Vykutálený Netanjahu zase kul pikle

od redakce

Kontroverzní pravicový izraelský expremiér Benjamin Netanjahu tajně a neúspěšně vyjednával s generálním prokurátorem o přiznání viny ve svém korupčním procesu. Napsal to ve středu izraelský deník Maariv, ale Netanjahu ani úřad generálního prokurátora to nepotvrdili.

Netanjahu, který nyní vede parlamentní opozici, čelí obvinění ve třech odlišných kauzách, v nichž jde mj. o ovlivňování vlastníků médií a přijímání štědrých darů výměnou za politické výhody.

Maariv se odvolal na zdroje obeznámené s detaily. Podle nich chtěl Netanjahu vyjednat přiznání s generálním prokurátorem Avichajem Mandelblitem, který ve funkci po šesti letech skončí 1. února. Vycházel z přesvědčení, že se Mandelblit bude snažit skončit »s čistým stolem« a kauzu uzavřít.

Několikatýdenní jednání

Jednání se odehrávalo v naprosté tajnosti, trvalo několik týdnů, ale ztroskotalo na požadavcích generálního prokurátora. Mandelblit požadoval plné doznání k morálnímu pochybení, podmínečný trest a pokutu. Takové doznání by podle izraelských médií zřejmě ukončilo Netanjahuovu politickou kariéru.

Mandelblitův úřad k článku řekl, že »nezodpovídá dotazy týkající se rozhovorů generálního prokurátora, ať už se konaly, nebo ne. Tímto se nepotvrzuje ani nepopírá nic z toho, co se zde tvrdí,« uvedl vychytrale úřad.

Server The Times of Israel napsal, že informace Maarivu je první známkou toho, že se Netanjahu snaží dosáhnout dohody o přiznání viny. Nebylo by to poprvé, co se pokoušel soudu zabránit nebo ho ukončit. V roce 2019, kdy Mandelblit vznesl obvinění, usiloval Netanjahu o prezidentskou milost, která by mu zajistila mírný trest v případě, že by musel z premiérského postu odejít. Netanjahu ale tuto informaci samozřejmě popřel. Soudní proces s ním začal v květnu 2020 a předpokládá se podle ČTK, že potrvá několik let.

(rom)

Přečtěte si další články

Nasepravda.cz 2023. Všechna práva vyhrazena. Vydavatel: Futura, a.s.