DPA.

Větrná bouře si od pátku vyžádala nejméně tři mrtvé také v Německu. Předtím způsobila značné škody i oběti v Británii, Irsku, Nizozemsku a Belgii. U jižního pobřeží Anglie dosáhl vítr v pátek rychlosti bezmála 200 kilometrů za hodinu.

(čtk)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.