Vědci objevili mikroplasty v plicích žijících lidí, vyplývá ze studie, o které informoval list The Guardian. Jde o první případ, kdy je nalezli v tkáni žijících pacientů, dříve je potvrdili pouze při pitvě. Mezi plasty, které se vyskytovaly v lidské tkáni nejčastěji, byly polyethylentereftalát známý pod zkratkou PET, ze kterého se vyrábějí jednorázové láhve na nápoje, fólie a textilní vlákna nebo polypropylen.
Vědci tvrdí, že znečištění mikroplasty je v současnosti všudypřítomné, takže se mu lidé nemohou vyhnout. Vzrůstají proto obavy o působení těchto drobných plastových částic na zdraví. V laboratoři se potvrdilo, že mohou poškozovat lidské buňky. Vědci už také prokázali, že polétavý prach a další jemné částice vedou v souvislosti se znečištěným ovzduším k milionům předčasných úmrtí ročně.
Autoři studie, kterou publikoval odborný časopis Science of the Total Environment, odebrali vzorky plicní tkáně 13 lidí, kteří podstoupili operaci, a u 11 z nich objevili mikroplasty. Vědci analyzovali částice o velikosti až 0,003 milimetru. Nalezli 39 druhů mikroplastů, z nichž se ve 12 případech jednalo o běžné typy, které obsahují obaly, lahve či oblečení. Více drobných plastových částic identifikovali u mužů.
Autoři studie objevili nejvíc mikroplastů hluboko v lidských plicích. Dříve si přitom mysleli, že se tam nemohou dostat kvůli tomu, jak jsou zde dýchací cesty úzké. “Neočekávali jsme, že v dolních částech plic najdeme nejvyšší počet částic nebo částice takových rozměrů, jaké jsme objevili,” uvedla hlavní autorka studie Laura Sadofská z lékařské univerzity v anglickém Yorku. “Očekávali bychom, že částice těchto velikostí budou odfiltrovány nebo zachyceny dříve, než se dostanou tak hluboko,” dodala vědkyně.
Podle Sadofské by výzkum mohl pomoci k vytvoření experimentů, které by stanovily dopady mikroplastů na lidské zdraví.
Dvě dřívější studie prokázaly přítomnost mikroplastů v lidských plicích. Jejich autoři však tkáň získali až při pitvě po úmrtí pacientů. Výzkum brazilských vědců z roku 2021 našel drobné plastové částice ve 13 z 20 vzorků. Průměrný věk zkoumaných osob byl výrazně vyšší než ve studii Sadofské. Mezi nejčastěji objevenými mikroplasty byl polyethylen, ze kterého se vyrábějí igelitové tašky.
Američtí vědci, kteří v roce 1998 zkoumali tkáně pacientů, kteří prodělali rakovinu plic, nalezli plastová a rostlinná vlákna v 99 ze 114 vzorků. V rakovinné tkáni obsahovalo vlákna 97 procent vzorků a v nenádorových vzorcích se jednalo o 83 procent.
Mikroplasty, které pocházejí z vláken oblečení, pneumatik, kosmetiky a mnoha dalších zdrojů, byly nalezeny po celé planetě, od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány. Podle mnoha studií je lidé konzumují v potravinách i ve vodě a také je vdechují. Vědci je nedávno poprvé objevili také v lidské krvi. Z výzkumu vyplynulo, že tyto drobné plastové částice mohou cestovat po těle a usazovat se v orgánech.
(čtk)
2 komentáře
Pro RUDE, vypisujici se o radikalni pravici a “banderovcich” vladnoucich Ukrajine – rekneme Svoboda, Pravy sektor a Azov.
Ve volbach 2014 meli 4,7%+1,8%+0, prokremelsti 9,4% komunisti 3,9%.
Volby 2019 Svoboda 1 mandat a radikalni nacionaliste pod 2%, prokremelsti 13% a komanci zmizli.
Cili politicky nevyznamni, netreba sirit ruzzke LZI, neustale LZI.
Ozbrojeny AZOV ted bojuje proti rašistům a denacifikatorum.
Podivejte se na HNEDE kolegy v Madarsku JOBBIK, Cesku SPD, Nemecku AFD a Ruzzku Zirikova LDPR.
O historii VALEK, MASAKRU A ETNICKYCH CISTEK, rozpoutanych SSSR a carskym i soucasnym RUSKEM.
Prosím všechny, přečtěte si toto vlákno ⬇️.
Pro mě otevření očí, co se děje na #Ukrajině – a pro #ruský kolonialismus obecně. Zdá se, že je to nekonečný příběh, o kterém jsem osobně věděl tak málo… Děkujeme Maksym Eristavi za tuto kompilaci! TWITTER @MaksimEristavi ; #RussianColonialism
KAZDY ROK DATUM, AKCE/ ZLOCIN, POPIS, FOTKY, ODKAZ NA WIKIPEDII 😱🇨🇳
Vyborny je i Kamil Galeev @kamilkazani – JAK FUNGUJE RUSKY politicky, vojensky a obchodni system 🧸📉
Komentáře jsou uzavřeny.